23 Eylül 2020 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 114.311
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 1.692
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 65
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 1.261
Özel Haber

Şevket Keskin: “Pideye Yapılan Zam Kanunsuz”

Malatya Fırıncılar Odası Başkanlığı tarafından pide fiyatlarına yapılan zam ile ilgili konuşan Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı (MESOB) Şevket Keskin,” Fırıncılar odası tarafından açıklanan pide gramajı ve zamlı fiyatlar..

Şevket Keskin: “Pideye Yapılan Zam Kanunsuz”

Malatya Fırıncılar Odası Başkanlığı tarafından pide fiyatlarına yapılan zam ile ilgili konuşan Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı (MESOB) Şevket Keskin,” Fırıncılar odası tarafından açıklanan pide gramajı ve zamlı fiyatlar kanunsuzdur ve hiçbir geçerliliği yoktur” dedi.

Son günlerde Malatya gündemini meşgul eden pide fiyatları ile ilgili Flaş Haber’e konuşan MESOB Başkanı Şevket Keskin, tartışmalara son noktayı koydu.  Malatya Fırıncılar ve Unlu Maddeler İmalatçılar Odası Başkanı Mehmet Büyükelçi’ye sert tepki gösteren MESOB Başkanı Şevket Keskin,” Öncelikle sizlere pide fiyatlarına nasıl zam yapılacağını izah etmek istiyorum. Fırıncılar Odası Başkanı Esnaf Odasına müracaat ederek artan girdi maliyetleri karşısında pideyi şu fiyata satmak istiyoruz diyerek müracaat etmesi gerekiyor. Akabinde bizler Esnaf Odası olarak bölge illerde ki fiyat tarifesine bakarak ortaya bir rakam çıkartıyoruz ve pide fiyatını uygulamak için Valilik ile Belediyeye sunuyoruz. Bir hafta içerisinde Valilik veya Belediyeden yeni fiyat tarifesine bir itiraz gelmez ise tam bir hafta sonra yeni fiyat geçerli olabiliyor. Valilik veya belediyeden herhangi birisi itiraz ederse bu defa bir komisyon kuruluyor ve ilgili komisyon fiyatı belirliyor. Kanunen işlemesi gereken süreç bu iken Malatya Fırıncılar Odası Başkanı çıkıyor bizim maliyetlerimiz arttı diyerek pide fiyatlarına zam yaptığını açıklıyor. Türkiye’nin hiçbir ilinde 200 gramdan aşağı gramaja sahip pide yokken Malatya’da 170 gram olarak açıklanıyor, fiyatlara da zam yapılıyor. Pide satılan hiçbir ilde ekmeğe zam yapılmazken sadece Malatya’da mı fırıncıların maliyetleri artıyor. Daha yeni Diyarbakır’da 200 gram pide 1.25 liradan satılmaya başlandı. Ben hem esnaflarımızın hem de vatandaşlarımızın hakkını korumak zorundayım. Fırıncı esnaflarımıza sesleniyorum 200 gram pideyi 1.25 liradan satmaya devam ediniz. Aksi tutumunuz karşısında cezai işlemlerle karşılaşırsınız. Hiç kimse kanunlardan üstün değildir “diyen Başkan Şevket Keskin, “Yine ayrıca Fırıncılar Lokantalara ekmeği 80 krş dan 90 krş dan veriyor. Lokantalara  verdiği zaman  zarar etmiyor da vatandaşa sattığı zaman mı zarar ediyor buda ayrı bir soru” dedi.

Malatya Fırıncılar Odası Başkanı Büyükelçi’nin belediyenin denetim yapmaya yetkisi yok sözlerine de iş bilmemezlik olarak yorumlayan MESOB Başkanı Keskin,” Belediye zabıtalar aracılığıyla pidenin gramajı ve satış fiyatı üzerinden denetim yapmaya yetkisi vardır. Esnaf Odası olarak bizim teklif ettiğimiz pide fiyatlarına itiraz hakkı olan belediyenin denetim yapmaya da yetkisi vardır ve yasal gramaj ile fiyat dışında satış yapan esnaflara da cezai işlem uygulanır. Bu böyle bilinsin. Fırıncılar Odası Başkanına tavsiyem fırıncı esnaflarının hakkını korumak istiyorsa önce 1.25 liradan da düşük fiyata satış yapan veya ruhsatsız çalışan yerleri denetlesin. Birilerinin aklına uyarak iş yapmaya çalışıyor. Dediğim gibi Malatya’da yasal pide gramajı 200 gram ve fiyatı da 1.25 liradır. Fırıncılarımız ceza yemek istemiyorlarsa bu tarifeye uysunlar. Fırıncılar odası pide fiyatlarını düşük buluyorsa mutlaka Esnaf Odasına bir teklif sunacak akabinde yasal sürecin nihayete ermesini bekleyecek. Şeklinde konuştu.

REMZİ HAYTA- ÖZEL HABER

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL