Sağlık

Vali Baruş: Günlük Korona vaka sayısı ….?

Malatya Valisi Aydın Baruş, Kurban Bayramı öncesinde Malatya’da günlük korona vaka sayısının 100’ü aştığını belirterek vatandaşların dikkatli olmalarını istedi. Malatya Valiliğinde il Pandemi Kurulu üyeleriyle bir basın toplantısı yapan Malatya..

Vali Baruş: Günlük Korona vaka sayısı ….?

Malatya Valisi Aydın Baruş, Kurban Bayramı öncesinde Malatya’da günlük korona vaka sayısının 100’ü aştığını belirterek vatandaşların dikkatli olmalarını istedi.

Malatya Valiliğinde il Pandemi Kurulu üyeleriyle bir basın toplantısı yapan Malatya Valisi Aydın Baruş önemli açıklamalarda bulundu: Vali Baruş şimdiye kadar 44 vatandaşın öldüğünü de belirterek şunları söyledi:

“15 Mart 2020 tarihinde ilimizde ilk vakanın görülmesiyle başlayan pandemi sürecinin bugün 138’inci günüdeyiz. Pandemi süreci boyunca zaman zaman sosyal hayatımızda kısıtlamalar yaşadık. Salgının kontrol altında tutulabilmesi için toplumsal tedbirler uyguladık. Bunun sonucunda bazı günler vaka sayılarımız düşüş gösterdi. Hastaneye yatan hasta sayılarımızda önemli oranlarda azalmalarda gördük. Kişisel tedbirleri azalttığımız günlerde vaka sayılarımız yeniden arttı. Toplu etkinlikler, maskesiz ve mesafe kuralına uymadan yapılan görüşmeler, el hijyenine yeteri özeni göstermeme sonucunda hasta sayısında yoğunluk yaşadığımız günlerimiz oldu.

TEMMUZ AYINDA YÜKSELİŞE GEÇTİ

İlimizde 1 Temmuz’a kadar daha düşük sayılarla seyir eden salgın süreci, 1 Temmuz’dan sonra sürekli bir artışla kendini gösteriyor. Özellikle son 2 gündür, günlük 100’lü rakamları aşan hasta sayılarına ulaştık. Toplamda pozitif vaka sayımız, 2 binin üzerini geçti. Şuanda aktif olarak takip edilen bin civarında hastamız var. Maalesef 44 vatandaşımızı salgın nedeniyle kaybettik. 6 binin üzerinde vatandaşımız pozitif vakanın temaslısı olarak evlerinde izole edildiler. Hasta sayılarında da anlaşıldığı üzere artık neredeyse hepimizin çevresinde en az bir tane koronavirüs hastalığına yakalanmış veya geçirmiş bir tanıdığımız var. Neredeyse her sokakta en az 1 pozitif vakamız oldu. Muhtemelen bundan sonraki günlerde de benzer sorunlarla karşılaşacağız. Bu nedenle Kurban Bayramında çok dikkatli olmalıyız. Sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uymalıyız. Bayramlaşma ve kalabalık ortamlardan uzak durmalıyız ve dikkatli olmalıyız.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL