Kültür-Sanat

Yeni Fuar Merkezi Malatya’ya Çok Yakışmış…(Remzi Hayta Yazdı )

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Orduzu’da inşa edilen yeni Fuar Merkezinde ilk fuar  13-22 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen kitap fuarı oldu, tek kelimeyle yeniş Fuar Merkezi Malatya’ya çok yakışmış. İlk olarak Ahmet..

Yeni Fuar Merkezi Malatya’ya Çok Yakışmış…(Remzi Hayta Yazdı )

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Orduzu’da inşa edilen yeni Fuar Merkezinde ilk fuar  13-22 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen kitap fuarı oldu, tek kelimeyle yeniş Fuar Merkezi Malatya’ya çok yakışmış.

İlk olarak Ahmet Çakır döneminde Malatya’nın Fuarlar Şehri hedefinin olduğu kamuoyunda açıklandı ancak o dönemde düzenlenen tüm fuarlar Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binasının yanında kurulan çadırlarda gerçekleşti.  Geçmişte defalarca Malatya eğer düzenlediği Fuarlar ile adından söz ettirecek bir şehir olmak istiyorsa, böyle bir hedefi sözde değil gerçekte var ise mutlaka sabit ve çağın gereklerine uygun bir Fuar Merkezine sahip olması gerektiğini ifade etmiştim.  Zira, çadır altında düzenlenen fuarlara firmaların ve misafirlerin ilgisi yeterli düzeyde olmadığı gibi iklim koşullarının etkilerine açıktı. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna Selahattin Gürkan oturduktan sonra da anlaşıldı ki her yıl o çadırların kiralanması için ödenen ücretle çoktan bir fuar merkezi inşa edilebilirmiş.

Selahattin Başkan, göreve gelir gelmez ilk açıkladığı projelerden birisi Yeni Fuar Merkezi binası oldu. Araya pandemi girdiği için açılışı gecikti ve ilk olarak kitap Fuarında görücüye çıkmış oldu. Gerek fiziki kapasitesi, gerek planı gerekse de teknolojik alt yapısı ile kesinlikle şahane bir eser ortaya çıkmış. Stantlar iç içe girmeden kurulabilmiş, kafeterya bölümü ayrılmış bu sayede yiyecek kokuları fuar alanına yayılmıyor, konferans salonları ile konuklar ziyaretçilerle aynı mekanda bir araya gelebilme imkanı sağlanmış ve elbette çok sayıda detay. Malatya Fuar Merkezi çok uzun yıllar Malatya’ya hizmet edecek, Fuarlar Kenti hedefine inandırıcı şekilde katkı sağlayacak bir tesis olmuş. Başta Selahattin Gürkan Başkan olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etmek gerekiyor.

Bunun dışında bir ilave daha yapmak istiyorum, daha önceki kitap fuarlarında satılan kitapların ücreti aşırı derece de pahalıydı belki yanılıyorum ama ilk defa bir fuara yakışır fiyat politikasının uygulandığına tanıklık ettim. Genel anlamda kitap ücretleri makul seviyelerde tutulmaya çalışılmış, her kesinin kitaba erişebileceği bir anlayış yansıtılmış gibiydi. Başından sonuna kadar güzel ve başarılı bir fuar organizasyonu sona ermiş oldu. REMZİ HAYTA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL