Özel Haber

VAKALAR SEBEPSİZ YERE ARTMIYOR

Malatya’da son bir haftadır Covid-19 vakalarında tedirgin eden bir yükseliş trendi göze çarpıyor elbette vaka sayılarındaki artışın nedeni tedbirsizlik ve yetersiz denetimler. Malatya’da günlük Covid-19 vaka sayılarını öğrendiğimde elbette üzülüyorum..

VAKALAR SEBEPSİZ YERE ARTMIYOR

Malatya’da son bir haftadır Covid-19 vakalarında tedirgin eden bir yükseliş trendi göze çarpıyor elbette vaka sayılarındaki artışın nedeni tedbirsizlik ve yetersiz denetimler.

Malatya’da günlük Covid-19 vaka sayılarını öğrendiğimde elbette üzülüyorum zira Mayıs ayı içerisinde bu şehirde neredeyse hasta kalmamıştı. Yeni normale geçiş denildi, il dışından gelenler hastalığı taşıdı, uzmanlar yaz aylarında hastalık gücünü kaybeder dedi vatandaş tedbiri elden bıraktı, denetimler gevşedi ve bir Eylül ayı başında rekor düzeye ulaştık. Aylardır sevdiklerinden uzak kalan sağlık çalışanlarının, sokakta sosyal mesafe ve maske denetimi yapan polislerin bütün emekleri heba oldu.

Eylül ayında artan denetimler ve azalan nüfus ile birlikte günlük vaka sayılarında trend aşağı yöne dönerken son bir haftadır yeniden tırmanışa geçmiş durumda. Okulların kapılarını açmaya başlaması ne denli etkiledi bilemiyorum ama ben yine sebebini yetersiz denetimde ve tedbirsiz vatandaşlarda arıyorum.

Cuma günü il dışından gelen bir paketi almak için MAŞTİ’ye yolum düştü, burada çalışan çoğu kişi hiç maske takmazken yolcular dahi neredeyse hiç kimse maskeyi kurallara uygun bir şekilde takmadığını gördüm. Çay ocakları, kalabalıklarda sigara içenler, mesai bitiminden sonra neredeyse sıfır denetim derken elbette vakaların artması normal.

Malatya Valisi Aydın Baruş, elindeki insan gücünü sahada etkin ve verimli bir şekilde kullanmayı planlayamazsa kış mevsimi ile birlikte bizleri çok daha zorlu günler bekliyor olacak.  Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir bu artış hızının önüne geçip makul seviyelere çekmek zorundasınız.

REMZİ HAYTA-ÖZEL HABER

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL