Köşe Yazısı

Vali Yazıcı Şehrin Havasını Değiştirdi…( Remzi Hayta Yazdı )

Son Mülki İdari Amirler Kararnamesi ile Antalya Valisi iken şehrimize atanan Vali Ersin Yazıcı göreve başladığı günden beri pozitif enerjisi ve yönetim kabiliyeti ile adeta şehrin havasını değiştirdi. 

Vali Yazıcı Şehrin Havasını Değiştirdi…( Remzi Hayta Yazdı )

6 Şubat depremlerinde ağır hasar alan şehrimiz çok zor ve sabır isteyen bir süreç olsa da düştüğü yerden kalkmaya çalışıyordu ancak Malatya Valiliği uhdesinde ağır aksak ilerleyen yıkım süreçleri, şehrin başıboş görüntüsü, yıkım süreçlerinde halkın sağlığını tehdit eder şekilde yıkım firmalarının bildiğini okuması ve devam eden şiddetli artçı sarsıntılar adeta umutlarımızı tüketiyordu. Bu kara tablo içerisinde gelecek göremeyen nitelikli nüfus göç ediyor ve şehrimiz adım adım geriye gidiyordu. Tam da bu süreçte Malatya Valiliği görevine Vali Ersin Yazıcı’nın atanması bir anda şehrin havasını değiştirdi. 1999 Gölcük depremini yaşayan, bu sürecin tecrübeli ismi Vali Ersin Yazıcı’nın göreve başlaması ile birlikte şehirde ağır hasarlı binaların yıkım süreci hızlandı ve yıl sonuna kadar tüm ağır hasarlı binaların ortadan kaldırılacağı sözü verildi. Vali Yazıcı göreve başladığında daha yıkılmayı bekleyen yaklaşık 30 bin bina vardı ve bizler bu hızla yıkım devam ederse sadece yıkım sürecinin bile yıllar alacağını ifade ediyorduk ancak Vali Yazıcı şehirde yaşayan insanların psikolojisinin düzelmesi için önce bu ağır hasarlı yapıları ortadan kaldırmalıyız diyerek çok  önemli bir başlangıç yapmış oldu.

Öte yandan Vali Yazıcı her hafta esnafı dolaşıyor, şehrin caddelerinde geziyor birebir sorunları ilk ağızdan dinliyor ve daha o an aksayan yaralara çözüm üretiliyor. Bu hamleler ile Malatya hızla başıboş şehir görüntüsünden uzaklaşıyor. Bu ziyaretlere İl Emniyet Müdürünün de eşlik etmesi ayrıca ziyaretlerin etkinliğini artırıyor.

Vali Yazıcı başka ne yaptı; yıkım firmalarını çağırdı ve açıkça halk sağlığını tehdit edecek şekilde yıkım yapmaya kalkışacak firmaların başına neler geleceğini net şekilde ifade etti. Elbette yer yer yine kural ihlalleri yapılıyor ancak süreç daha düzgün ilerliyor.

Vali Yazıcı Kurum Müdürlerini çağırdı ve tüm memurların giyim kuşamlarına dikkat etmelerini isteyerek vatandaşa hizmet noktasında güler yüzlü olunmasını istedi. Bu şehir ayağa kalkacaksa devlet normalleşme devlet kurumlarında başlamalı dedi.

Genel olarak sağduyusu, iletişim becerisi, tecrübesi ve karakteri ile Vali Yazıcı Malatya’ya çok iyi geldi. İnşallah Malatya tarihinin en zor günleri kısa sürede geri kalır ve o güzel şehrimize tez zamanda kavuşmak nasip olur. REMZİ HAYTA

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL