Ekonomi

Vali Şahin Kayısı Rekoltesini Açıkladı

Malatyalıların merakla beklediği kayısı rekoltesi açıklandı. Açıklamayı Malatya Valisi Hulusi Şahin yaptı. Şahin rekolteyi, ’77 bin 170 Ton’ olarak açıkladı. Bir çok Malatyalının merakla beklediği 2023-2024 kuru kayısı rekoltesi için Malatya..

Vali Şahin Kayısı Rekoltesini Açıkladı

Malatyalıların merakla beklediği kayısı rekoltesi açıklandı. Açıklamayı Malatya Valisi Hulusi Şahin yaptı. Şahin rekolteyi, ’77 bin 170 Ton’ olarak açıkladı.

Bir çok Malatyalının merakla beklediği 2023-2024 kuru kayısı rekoltesi için Malatya Kuru Kayısı Lisanslı depoda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Malatya Valisi Hulusi Şahin, Malatya Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü Tahir Macit ve Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan katıldı.

“BU TAHMİN BİR KOMİSYON TARAFINDAN BELİRLENİYOR”

Basın mensuplarına açıklama açıklama yapan ve rekolte için bir komisyonun çalışma yaptığını belirten Malatya Valisi Hulusi Şahin, “Tarım Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda bir komisyon yıllardır çalışıyor, rekolteyi tespit etmek için. Bu çok geniş tabanlı bir komisyon. Komisyonun içerisinde; Ziraat Odalarının temsilcileri var, Kayısı Araştırma Enstitüsünden teknik elemanlar var, Ticaret Odasından, Ticaret Borsasından yetkililer var. Böyle geniş tabanlı bir komisyon yıllardır rekolte tespiti yapıyor. Başarıları da tutturma oranları da yüzde 95’in üzerinde, netice itibariyle bu da bir tahmindir.” Diye konuştu.

Rekolte rakamlarını aktaran Vali Şahin, “Bu yıl içinde arkadaşlarımız oy birliği ile bir rekolte tahmininde bulundular. Malatya ili için ağaç başına ortalama verim 40 kilogram. Toplam yaş kayısı üretimi 385 bin 850 olarak ve elde edilecek kuru kayısı miktarının ise 77 bin 170 ton olarak tespit edilmiştir. Bu rakam geçen sene ile hemen hemen aynı.” diye ifade etti.

“FAZLA YAĞMURLAR VE DOLU KALİTEYE ZARAR VERDİ”

Ürün kalitesinde önemli miktarda kalite kaybı olduğunu aktaran Vali Şahin, “Bazı vatandaşlarımız bu kadar şey oldu diyebilirler yani zarar oldu ama arkadaşlarımdan aldığım bilgiye nazaran bu bir miktar tespiti kalite tespiti değil. Yaşadığımız fazla yağmurlar ve dolu kaliteye zarar verdi. Dolayısıyla bir kalite kaybı gözüküyor. Miktar olarak durum bu ama kalitede bir kayıp olduğunu da belirtmek isterim.” diye kaydetti.

“TAHMİNLERİN GERÇEKLEŞME ORANI YÜZDE 100’E YAKIN”

Her yıl özellikle mart ayından sonra 2 ay boyunca tahmin çalışması için inceleme yapıldığını belirten Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, Bugün tahmini yaş ve kuru kayısı rekoltemizi açıkladık. Öncelikle ülkemize bölgemize ve ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Her yıl açıklanan rekoltelerin gerçekleşme oranlarını takip ediyoruz, ama son 5 yılın ortalamalarına da baktığımız zaman gerçekleşme oranları yüzde 100’e yakın” dedi.

“BU SEZONUN İLK 10 AYINDA 73 BİN TONU YAKALADIK”

2022-2023 sezonunun ilk 10 ayında 73 bin ton ihracatın gerçekleştiğini aktaran Başkan Özcan, “80 bin tonun üzerinde bir ihracat gerçekleştiriyoruz, dünyanın 115 ülkesine. Ara ara tabii bu sayılar her yıl güncelleniyor. Bu yılda 10 aylık ihracat serüvenimize baktığımız zaman 73 bin ton ihracatı tamamladık, 83 bin ton la sezonu kapatmayı planlıyoruz. Ve ihracat gelirimizin de geçen yıl 402 milyon dolarla kapatmıştık. Bu yıl 450 milyon dolara yakında bir gelir elde etmeyi düşünüyoruz.” diye konuştu.

“ASIL MESELE REKOLTE DEĞİL ÜRETİCİMİZİN EL DE ETTİĞİ GELİR”

Önemli olanın rekolteden ziyade üreticinin elde edeceği gelir olduğunu belirten Özcan şöyle konuştu: Aslında tahmini yaş ve kuru kayısı rekoltesinden ziyade daha çok fiyata üreticinin mutlu olduğu rakamlara ihracat miktarlarının artışını ve ihracat gelirlerinin asıl mesele açıklanan rekolte değil üreticimizin el de ettiği gelir. Gelirlerin şehir ekonomisine ve ülke ekonomisine katkısı olacak diye düşünüyoruz. İnşallah bu yıl yine 100 bin ton ihracat ve 750 milyon dolar gelir hedefiyle yeni bir hedef koyacağız. Geçtiğimiz yıllarda 500 milyon dolar gelir hedefimizi yakaladık. Hem kuru kayısı ihracatımız hem de kuru kayısı da elde ettiğimiz çekirdek ihracatımızda beraber 750 milyon dolar hedefine odaklanacağız. Elde ettiğimiz rekoltemizi en yüksek fiyata ihracatını gerçekleştirmek için zatıalinizin  başkanlığında hep birlikte, iş adamlarımızla beraber hep yolumuza devam edeceğiz.Kaynak : sonsöz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL