Köşe Yazısı

Sağlıkta Şiddetin Önüne Nasıl Geçilir….( Remzi Hayta Yazdı )

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet vakaların önüne geçebilmek adına belirli bir süreliğine de olsa özel güvenlik yerine kapıda polislerin durması sağlanmalıdır.  En zor zamanlarda, en sevdiğimiz kişileri emanet ettiğimiz başta hekimlerimiz..

Sağlıkta Şiddetin Önüne Nasıl Geçilir….( Remzi Hayta Yazdı )

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet vakaların önüne geçebilmek adına belirli bir süreliğine de olsa özel güvenlik yerine kapıda polislerin durması sağlanmalıdır. 

En zor zamanlarda, en sevdiğimiz kişileri emanet ettiğimiz başta hekimlerimiz olmak üzere sağlık çalışanlarına yönelik şiddet vakalarının önüne geçilemiyor. Pandemi dönemde günlerce alkışlamamıza rağmen bu süreçte dahi sağlık çalışanlarına yönelik toplum olarak gereken saygıyı gösteremiyorsak hatta görevi başında bir doktor şehit ediliyorsa iş bu noktaya vardıysa o zaman kapıya X-Ray cihazları falan koyarak gereken güvenliği sağlamak çok zor. Bu süreçte, polislerin hastane kapılarında güvenliği sağlaması, özel güvenliklerin hastane içine kaydırılması bu tür barbar kişiler için daha caydırıcı olacaktır kanaatindeyim. 

İşin öteki boyutu ise yargı…Adam görevi başındaki sağlık çalışanına şiddet uyguluyor, kamera kayıtları ortada, şikayet var, darp raporu var ancak çıkarıldıkları mahkemelerde adli kontrol şartıyla serbest bırakılıyorlar. Bu tür örneklerden güç alan diğer zorbalarda yapanın yanına kar kaldığını gördükçe şiddetin boyutu daha da artıyor. Bu konuda da adli mercilerin karar verirken daha hassas davranmaları, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının en ağır şekilde cezalandırılması Sağlık çalışanlarına büyük moral ve destek olacaktır.

Öyle veya böyle bir gün hepimizin yolu hastanelere düşecek, toplum olarak iyi doktorlara ihtiyacımız var. Ülkenin en parlak zekalı insanları doktor olduktan sonra bırakın maddi imkanları iş yerinde kendisine gerekli güvenliği dahi tahsis edemezsek verimli çalışmalarını bekleyemeyiz. Bu konu sağlıklı toplumun temeli ve büyük önem arz ediyor. Devlet olarak hekimler ve diğer sağlık çalışanlarına gerekli desteği sunmalıyız. 

Bu satırları yazarken bazılarınız orda ama bazı doktorlarda bizleri insan yerine koymuyor, en acılı stresli anımızda ilgilenmiyor, muhatap almıyor diyebilir bu anlayışa hak vermem mümkün değil. Hiçbir insan şiddeti hak etmez bunun ötesinde hasta hakları denilen birimler var tüm hastanelerde gidersiniz gerekli şikayetleri resmi kanallara bildirirsiniz. Zorbalık bir hak arama yöntemi değildir, olamaz, olmamalı… Hepimizin ailesinde sağlık çalışanları var, onları seviyoruz, hep birlikte gereken değeri de vermek zorundayız. REMZİ HAYTA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL