1100
Köşe Yazısı

Seçim Tarihi Belli Oldu Kulisler Hareketlendi 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünkü Meclis Grup Toplantısında genel seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılacağını ilan etmesi üzerine siyasi kulislerdeki hareketlilik hız kazandı. Türkiye 14 Mayıs 2023 tarihinde genel seçimlere gidiyor, milletvekili..

Seçim Tarihi Belli Oldu Kulisler Hareketlendi 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünkü Meclis Grup Toplantısında genel seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılacağını ilan etmesi üzerine siyasi kulislerdeki hareketlilik hız kazandı.

Türkiye 14 Mayıs 2023 tarihinde genel seçimlere gidiyor, milletvekili olma hayali kuran ya da mevcut vekilliklerini korumak isteyenler siyasi, faaliyetlerinde vites yükseltmeye başladılar. Türkiye için her seçim çok önemliydi şüphesiz ancak bu seçim süreci gerçekten kritik. Bir yandan ekonomik sebeplerle iktidara kızan geniş bir halk kitlesi diğer taraftan dağınık ve bu haliyle umut veremeyen bir muhalefet. Cumhurbaşkanı Erdoğan iyiden iyice siyasi tecrübesini sahaya yansıtırken, muhalefet partisi liderlerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimleri kazanması için ellerinden gelen gayreti gösterdikleri bir ortam. Malatya özelinde ise seçmen milletvekillerinin neredeyse tamamının değişmesini bekliyor. Özellikle AK Parti tabanı artık değişim istiyor. Geçtiğimiz günlerde bir vatandaş, Doğu Anadolu Bölgesi içerisinde yer alan tüm iller arasında en fazla tarım yapılan, tarım alanında “Ülkeye döviz kazandıran şehir Malatya olmasına rağmen mevcut milletvekillerinin pasifliği yüzünden Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Elazığ’a taşındı ve şu anda hava tahminlerinin neredeyse hepsi yanlış. Kar yağacak deniliyor bakıyorsunuz yağmur bile yok. Cumhurbaşkanımızı çok seviyoruz ancak artık aynı isimleri görmek istemiyoruz. 2018 seçimlerinde bir vekilin kaybedilme nedeni milletvekili aday listesi yüzündendi aynı hatalar tekrarlanırsa Cumhurbaşkanına yine oy çıkar ancak milletvekili kaybı çok daha fazla olur dedi.”

Sadece bu vatandaş değil genel anlamda AK Parti tabanı listelerde köklü bir değişim olmazsa Ak Parti Malatya’da 4 vekil çıkartamaz diyor .Bu Sözler Malatya kamuoyunda oldukça yağın olan sözler özellikle Ak Parti içinde gelen seslerin ağırlığı böyle. Şuan kadar Ak Parti Milletvekilliği için aday adaylığı olması kesinleşen İş adamı Yıllardır Ak Parti yönetiminde görev almış  Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Rıdvan Budak, Ak Parti’nin sayısı isimlerinden biri .Sevilen ,sayılan Tabanı oldukça geniş olan İl Başkan Yardımcısı iş adamı  Kahraman Kavuk,, Yine Ak Parti il başkan Yardımcısı iş adamı İsmail Hakkı Pekel,Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan ,Ak Parti eski dönem Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Ela Erkoç, önceki dönem,Yıllardır Siyasetin içinde olan  sık sık Malatya’ya gelen ve parti çalışmalarına katılan Ekonomist ve Mali Müşavir Selçuk Gökçe, Anavatan Parti Milletvekillerinden Talat Zengin,Ekonomi Bakanlığında Daire Başkanı ve başarılı bürokrat  Enver Akgül, Ak Parti il Kadın Kolları Başkanı Özlem Pelitoğlu, gibi isimler şuan kesin gibi görünüyor. Bu arada teşkilatta halen görev yapan ilçe başkanları, Belediye Başkanları  ise Genel Merkezle görüşüp istifaları kabul edildiği takdirde aday adayı olacaklarını açıklayacakları belirtiliyor. Ama gerçek olan şu Ak Parti’de liste tamamen değişmeden yeni isimlerle seçime gitmezse bu defa işi oldukça zor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde  Tayyip Erdoğan’a verecek olan seçmen Ak Parti Milletvekili  seçimlerine oy vermeyeceklerini bağıra bağıra söylüyorlar. Bakalım gelişmeler nasıl olacak.

CHP

CHP’de tüm gözler CHP Genel Başkanı ve Milletvekili Veli Ağbaba’ya çevrilmiş durumda.Parti de aday adayı olacak isimlerin Malatya listesini yine Milletvekili Veli Ağbaba’nın yapacağı ve ağırlığı  çok olacağını bilindiği için aday adayları öncellikle Veli Ağbaba’dan referans almadan isimlerini açıklamadıkları belirtiliyor. Şuan eski il başkanı Enver Kiraz Milletvekili aday adaylığı için  geçtiğimiz haftalarda istifa etmişti. Bakalım CHP’de nasıl bir hareketlilik yaşanacak bekleyip göreceğiz,

MHP

MHP’de mevcut İl Başkanı Mesut Samanlı milletvekili adaylığı için görevinden istifa etti,Seçim tarihi belli olmasından Bu hafta içinde itibaren MHP’de çok canlı hareketlilik yaşanacağı belirtiliyor.

İYİ PARTİ

Şuan En çok hareketlilik yaşayan partilerin başında İYİ  Parti geliyor…Kongresini tamamlayan İyi Parti’de oldukça sıcak gelişmeler yaşanıyor. Milletvekilliği için aday adaylığında kulislerde dolaşan isimlerde  Deneyimli Siyasetçi Gökhan Şahin (Basına Aday adayı olduğunu açıkladı )  Eğitimci-Yazar Asuman Sarıtaç, Av.Muhammet Afşin Arıkan,Nurettin Öndeş, Nejat Fırat,Mehmet Avcı (Resmi olarak başvuruda Bulundu ) isimler ön plana çıkarken bazı isimlerin kulis çalışmaları yaptıkları belirtiliyor.

YENİDEN  REFAT PARTİSİ

Yeniden Refah Partisi seçmen kitlesini dikkat çekecek şekilde genişlettiğini gözlüyoruz. Yaptığı muhalefetle büyük alkış ve takdir alan İl Başkanı Bilal Yıldırım’ın bu günlerde sessizliğe büründüğü görüyoruz. Büyük ihtimalle Yeniden Refah partisinin Birinci sırada adayı İl Başkanı Bilal Yıldırım gibi gözüküyor.

GELECEK PARTİSİ

Sahada var olan gelecek partisinde ise hareketli günler yaşanmaya başladı. Sevilen ve takdir edilen İl Başkanı Ahmet Ercan Uçkan’ın önümüzdeki günlerde seçim stratejini belirleyeceği ve saha çalışmasına ağırlık vereceği belirtilirken, Başkan Uçkan’ın Mayıs ayında yapılacak seçimlerle ilgili olarak 6 Masanın alacağı kararı beklediği ve ona göre parti de yol haritasını belirleyeceği ifade ediliyor.

DEVA

Özellikle DEVA Genel Başkanı Ali Babacan’ın SİHA’larla ilgili söylemi büyük tepki topladı. Bu partiye oy vermeyi düşünen bazı kesimi ürküttüğü gözlenirken, Deva Partisinin Malatya’da çok düşük oy alacağı belirtirken bu partiye olan ilgi de giderek azaldığı gözleniyor.

Evet şimdilik gelişmeler böyle siyaset bu hafta dan itibaren hareketlenmeye başlanacak bakalım yeni isimler sürpriz adaylar çıkacak mı göreceğiz.

Birde şunu belirtmek istiyorum bazı kişilerin isimleri geçiyor fakat bizim için önemli olan gerçekten aday olacak mı olmayacak mı ? bu konuda emin olduklarını ve bizim net öğrendiğimiz isimleri gündeme getirdik.

Velhasıl kelam seçim yarışı başladı hem iktidar hem de muhalefet kanadında milletvekili sayısını artırma hesapları yapılıyor, aday adayları parti genel merkezlerinde kulis çalışmalarını hızlandırmış durumda.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL