Malatya

Sağlık Müdürü Açıkladı :Malatya’da Günlük Vaka Sayısı kaç ?

Malatya Sağlık İl Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklamada Malatya’da Son günlerde ilimizdeki Koronavirüs vaka sayısında önemli oranda artış görmekteyiz. Yeni tanı konan kişi sayımız günlük 30-40 civarındadır diye belirtildi. Yeni Normalleşme..

Sağlık Müdürü Açıkladı :Malatya’da   Günlük Vaka Sayısı  kaç ?

Malatya Sağlık İl Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklamada Malatya’da Son günlerde ilimizdeki Koronavirüs vaka sayısında önemli oranda artış görmekteyiz. Yeni tanı konan kişi sayımız günlük 30-40 civarındadır diye belirtildi.

Yeni Normalleşme sürecinde özellikle, Maske, Mesafe ve Temizlik kurallarına çok riayet edilmesi gerektiği belirtilirken, Sağlık İl Müdürü Prof.Dr  Recep Bentli yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Son günlerde ilimizdeki Koronavirüs vaka sayısında önemli oranda artış görmekteyiz. Yeni tanı konan kişi sayımız günlük 30-40 civarındadır. Yeni vakalarımızın çoğunu aynı hanede yaşayan aile bireyleri oluşturmaktadır. Ev dışı ortamda virüsle enfekte olan kişi, hastalığı tüm aile bireylerine bulaştırmaktadır. Aynı hanede yaşayan çocuklar da, erişkinler de enfekte olabilmekteler. Özellikle evlerimizde beraber yaşadığımız yaşlı bireylerle, gebe kadınlarımız ve ek kronik hastalığı olan vatandaşlarımıza yakın temasın, onların da hasta olmasına sebep olduğunu biliyoruz. Bu durum bize temizlik, maske ve mesafe kurallarına uymanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Yeni normalleşme sürecinde vatandaşlarımızın kurallara uymak konusunda daha fazla hassasiyet göstermelerini bekliyoruz. Temizlik, maske ve mesafe kurallarına uyulmaması halinde; çok fazla sayıda vatandaşımız virüsle enfekte olacaktır. Bu durum hem hastanelerimizi zorlayacak; hem de vatandaşlarımızın yaşam düzenlerinin bozulmasına sebep olacaktır. Evimizden dışarı çıktığımız her an maske takmak virüsle mücadelenin altın kuralıdır. İş yerlerinde, kalabalık ortamlarda, yürüyüş ve spor yapılan alanlarda sosyal mesafeye uyulması hastalığın birbirimize bulaşmasını engelleyecektir. Temizlik hem vücut direncimizin artmasına hem de Koronavirüs başta olmak üzere tüm enfeksiyonlardan korunmamızda temel bir yaşam biçimidir. Maske, mesafe ve temizlik virüsle mücadelenin basit ama hayati öneme sahip üç kuralıdır.

Genç vatandaşlarımızın ‘Bana Bir şey olmaz’ düşüncesini taşımaması gerekiyor. Son günlerde tespit edilen vakaların büyük bir kısmını genç nüfus oluşturuyor. Hastane yatan hastalarımızın yaş ortalaması gittikçe düşüyor. Yaşı daha genç olan vatandaşlarımızın hem kendilerini hem de yaşlılarımız başta olmak üzere diğer vatandaşlarımızı korumak için daha fazla hassasiyet göstermeleri gerekiyor.

Koronavirüsle yaşamak yeni normalleşme sürecinde hepmizin yaşam tarzı olmalıdır. Maske, mesafe ve temizlik kuralı hayatımızın ihmal edilemeyecek bir parçası haline gelmelidir. Maskeleri ağzı ve burnu kapatacak şekilde takmamız gerekiyor. Cepte taşımak, çeneye takmak veya sadece ağzı kapatacak şekilde maske takmak doğru bir korunma yöntemi değildir. Açık alanda dahi olsa yan yana yürümek, mesafeye dikkat etmemek bulaşma riskini arttıran faktördür.

Vatandaşlarımızın rehavete kapılmadan, kendileri ve sevdikleri için üç altın kurala riayet edeceklerine;  tedbiri elden bırakmadan hayatlarını sürdüreceklerine inanıyoruz. Virüsle yaptığımız savaşın sadece görevlilerin çabası ile değil, tüm vatandaşlarımızın birlikte mücadelesi ile kazanılabileceğini biliyoruz. Sabırla ve fedakârlıkla bugünleri geride bırakacağız.

Prof. Dr. Recep BENTLİ

İl Sağlık Müdürü

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL