Özel Haber

Türkiye’nin İlk Yeraltı Hidroelektrik Santralini Gezdik

Samsun’da Yeşilırmak Üzerinde Kurulan Türkiye’nin İlk Yeraltı Santralinin Kurulduğu Hasan Uğurlu Barajını Ve Hidroelektrik Santralini Gezdik.  Geçen hafta canım ablamla beraber Samsun’u gezmeye gittik. Samsun’da Malatya’da 5.5  yıl İl Emniyet..

Türkiye’nin İlk Yeraltı Hidroelektrik Santralini Gezdik

Samsun’da Yeşilırmak Üzerinde Kurulan Türkiye’nin İlk Yeraltı Santralinin Kurulduğu Hasan Uğurlu Barajını Ve Hidroelektrik Santralini Gezdik.

 Geçen hafta canım ablamla beraber Samsun’u gezmeye gittik. Samsun’da Malatya’da 5.5  yıl İl Emniyet Müdürü olarak görev yapan, özellikle 15 Temmuz Gecesi tam manasıyla kahramanlık destanı yazan; ilimize yaptığı katkıları nedeniyle de fahri hemşerilik verilen halihazırda Samsun İl Emniyet Müdürü olan Dr. Ömer Urhal’ı ziyaret ettik.  Bizi adeta el üstünde tutan ve sanki kendi ailesinden bir ferdi ağırlıyormuşçasına Kıymetli Eşi Kadriye  Urhal ile birlikte yakinen ilgilenen Sayın Müdürümüze ve ailesine çok teşekkür ediyorum. Ömer Müdürümüz bizi Yeşilırmak üzerinde Kurulan Türkiye’nin İlk Yeraltı Santralinin Kurulduğu Hasan Uğurlu Barajını gezmeye götürdü “ Saklı Cennet olarak da bilinen baraj gölü adı gibi yemyeşil dağlarla çevrili  muhteşem bir doğaya sahip. Samsun’da Aile dostumuz değerli Rafet Rendeci ve Kıymetli Eşi  Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kadın Kolları Başkanı Hava Rendeci Ailesi de bu gezide bizleri yalnız bırakmadılar. Ayvacık  Baraj gölünde yaptığımız harika bir tekne turundan sonra  Barajın gövdesine kadar çıkarak harika bir doğa manzarasının görme imkanı yakaladık. Karadeniz’in tertemiz havasıyla çevrili ilçesi Ayvacık, adeta bir kartpostalı andırıyor. Bol oksijen ve bir o kadar da el değmemiş doğal güzellikleriyle  harika bir yer. Bizleri böylesine güzel bir yeri görmemizi sağlayan Müdürümüze yakın ilgilerinden dolayı bir kez daha teşekkürlerimi arz ediyorum.

 TÜRKİYE’NİN İLK YERALTI SANTRALİNİN KURULDUĞU YERDİR İŞTE BARAJLA İLGİLİ KISA BİR BİLGİ:

Samsun’da  elektrik üretimi yaparak sanayinin ana girdisi olan enerjiyi sağlayan Hasan Uğurlu Yeraltı Santrali ile Suat Uğurlu Hidro elektrik santrali yer almaktadır. Bu barajlar 1981-82 yıllarında hizmete girmişlerdi.

Hasan Uğurlu Barajı: Yeşilırmak üzerinde, 135 m. talveg yüksekliği olan baraj, 1.080.000.000 m3 su tutma hacmine sahiptir. Ortalama su derinliği 54m dır dır. Baraj enerji üretimi amacıyla yapılmış, Türkiye’nin ilk yeraltı santralinin kurulduğu yerdir. Arkasındaki gölün alanı 20 km2 dır dır. Barajın Ayvacık’a uzaklığı 8 km. Çarşamba’ya uzaklığı ise 36 km’dir.

Suat Uğurlu Barajı : Yeşilırmak üzerinde, Hasan Uğurlu Barajının altında, Balahor köyü civarında yaralan barajın talvegden yüksekliği 38 metredir. 175.000.000 m3 su tutma hacmine sahip olan barajda ortalama su derinliği 18 m olup, enerji üretimi yapılmaktadır. ayrıca yapımında Çarşamba ovasının düzenli olarak sulanması da amaçlanmıştır. Baraj Çarşamba ovasındaki tarım alanlarının yaklaşık %85’ini sulayabilecek kapasitededir. Barajın Çarşamba’ya uzaklığı 15 km kadardır.

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL