Özel Haber

Türkiye’nin En Eski Ahşap Camisi: GÖĞCELİ CAMİ 

Samsun ziyareti sırasında Türkiye sınırları içerisinde ayakta kalabilen en eski ahşap camisi olan Göğceli Camisini ziyaret ettik…  Samsun doğal güzellikleri kadar tarihi zenginlikleriyle de çok kıymetli bir şehir. ahşaptan yığma tekniğiyle..

Türkiye’nin En Eski Ahşap Camisi: GÖĞCELİ CAMİ 

Samsun ziyareti sırasında Türkiye sınırları içerisinde ayakta kalabilen en eski ahşap camisi olan Göğceli Camisini ziyaret ettik… 

Samsun doğal güzellikleri kadar tarihi zenginlikleriyle de çok kıymetli bir şehir. ahşaptan yığma tekniğiyle inşa edilmiş mimarinin en güzel örneklerinden birisi olan Göğceli Cami, 1206 yılında yapıldığı tahmin ediliyor. Bu güzide eserin bir diğer özelliği ise yapımında çivi kullanılmamış olması.Samsun’a yaptığımız ziyarette Samsun İl Emniyet Müdürü Sayın Dr.Ömer Urhal ve Muhterem eşleri Kadriye Urhal Hanımefendi,Bizlere Bu güzel Güzide eseri görme imkanı yarattılar. Samsun’a  Birlikte gittiğim Münüre Ablam ve Samsun’da Aile dostumuz can Abimiz Rafet Rendeci ve Kıymetli eşi değerli ablam Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kadın Kolları Başkanı Hava  Rendeci’de bizlere eşlik ederek bu güzel eser Göğceli Cami’yi birlikte gezme ve görme imkanı bulduk.

Cami ziyaretinden sonra Göğceli Mezarlığında bulunan Şehitliği  ziyaret ederek Bu Vatan için Bu bayrak için Şehit olan Kahramanlarımıza Cami imamı tarafından okunan Kuran-ı Kerim’den sonra Dualarımızı yaptık. Şehitlerimize bir kez daha Allah’tan Rahmet diliyoruz. Mekanları Cennet olsun.

Bizlere böyle güzel eseri görme imkanı yaratan Samsun İl Emniyet Müdürümüz Sayın Dr.Ömer Urhal ve Muhterem Kıymetli eşi Kadriye Urhal hanımefendiye gösterdikleri harika bir misafirperverlikten dolayı teşekkürlerimizi ve saygılarımızı  sunuyorum..

Samsun’a yolunuz düşerse her yönüyle ilkleri barındıran bu tarihi eseri mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.

GÖĞCELİ CAMİİ – SAMSUN

Göğceli Camii ya da Gökçeli CamiiSamsun‘un Çarşamba ilçesindeki Göğceli Mezarlığı içerisinde yer alan camidir.1206 yılında Anadolu Selçuklu Sultanı I. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde inşa edilen yapı tamamen ahşap malzemeden yığma tekniği ile inşa edilmiştir. Kapladığı 392m2‘lik alanla Türkiye’deki en büyük yığma ahşap camilerden biri olan yapı aynı zamanda Türkiye’deki en eski ahşap camidir.

Göğceli Camii ya da Gökçeli CamiiSamsun‘un Çarşamba ilçesindeki Göğceli Mezarlığı içerisinde yer alan camidir. Anadolu yapı geleneğinin en güzel örneklerinden biri olan Göğceli Camii, Türkiye sınırları içinde ayakta kalabilen en eski ahşap camilerden biridir. İnşa kitabesi bulunmayan camiden alınan ahşap numuneler üzerinde yapılan testler sonucunda 1206 yılında inşa edildiği, önündeki revakın 1335 yılında eklendiği veya onarıldığı anlaşılmıştır. Yapı 2007 yılında kapsamlı bir restorasyon geçirmiştir.

Cami, ahşaptan yığma tekniğinde, köşeleri kurtboğazı geçmelerle duvar boyunca tek parça olarak uzatılan ahşap perdelerle inşa edilmiştir. Yapıda çivi kullanılmamış, dövme demir çivi yalnız direk başlarının kirişlere bağlantısında ve harim kısmında revak bölümlerine doğru uzanan merteklere yapı lan eklerde kullanılmıştır.

Tek katlı yapının üst üste yığma tekniğiyle yapılmış duvarlarını tek parça kalaslar oluşturur. Duvarlarda tek parça olarak kullanılan kalaslar yaklaşık 15-18 cm kalınlığında, 50-70 cm  eninde ve yaklaşık 12-20m. uzunluğundadır. Ahşap cami taşınabilir özelliktedir. Duvarlarda,

direklerde, direk başlarında, kirişlerde, merteklerde, mahya ışığı gibi yapının birçok yerinde karaağaç, dış budak, kestane gibi ağaçlar kullanılmıştır.

Harimde aşık, mertek ve direklerde aşı, çatı tahtalarında kök boyalarıyla yapılmış kalemiçi nakışlar görülmektedir. Camideki klasik motif ve kompozisyon düzeni nakışların erken Osmanlı Dönemi’nde başlayıp klasik devir sonundaki bir dönemde yapılmış olabileceği düşünülmektedir. Caminin etrafındaki mezarlık Göğceli veya garipler mezarlığı olarak bilinmektedir.

Caminin tarihine dair bir rivayete göre Trabzon üzerine sefer hazırlığında olan I. Gıyaseddin Keyhüsrev bölgede gemiler inşa ettirmekte iken camiyi de aynı gemi ustalarına inşa ettirmiştir.[2] Bu rivayetin nedeni ise caminin inşa biçiminin gemi inşa biçimi ile benzerlik göstermesidir.[2]

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL