24 Eylül 2020 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 113.317
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 1.721
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 74
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 1.241
Siyaset

Veli Ağbaba: “İktidar ‘Türkiye Tırmanışta’ Diyor, Esnaf Battıkça Batıyor!”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Genel Merkezi önünde gerçekleştirdiği basın toplantısında, esnafların ve sokak çalışanlarının pandemi döneminde yaşadığı sıkıntılara ilişkin açıklamalarda bulundu. Seyyar satıcılarla yaptığı toplantıda salgın sürecinde..

Veli Ağbaba: “İktidar ‘Türkiye Tırmanışta’ Diyor, Esnaf Battıkça Batıyor!”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Genel Merkezi önünde gerçekleştirdiği basın toplantısında, esnafların ve sokak çalışanlarının pandemi döneminde yaşadığı sıkıntılara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Seyyar satıcılarla yaptığı toplantıda salgın sürecinde en ağır darbeyi esnafın ve sokak ekonomisinin aldığını ifade eden CHP’li Ağbaba, yılın ilk 6 ayında 35 bin 965 işyerinin kapandığını, satılık işyeri ilan sayısının geçen yıla göre %77 arttığını belirtti.

Pandemiyle mücadele adı altında esnaflar cezalandırılıyor!

CHP’li Ağbaba basın toplantısında şunları söyledi:

“İktidar kamusal tedbirlerle çözüm üretmek yerine, tüm sorumluluğu bireye yüklüyor. Temizlik-Mesafe-Maske açılımlı TMM kuralını DMM’ye düğün, miting, mazerete çevirdiler. Sürekli vatandaşı azarlıyorlar: İnsanlara tatil kredisi verip ‘niye tatile gittiler’ diye kızdılar. Normalleşme adıyla düğün, bayram demeden ülkeyi açtılar, sonra bayrama giden yurttaşlara kızdılar. Sınavlar, seminerler yapıldı. Öğrenci, öğretmen, veli hasta olunca suçu yine bireylere yüklediler. Cumhurbaşkanı miting yapıyor; Bilim Kurulu ‘Cumhurbaşkanı miting yapabilir, vatandaş dikkat edecek’ diyor. İktidardan ve onun yandaşlarından hiç kimse ‘çalışmak zorunda olanları’ konuşmuyor; insanlar sokakta, yolda, işyerlerinde hastalanıyor, ölüyor. Geçici tedbirler alarak ‘pandemiyle mücadele’ altında yurttaşlar cezalandırılıyor.”

İktidar hep bir ağızdan ‘Türkiye tırmanışta’ diyor ama esnaf battıkça batıyor!

“Pandemide en ağır faturayı esnaflar ve satıcılar ödüyor. Bu yılın ilk 6 ayında 35 bin 965 işyeri kapandı. Sadece Haziran ayında 7 bin 222 esnaf kepenk kapattı, sektörler iş yapamaz hale geldi. Satılık işyeri ilan sayısı geçen yıla göre %77 arttı. İktidar hep bir ağızdan ‘Türkiye tırmanışta’ diyor ama esnaf battıkça daha çok batıyor. Türkiye ekonomisini yere göğe sığdıramayan iktidar, iş yapamadığı için satılığa çıkartılan işyerlerinin sayısındaki artışı söylemiyor! Salgın sürecinde üç ay boyunca kapalı kalan esnafların, birikmiş elektrik, su, doğalgaz faturaları ile SGK primleri dâhil yüklü kredi borçları var. Biz, CHP olarak, ‘tüm bu borçların hepsini karşılıksız olarak devlet karşılasın, esnafımıza karşılıksız yardım yapılsın’ dedik ama bu talepler karşılanmadığı gibi esnaflar, verilen 25 bin TL’lik kredilere bile borçları nedeniyle erişemedi. Türkiye genelindeki 1 milyon 900 bin esnafın durumu iktidarı hiç ilgilendirmiyor. İktidar bir genelgeyle 130 bine yakın kahve, kıraathane ve çay ocağı işletmesini kapatıyor ama bu işletmelerde çoğu gündelik yevmiyelerle çalışan 400 bine yakın kişinin evinde ne yiyeceği onları hiç ilgilendirmiyor! Şu an sayıları milyonları bulan esnaf ve çalışanları, kredi borcuyla, döviz baskısıyla, ekmek kavgasıyla güvensiz, güvencesiz, geleceksiz bir şekilde hayatta kalmaya çalışıyor.”

Türkiye’de 6 milyon sokak esnafı var ama bu insanları dikkate alan tek bir yetkili yok!

“Türkiye’de 500 bin pazarcı, 500 bin kâğıt toplayıcı, 30 bin simitçi, 10 bin çiçekçi, 1 milyon el işçisi, 1 milyon ev temizlikçisi ve gündelikçi, toplamda 6 milyonu bulan sokak esnafı var ama iktidarda bu insanları dikkate alan tek bir kişi yok. Ülkemize toplam 6 milyon istihdam sağlayan, ekonomiye günlük bir milyar; yıllık 200 milyar TL katkıda bulunan sokak ekonomisi koronayla birlikte bitmiş durumda. Marketteki peynirine alarm takılan ülkemizde, günübirlik çalışan bu insanlar; çocuğunun okul ve kırtasiye masrafını nasıl karşılayacak; kaynak bulunmasına rağmen yüzde 15 zam yapılan doğalgazı nasıl ödeyecek; kira masrafından temel gıda ihtiyacına kadar bu insanlar ne yiyecek ne içecek? İktidardan hiç kimse bu soruların yanıtını vermiyor, veremiyor!”

İktidara göre her şeyin baş sorumlusu müzik!

“İçişleri Bakanlığı yayınladığı yeni genelgeyle yine hiçbir çözüm sunmadan yine yasaklar getirdi ve her şeyin baş sorumlusu olarak müziği gösterdi. Salgının yayılmasının suçunu müziğe atanlar, 2 bin 716 Bar işletmesi ile 8 bin 470 çalgılı müzikli lokanta ve kafe esnafının nasıl geçineceğini hiç düşünmemektedir. Biz, CHP olarak, halk sağlığını ülkemizin en önemli gündemi olarak görüyoruz. Pandemi sürecinde iktidarın yapıcı çözüm ve tedbirlerine her zaman destek olduk. Ancak tedbir adı altında, milyonlarca insanı doğrudan açlığa mahkûm eden anlayışa da sessiz kalmadık, kalmayacağız.”

Dışarı çıkarsak koronadan evde kalırsak açlıktan öleceğiz!

CHP’li Ağbaba’nın basın toplantısında söz alan seyyar satıcı, “Dışarı çıkarsak koronadan öleceğiz ama evde kalırsak da açlıktan öleceğiz. Devletimiz bize destek olsun” dedi. CHP’li Ağbaba, esnafların pandemi sürecinde devletten hiçbir destek almadığını dile getirerek şunları söyledi:

“Esnafın ne olacağı belirsiz, böyle giderse çok fazla dayanamayacaklar. Hepsi geleceksiz, güvencesiz şekilde günübirlik hayatta kalmaya çalışıyorlar. Sokak esnafı devletten bugüne kadar hiçbir destek almadı. Çoğu zaten kaçak, kayıtsız, güvencesiz çalışıyordu. Şimdi pandemide hayatlarını tehlikeye attılar, yine de unutuldular. Biz, CHP olarak, buradan hükûmete ve yetkililere sesleniyoruz: Üç kuruş kazanabilmek için hayatını tehlikeye atan sokak esnafımızın sesini duyun! Sokağa yatırım, ülkeye, ekonomiye yatırımdır. Esnafa, çalışana yasaklar, geçici tedbirler değil; somut çözümler sunun.”

Çözüm istiyorsanız işte çözüm!

“Eğer çözüm istiyorsanız: Esnafımızın acilen birikmiş kira, doğalgaz, elektrik ve su fatura borçlarını karşılayın. Eğer karşılayamıyorsanız esnafın kira ve fatura ödemelerini makul bir süre için ertelemeye alın. Esnafımızın BAĞ-KUR ve SSK ödemelerini karşılayın, pandemi döneminde prim borcu nedeniyle oluşan mağduriyete son verin. Esnaflarımıza faizle kredi değil; karşılıksız nakdi destek sağlayın. İşyeri kira ödemelerindeki stopaj vergileri ile esnaflardan alınan ilan, reklam vergisini kaldırın. Esnafa ama özellikle sokak esnafına acilen sosyal yardım veya nakdi destek sağlayın. Gelir kaybı yaşayan esnaflar için özel önlem, yardım paketleri açıklayın! Çin’de, ABD’de yapılan sokak girişimciliği gerekli düzenlemeleri bir an önce başlatıp gerekli teşviklerle ekonominin canlanmasını sağlayın. Zincir marketlerin esnaf karşısındaki haksız rekabetini önleyici tedbirler açıklayın. Kayıtdışı olan milyonlarca küçük ve seyyar esnaf için acilen teşvik ve kredi fonları oluşturun. Özellikle sokak esnaflarından bu dönemde çevre ve temizlik vergisi almayın. Orantısız idari para cezalarını makul seviyeye çekin.”

Hayat altın musluklu Saraylara sığıyor ama esnaf için hayat eve sığmıyor!

“Bizler, halk sağlığı kadar halkın ekmek kavgasını da düşünmek zorundayız. Türkiye’nin de içinde olduğu G-20 üyesi ülkelerin birçoğu, pandemi sürecinde, milyar dolarlık paketlerle önceliği vatandaşa ve küçük esnafa verdi. Dünyanın tüm gelişmiş ekonomileri esnafa destek paketleri açıkladı. Türkiye’de ise iktidar, açıkladığı 15 milyar dolarlık pakette önceliği, şirketlere KOBİ’lere ve konut satışı için müteahhitlere verdi. Esnaf bugün korkudan ağzını açamıyor, sorunlarını içine gömüyor, ya kafasına sıkıyor, kendini asıyor ya da bedenini ateşe veriyor. Hayat, günlük masrafı 4 buçuk milyon olan, altın musluklu Saraylara sığıyor ama Esnaf için Hayat

Ağbaba; “İşten çıkarmanın yasak olduğu dönemde bile işsizlik arttı”

“Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba,Haziran ayı işsizlik rakamlarını değerlendirdi.”Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi. Bankacılıktan anlamayanı banka yönetimine, bilimden anlamayanı TÜBİTAK’a, ekonomiden anlamayanı maliyenin başına getirsen,Türkiye’nin  geleceğini böyle karartırsın” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, son açıklanan işsizlik verilerini değerlendirdi. Ağbaba,  “İşsizlik, Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olmaya devam ediyor. İşten çıkarmanın yasak olduğu dönemde bile işsizlik artıyor. Beceriksiz ve sistemsiz tek adam yönetimi gençlerin geleceğini çalmaya devam ediyor” dedi.

İstihdam edilenlerin sayısı 2020 yılı Haziran döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 981 bin kişi azalarak 26 milyon 531 bin kişi, istihdam oranı ise 4,0 puanlık azalış ile yüzde 42,4 olduğunu hatırlatan Ağbaba, “İstihdam oranı azalıyor, işsizlik artıyor. Bu oran Fransa’da %69, İngiltere’de %79, Bulgaristan ve Romanya gibi az gelişmiş ülkelerde bile %55 ama Türkiye’de %42 olarak açıklanıyor. Türkiye’de çalışabilecek 5 kişiden 3’ü çalışmıyor. Resmi rakamlarda bile her 4 gençten biri işsiz. Ne eğitimde ne istihdamda olanların oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,1 artarak %29,3’e yükseldi. 20 -24 yaş arası gençlerin % 38,7 si 25- 29 yaş arası gençlerin ise % 40’ı ne eğitimden ne istihdamdan yararlanabiliyor. İşsizlik artık Türkiye’nin beka sorunudur” ifadelerini kullandı.

İNSANLARIN İŞ BULMA ÜMİDİ KALMADI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre, çalışabilir nüfusun son bir yıldaki artışı 1 milyon 99 bin olmasına rağmen iş gücüne katılım 2 milyon 134 bin kişi azalmış. İnsanlar artık iş bulmaktan ümidi kestikleri için iş gücüne dâhil olmuyorlar.Rakamlar krizin ne kadar derin ve içinden çıkılmaz hal aldığını gösteriyor.” İfadelerini kullandı.

GENİŞ TANIMLI İŞSİZ SAYISI :10 MİLYON 742 BİN KİŞİ

TÜİK açıkladığı işsiz sayısında her zaman olduğu gibi çelişkiler bulunduğunu kaydeden Ağbaba, “TÜİK dar tanımlı işsiz sayısını ön plana çıkarıyor. Ancak  asıl işsiz sayısına iş bulma ümidi olmayanlar ve çalışmaya hazır olanların, mevsimlik çalışanların, zamana bağlı olarak yetersiz istihdam edilenlerin ve yetersiz istihdam edilenlerin de eklenmesi gerekiyor. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı olan % 14,3 şimdiye kadar TÜİK’in açıkladığı en büyük rakam olarak karşımıza çıkıyor. Dar anlamda işsiz sayısı TÜİK’in açıkladığı 4 milyon 101 bin kişi, İş bulma ümidi olmayan ama iş aramayıp çalışmaya hazır olanlar 4 Milyon 575 bin kişi, Mevsimlik Çalışanlar 103 bin kişi,Zaman bağlı olarak yetersiz istihdam edilenler,1 milyon 415 bin kişi,yetersiz istihdam edilenler 548 bin kişi ile birlikte geniş anlamda işsiz sayısı 10 milyon 742 bin kişidir” dedi.

İKİ GÜVENİLMEZ KURUM: SAĞLIK BAKANLIĞI VE TÜİK

Türkiye’de insanların inanmadıkları kurumların başına Sağlık Bakanlığı ile TÜİK’i yerleştirdiklerini kaydeden Ağbaba, “Sağlık Bakanlığı’nın her akşam yayınladığı turkuaz tablo ile TÜİK her ay yayınladığı işsizlik rakamlarında sadece tarihler doğru. Öyle ki, Sağlık Bakanlığı’nın vaka sayılarını en az 10 ile, TÜİK’in işsizlik sayılarını 5 ile; Damat Bakanın büyüme rakamlarını ise en az -2 ile çarpmak gerekiyor. Bu rakamların tamamı ‘saray güzellemesi’dir” dedi. CHP’li Ağbaba Türkiye’nin gerçek rakamlarını gizlemeye çalışanların er ya da geç yaptıkları hatanın ne kadar hayati olduğunu ve ülkeyi uçuruma sürüklediklerini anlayacaklar” dedi.

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL