26 Ekim 2020 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 132.913
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 2.198
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 75
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 1.618
Ekonomi

SGK Girişi Olanlara Dev Müjde Geldi! Resmen Duyuruldu Kaçırmayın…

Milyonlarca çalışan ve emekliye bu dar günlerde sonunda bekledikleri müjdeli haber geldi. EYT’li, SSK’lı, SGK’lı ve BAĞ-KUR’lu olan kişileri yakından ilgilendiren yeni gelişmeler ve son dakika haberleri peş peşe gelmeye devam ediyor.

SGK Girişi Olanlara Dev Müjde Geldi! Resmen Duyuruldu Kaçırmayın…

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından emeklilik süresi, ikramiye, askerlik borçlanması, erken emeklilik tarihi gibi konular ise vatandaşların en çok araştırdıkları konular arasında yer alıyor. Bu noktada hem erkekler hem de kadınlar için büyük bir fırsat sunuluyor. Kadınlar için doğum borçlanması, erkekler için ise sigorta girişi olmadan önce askerlik yapmaları halinde doğum borçlanması imkanı sunuluyor.

ERKEN EMEKLİLİK MÜMKÜN MÜ?

Evet, bazı kriterlerin taşınması halinde erken emeklilik için bazı şanslar sunuluyor. Milyonlarca çalışan ve emekli için verilen haberlerle yeni gelişmeler duyuruldu. Pek çok kişi erken emeklilik için yapabileceklerini araştırırken bu konuda hem erkeklere hemde de kadınlara büyük fırsat sunuluyor. Kadınlara doğum borçlanması, erkekler için ise askerlik borçlanması ile emeklilik erken tarihe çekilebiliyor.

Erken emekliliğin kapısını açan bu iki yöntem ile hem erkekler hem de kadınlar normal sürelerinden daha önce bir tarihte emekli olma imkanı elde ediyorlar. Milyonlarca çalışanın ortak hayali olan emeklilik ne yazık ki getirilen yaş şartı nedeniyle artık çok daha zor bir hale geldi. Doğum borçlanması yoluyla kadınlar, askerlik borçlanması ile de erkekler artık daha erken emekli olabilecekler.

KADINLARDA DOĞUM BORÇLANMASI İLE ERKEN EMEKLİLİK MÜJDESİ!

Çalışan kadınlar için devlet tarafından sunulan büyük bir kolaylık olarak öne çıkan doğum borçlanması erken emekliliğin kapılarını sonuna kadar açıyor. Doğum yapmadan önce SSK ilk girişi olan kadınların yararlanabildiği bu hak kapsamında doğumdan itibaren 2 sene içerisinde kadının adına sigorta primi yatırılmamış olması şartı aranmaktadır. Yine kadınlarda doğum borçlanması şartları arasında kadının doğum yapmış olduğu çocuğunun 2 sene sağ olması şartı aranmaktadır. Yani kadınlarda erken emeklilik hakkından yararlanmak için mutlaka kadınların;

Doğumdan önce sigorta girişleri olması,

Doğumu takip eden 2 sene içerisinde hiç bir şekilde sigorta numaraları için prim ödemesi yapılmaması,

Doğum ile dünyaya gelen bebeğin 2 sene sağ olması şartları aranmaktadır.

ERKEKLERDE ASKERLİK BORÇLANMASI İLE ERKEN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?

Askerlik görevini yapan erkeklere de askerlik borçlanması imkanı sunulmakta olup askerliğini işe girmeden önce yapılması şartı aranmaktadır. Sigorta girişi öncesi askerlik vazifesini yerine getiren erkekler için de askerlik borçlanması yolu ile emekliliğin 1-2 sene erkene çekilmesi mümkündür.

3600 GÜNDEN EMEKLİ OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

Sigorta giriş tarihinin en geç Eylül 1999 tarihine kadar yapılmış olması,

15 senelik sigortalılık süresinin tamamlanmış olması,

Yaş şartını taşıyor olmak,

Erkeklerin en az 55 kadınların ise en az 54 yaşını doldurmuş olması,

Prim gününün dolmadığı durumlarda ise erkeklerin en 59 kadınların ise 58 yaşında olması şartları aranmaktadır. Bu nitelikleri taşıyan kişiler yaş şartı ile beraber 3600 prim gün sayısı ile 10 yıl emeklilik hakkı kazanmaktadır.

Nenasil.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL