Malatya

Sayın Vali Aydın Baruş’a Açık Mektup

Sayın Valim. Malatya Özellikle Bahar ayında COVİD-19 salgınına karşı çok büyük başarı elde etmiş  bazen sıfır vaka sayısı ile günü kapatan il durumundaydık Bu başarıdan dolayı Sağlık Çalışanlarımız, Emniyet Güçlerimize..

Sayın Vali Aydın Baruş’a Açık Mektup

Sayın Valim. Malatya Özellikle Bahar ayında COVİD-19 salgınına karşı çok büyük başarı elde etmiş  bazen sıfır vaka sayısı ile günü kapatan il durumundaydık Bu başarıdan dolayı Sağlık Çalışanlarımız, Emniyet Güçlerimize huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Ancak son günlerde artan vaka sayısının gerçek nedeninin yapılan düğünlerde, taziye ziyaretlerinde mesafe –maske  kurullarına uyulmadığını herkes tarafından çok iyi bilinmekte.

Şuanda aldığımız bilgilere göre vaka sayısı 300’ler civarında seyrediyor günlük. Buda ne kadar sıkıntılı olduğumuzu açık göstergesi.

Sayın Valim. Korkutucu bir tablo çizmiş olabilirim ama korkmalıyız. Şu saatten sonra gerçekten işe yarar tedbirlerin hayta geçmesi lazım.

Zatıalilerinizin başkanlığında toplanan toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu olmak üzere, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları pandemiyle mücadele rol haritasını ortaya çıkartıp ortak hareket etmeli başta türlü bu süreçten galip ayrılmamız çok zor. Geniş kapsamlı acilen toplantı düzenleyip herkesin bu zorlu süreçte görev alması için gereken adımın acilen atılmasını sağlamasınız.

Gerek Büyükşehir, gerekse ilçe Belediyelerin zabıta güçlerini, Zaten Emniyet Güçleri bu konuda fedakarca görev yapıyor, Emniyet güçleri ile birlikte ortak hareket edip yetkiyi verip kurallara uymayanlar hakkında  uyarı yapmadan anında ceza verilmesini gerekiyor. Çünkü bizim vatandaş maalesef ki uyarıları ciddiye almıyor.,

Sayın Valim Sıkıntılı durumda iken kurallara uyan vatandaşlarımıza saygı göstermeyen kişilere karşı etkili önlemler almanın zamanı geldi de geçiyor da. Özellikle kurullara uymayan işletme sahiplerini uyarı yerine iş yerine bir hafta 10 günlük kapatma cezası verirseniz o kişi de içeriye gelen müşteriye gereken uyarıyı yapar. Bu düğün salonları olsun, toplu taşıma araçları olsun. Kurallara uymayanların araçları bağlansın. Birkaç kişinin canı yanmazsa bu işlerde disiplin olacağını zannetmiyorum.

Yaptığınız denetimlerde   gezeceğiniz güzergahlar zaten hemen birbirlerini uyarıyorlar. Bence bir gün tedbiri kıyafet girip şehir merkezi yeni cami civarı sebze pazarını tek başınıza gezseniz  inan gördüklerinize inanamazsınız. Bataklık baştan kurutulmalı Sayın Valim. Özellikle çevre mahallelerde denetim sıfır gibi. Bu gibi yerlerdeki işletmeler sivil ekipler tarafından anında denetim yapılmalı kurallara uymayanın gözünün yaşına bakılmamalı. Sağlık hepimiz için var. Çay ocaklarının önlerini söylemeye gerek bile yok. Parkları, kafeleri bir akşam tek başınıza gezin göreceksiniz ne sosyal mesafe ne maske  olmadığını net şekilde göreceğinizi biliyorum. Biz Basın olarak üzerime düşen görevi yapmaya çalışıyoruz. Malatya Pandemi dönemde yakalamış olduğu başarıyı tekrar yakalayacağına eminim. STK kuruluş başkanlarını ciddi anlamda uyarın onlarda üyelerini uyarsınlar bugünlerde birlik olmazsak ne zaman olacağız. Büyükşehir belediyesi sosyal etkinliğe ara verdiğini açıklaması güzel.Açılış törenleri ev düğünleri, kına ,nişan törenleri geçici olarak iptal edilsin. Okullar açılacak çocuklarımızın sağlığı için herkesin sağlığı için artık radikal kararlar almanın zamanı geldi de geçiyor da.

Sayın Valim Bu arada son olarak önceden haber verilerek yapılan denetimlerin zaman kaybından başka bir işe yaramadığını, bu nedenle denetimlerin habersiz yapılması gerektiğini söylemek istiyorum. Özellikle kenar mahallelere dikkat edilmesi gerekiyor. İnsanlar asıl kenar mahallelerde kural ihlali yapıyor, pandemi yokmuşçasına yaşıyor…Son olarak şunu Belirtmek istiyorum Sayın Valim. Yabancı uyruklu özellikle Suriyelilerin dokunulmazlığımı var. Madem bu ülkede yaşıyorsa bu ülkenin kanunlarına kurullarına uymak zorunda değillermi .Ne maske-ne sosyal mesafe adamlar kafalarına göre yaşam tarzlarını sürdürüyorlar ne karışan var nede ceza uygulaması.

Saygılarımla. REMZİ HAYTA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL