Malatya

Başkan Çınar: “Şanlı Tarihimizi Hafızalara Kazıyacağız”

TARİHE TANIKLIK EDEN ASKERİ TEÇHİSATLAR SAVUNMA SANAYİ VE SAVAŞ MAKİNELERİ AÇIK HAVA MÜZESİNDE HAYAT BULACAK Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın yeni dönemlerinden olup yapımı devam eden Savunma Sanayi ve Savaş..

Başkan Çınar: “Şanlı Tarihimizi Hafızalara Kazıyacağız”

TARİHE TANIKLIK EDEN ASKERİ TEÇHİSATLAR SAVUNMA SANAYİ VE SAVAŞ MAKİNELERİ AÇIK HAVA MÜZESİNDE HAYAT BULACAK

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın yeni dönemlerinden olup yapımı devam eden Savunma Sanayi ve Savaş Makineleri Açık Hava Müzesinde; kahramanlık destanlarıyla dolu şanlı tarihimizde yaşanan savaşlarda ve alınan güvenlik önlemlerinde kullanılıp tarihe tanıklık eden askeri teçhisatlar özel alanlarda sergilenecek.

“BÖLGENİN SOSYAL VE SANATSAL KİMLİĞİNE DEĞER KATACAK KIYMETLİ BİR YATIRIM”

Yeşilyurt’un kültürel değerlerini geleceğe taşımak adına farklı temalı müzelerin sayısını artıran  Yeşilyurt Belediyesi, Beylerderesi’de ki 10 dönümlük alan üzerine kurduğu Savunma Sanayi ve Savaş Makineleri Açık Hava Müzesiyle bölgenin sosyal ve kültürel kimliğine farklı bir değer katmaya hazırlanıyor.

TOP, TÜFEK, OK, YAY VE MANCINIK’TA MÜZEDEKİ YERİNİ ALACAK

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın talimatıyla kurulan müzede vatan topraklarının korunması ve müdafaa edilmesi sırasında önemli görevlerde değerlendirilen bir adet savaş uçağı ve  tank yerini alırken, top, tüfek, ok, yay, obüs ve mancınık gibi savaş aletleri de kısa sürede müzedeki yerini alacak.

RÖLYEF ÇALIŞMALARI, ŞEHİTLİK VE SERGİ ALANLARI KURULACAK

İç ve dış tasarımı, çevre düzenlemesi, yeşil alanları, sosyal donatıları ve aydınlatmalarıyla bölgenin sosyal yaşantısına da ayrı bir canlılık kazandıracak olan müze içerisinde ayrıca kahramanlık destanlarıyla dolu şanlı tarihimizde yaşanan savaşları anlatan rölyef uygulamaları, sergi alanları, Malatya’lı şehitlerin isimlerinin yazılı olduğu sembolik şehitlik alanı, kafeterya, kıl çadırı,  mescit ve tuvaletin yanı sıra Beylerderesi ve etrafının dürbünle izlenmesini sağlayacak üç katlı bir kule inşa edilecek.

 “BÖLGEMİZDE İLK KEZ YEŞİLYURT’TA KURULACAK”

Yeşilyurt’un sosyal, sanatsal ve kültürel değerlerini gelecek kuşaklara taşımak adına farklı temalı müzeler kurmaya devam ettiklerini ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Savunma Sanayi ve Savaş Makineleri Açık Hava Müzesinin bölgede ilk kez Yeşilyurt’ta hizmete sunacak olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

“ZİYARETÇİLERİMİZ FARKLI DUYGULAR YAŞAYACAKLAR”

‘Beylerderesi Şehir Parkı’ projesi çatısı altında hizmete girecek olan 10 dönümlük müze alanında incelemelerde bulunan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, müzeyi ziyaret edenlere farklı duygular yaşatacaklarını ifade etti.

“MÜZECİLİK FAALİYETLERİMİZLE YEŞİLYURT’UMUZA OLAN İLGİYİ ARTIRACAĞIZ”

Yeşilyurt’un cazibe merkezi olması adına farklı temalı projeler ve yatırımlarla farkındalık oluşturmaya devam ettiklerini dile getiren Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “ Tarihi dokusu ve kültürel hazineleriyle, doğal güzellikleri ve yöresel yemekleriyle her açıdan özel alanları içerisine alan Yeşilyurt’umuzun var olan güçlü potansiyelini ön plana çıkarmak adına dikkat çekici projelerimizden bir tanesini daha Yeşilyurt’umuza kazandırmak için açıkçası sabırsızlanıyoruz.  Bölgemizde ilk kez Yeşilyurt’ta hizmete sunacağımız yatırımlarından bir tanesi olan Savunma Sanayi ve Savaş Makineleri Açık Hava Müzemizi bu yılın sonu ya da 2021 yılının ilk aylarında hizmete sunmayı planlıyoruz. Şanlı tarihimizde yaşanan savaşlarda ve alınan güvenlik önlemlerinde kullanılan askeri teçhisatları sergileyeceğimiz müzemizin çok büyük ilgi göreceğine eminim. Kentlerin ve toplumların kültürel değerlerinin geleceğe taşınmasında müzecilik faaliyetlerinin çok büyük önemi vardır. Bizlerde bu tür mekânların sayısını artırıp Yeşilyurt’umuza olan ilgiyi artırmayı hedefliyoruz. Bölgemizin geleneksel kimliğini ön plana çıkartacak Gastronomi, Kent Belleği ve Tekstil Müzesi gibi dikkat çekici yatırımlarımızın büyük bir kısmını tamamladık, yakında hizmete sunacağız. Bölgemizin sosyal ve ekonomik hayatına büyük kazanımlar sağlayacak olan devasa yatırımlarımızdan ‘Beylerderesi Şehir Parkı’ projesi çatısı altında hizmete sunacağımız, 10 dönümlük alanı kapsayan Savunma Sanayi ve Savaş Makineleri Açık Hava Müzemiz ile de şanslı tarihimizi bir nevi ziyaret edenlerin hafızalarına kazıyacağız.2018 yılında yapımına başladığımız müzemize ilk olarak bir adet savaş uçağı ve tankımızı kazandırmıştık. Üzerinde büyük bir özenle durduğumuz müzemizin diğer bölümlerinde yer alacak teçhisatlar ve uygulamalar içinde çalışmalarımız tüm hızıyla sürmektedir. Kıl çadırı, sosyal donatıları,yeşil alanları, oturma ve yürüyüş alanlarının yanı sıra aydınlatmalarıyla farklı bir tasarımla hizmete sunacağımız müze alanımıza, top, tüfek, ok, yay, mancınık ve obüs gibi savaş aletlerini de kısa zamanda yerleştireceğiz. Bununla birlikte kahramanlık destanlarının yazıldığı savaşlarımızı anlatan rölyef uygulamaları, şehitlerimizin isimlerinin yazılı olduğu sembolik şehitlik alanı ve sergi alanlarıyla ziyaretçilerimizin şanlı tarihimize yolculuk yapmalarını sağlayacağız. Türk bayraklarıyla süsleyeceğimiz alan içerisinde inşa edeceğimiz üç katlı kulemizde ise Beylerderemizin eşsiz güzelliklerinin dürbünle izlenmesini sağlayacağız. Bölgemizde ilk kez Yeşilyurt’umuza kazandıracağımız, her açıdan özel ve kıymetli bir sanatsal faaliyetimiz olan müzemiz şimdiden Malatya’mıza, Yeşilyurt’umuza ve bölgemize hayırlı uğurlu olsun, emeği geçenlere teşekkür ederim.” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL