Köşe Yazısı

YRP İÇİN TARİHİ FIRSAT! ( Remzi Hayta Yazdı )

Seçimlere artık 50 günden az bir süre kaldı. Büyükşehir, Yeşilyurt ve Battalgazi için partiler bir bir adaylarını açıkladı. Ak Parti adayları, milletin büyük bir kesimi tarafından tepkiyle karşılandı. Ancak diğer..

YRP İÇİN TARİHİ FIRSAT!  ( Remzi Hayta Yazdı )

Seçimlere artık 50 günden az bir süre kaldı. Büyükşehir, Yeşilyurt ve Battalgazi için partiler bir bir adaylarını açıkladı. Ak Parti adayları, milletin büyük bir kesimi tarafından tepkiyle karşılandı. Ancak diğer partilerin adayları da açıklanmaya başlayınca, milletin tercihi biraz daha netleşecek gibi.

Siyasette satranç elbette önelidir. Ancak bazen ise, milletin tercihi siyasetteki rüzgarın yönünü farklı bir yola çevirebilir.

İşte tam da bu noktada, Yeniden Refah Partisi’nin bu seçimlerde daha ön planda olacağı öngörüsünü paylaşmak istiyorum sizinle. Özellikle Yeşilyurt ilçesi için Yeniden Refah Partisi’ne belirleyeceği aday burada hayati önem taşıyor.

Maalesef Ak Parti, Yeşilyurt adayını belirlerken, Yıkım görmüş şehrin geleceğini planlayacak bir aday yerine, artık ununu eleyip asmış birini belirlemesi büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

CHP’nin ise klasik “Muhalefet iktidardan iyidir” tezi sayesinde belirleyeceği adayın çok da dişe dokunur olacağını düşünmeyenlerdenim.

Geriye bir tek YRP’nin belirleyeceği adaya gözler çevrilmiş durumda.

YRP’de bunun farkında olacak ki, oldukça ince eleyip sık dokuyor süreci.

Zira, aynı zamanda Büyükşehir adayı olan Bilal Yıldırım’ın Yeşilyurt’a ayrı bir önem verdiği biliniyor.

O ZAMAN YRP nasıl bir aday belirlerse Ak Parti’nin elinden Yeşilyurt’u alır sorusunu sormak gerekiyor.

Naçizane düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

1. Aday, Şehir kavramını iyi bilmeli. Bu Bir şehrin altyapıdan üstyapıya kadar tüm dinamiklerini, imarı, şehir planlamasını, fiziksel gelişimin şehir için ne anlama geldiğini iyi bilmeli her şeyden önce.

2. Malatya’da doğmuş, en azından yüksek öğrenimine kadar Malatya’nın sosyolojisi ile kendini yoğurmuş, Malatyalı kavramını tüm hizmetlerine yansıtan biri olmalıdır.

3. Sadece temsil ettiği partinin değil; Alevisinden sünnisine, kırsalından kentlisine kadar tüm şehir sakinlerinin Belediye Başkanı olmalıdır. ( Bunu bugüne kadar en iyi başaran isim Selahattin Gürkan olmuştur. Sayın Gürkan’ın bu yaklaşımına yakın bir yaklaşım sergilemeli en azından)

4. Özellikle şehrin imarı noktasında, kaynakları bilen, finans kaynaklarına erişim yolunu bilen, yurt içi ve dışı kaynakların gelmesi doğrultusunda proje üretebilen bilen bir isim olmalı.

5. Haritayı eline aldığında, ters tutmayan, teknik donanımı güçlü, şehircilik kavramına her anlamda hakim biri olmalı.

Maalesef Ak Parti, yıllardır ilkokulu mezunu üyelerini imar komisyonuna sokarak şehrin imarına yön vermeye çalışmıştır. Üzülerek belirtmek isterim ki, aynı kişiler bu seçimde yine ön planda olacaktır.

Yeniden Refah Partisi bu kriterleri yerine getirebilecek birini bulduğunda, Ak Parti’nin Yeşilyurt’ta şansı olmaz.

Çünkü hepimiz iyi biliyoruz ki, Ak Parti bu seçimlerde Malatya’lıya adaylarını resmen dayatmıştır. Yeşilyurt Belediyesi’ne gösterilen aday, geçmişte SSK Başhekimliği yapmış ve o dönemde ettiği kavgalar bugün hala hatırlanmaktadır.

En nihayetinde, son sözüm YRP yöneticilerine ;

Doğru adım ve akıllı seçim, ANAP’ın son dönemi izlenimini veren Ak Parti karşısında sizi iktidara taşır.

Bunun yolu da açık ve net söylemem gerekirse, önce Yeşilyurt’tan, Battalgazi’den ve en nihayetinde Malatya’dan geçer…

REMZİ HAYTA-MALATYA FLAŞ HABER

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL