Özel Haber

Selahattin Gürkan Başarılı Değil ÇOK Başarılı! 

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a karşı sayıları az ancak sesleri çok çıkan toplumun bir kesimi tarafından akıl almaz bir ön yargı var. Eleştirmek için ağzını açanlar Başkan’ı  olması gerektiği gibi..

Selahattin Gürkan Başarılı Değil ÇOK Başarılı! 

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a karşı sayıları az ancak sesleri çok çıkan toplumun bir kesimi tarafından akıl almaz bir ön yargı var. Eleştirmek için ağzını açanlar Başkan’ı  olması gerektiği gibi yaptığı hizmetleri ve  projeleri ile değil karakteri, konuşmaları veya diğer küçük ayrıntıları konuşuyorlar. Peki bu yaygara neden kopuyor, Başkan Gürkan hiç mi hizmet yapmadı, başarısız mı?

Selahattin Gürkan, 2019 yılının Mart ayında toplumun tüm kesimlerinden yüksek oranda teveccüh görerek Belediye Başkanı seçildi. Göreve geldiği anda, Büyükşehir Belediyesinin milyonlarca lira borcu olduğu, ilkokul mezunu elemanların 10 Bin lira civarında maaş aldığı, Huzur Hakkı adı altında her ay belirli bir kesime ciddi ödemelerin yapıldığı  ve elbette kiralık araçlara ödenen fahiş fiyatların olduğu kamuoyu ile paylaşıldı.

Selahattin Başkan ilk etapta Huzur hakkı adı altında ödenen ücretleri kaldırdı, personel maaş sistemini yeniden düzenlettirdi, kiralık araçların sözleşmelerini feshetti ve böylelikle göreve tasarruf tedbirleri ile başladı. Seçimlerin ardından 9 ay sonra Elazığ’da meydana gelen deprem ve sonrasında tüm dünyayı esiri altında alan Covid-19 salgını ile birlikte hem belediyelerin geliri azaldı hem de giderlerde ciddi artışlar yaşandı. Gerek Cemal Akın gerekse de Ahmet Çakır döneminde Türkiye tarihinin ekonomik olarak en şaşalı günlerini yaşadı, döviz kuru düşük, para boldu ve böylesi yıllar çarçur edildi. Selahattin Gürkan döneminde ise ekonominin hali ortada. İşsizliğin rekor kırdığı, genel olarak hanelerin gelirlerinin azaldığı, enflasyonun çift hanelerde seyrettiği bir süreçte belediyenin öncelikli görevi, sosyal yardımlara daha fazla ağırlık vermesidir. Buna rağmen Ahmet Çakır döneminde köyden beter hale düşen yollar en kaliteli asfaltlarla yenileniyor. Ahmet Çakır döneminde bu şehirde fuarlar çadır içerisinde düzenleniyordu üstelik Sayıştay raporlarında öğreniyoruz ki bu çadırlara bile milyonlarca kiralama ücreti ödenmiş şimdi ise Orduzu Fuar Alanına son derece modern bir Fuar Merkezi inşa edildi kullanıma hazır durumda.  Yeni buğday pazarı inşa ediliyor, Malatya’ya bir tören alanı kazandırılıyor, Yeşil Kuşak Projesinde çalışmalar devam ediyor, şehre alternatif su kaynağı bulundu, trafiği rahatlatacak alternatif yollar hizmete açıldı açılmaya devam ediyor, Ruhuna Fatiha okunan Kernek Meydanı özüne döndürülmeye çalışılıyor ve elbette sosyal yardımlara büyük önem veriliyor. Velhasıl kelam, belediyenin gelirlerinin azaldığı giderlerinin ise fazlasıyla arttığı bir dönemde Büyükşehir Belediyesi dinamik biçimde hizmet üretmeye devam ediyor. Belediye hizmetleri şehrin her noktasına temas ediyor, şehir sahipsiz değil algısını hissediyor vatandaş.

Bu nedenle sayıları az ancak sesleri çok çıkan bu gruba karşı vatandaşlar hizmetlerden, çalışmalardan ve belediye başkanından son derece memnunlar. Başkan’da halktan aldığı bu güçle doğru bildiği yolda taviz vermeden  hizmet üretmeye devam ediyor. Bazen vatandaşlar bizlere Başkan Gürkan başarılı mı diye soruyorlar onlara diyorum ki Başarılı değil Çok Başarılı aksini iddia edenler de buyursun hizmetlerle ilgili eleştirilerini sunsunlar diğer türlü beyanlar sinek vızıltısından öte anlam ifade etmiyor.  REMZİ HAYTA

YORUMLAR (1)

  1. Musa diyorki:

    Selahattin Gürkan seçildikten sonra ekonomik tedbirler aldı .Boş yere kiralanan araçlar gibi bir çok hatalar tespit edildive gereken yapıldı.Huzur hakkı adı altında alınan haksız ve yüksek ödemeleri kesti. Haksız yere mesai yazılan çalışanların mesaisini kesti, maaşları düzenlemeye çalıştı. Buraya kadarki tüm çalışmalar gerçekten olması gerekenler di ama taşeron işçi olarak çalışan personeller , bu zamana kadar hiç gözetilmedi sadece yakınlarına yüksek maaş ve dolgun mesai verilirken, diğerleri hep asgarî ücretin biraz üstünde tutuldu hep…Selahattin başkandan bu zamana kadar ikinci evlat musamelesi gören taşeron işçileri daha fazla gözetmesini haksız olandan kesip ,mesai yapanada karşılığını vermesini beklerdim… Selahattin başkan herşeyi göremez tabiki, çevresindekiler kendisine bazı önemli detayları anlatılmıyor galiba…

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL