Yaşam

Resmi Gazetede Yayınlandı! Çalışanlara müjde! Emeklilik yaşı düşürüldü

Tüm çalışan ve EYT bekleyen vatandaşların en büyük hayalleri bir an önce emekli olabilmek. Ne zaman ya da hangi şartlar ile borçlanmaların geldiği araştırılmaya devam ediyor. Kimler hangi meslekler ile, hangi şartlarda borçlanma yapacak ve daha erken emekli olabilecek? Borçlanma hakkında merak edilen tüm detayları sizler için derledik.

Resmi Gazetede Yayınlandı! Çalışanlara müjde! Emeklilik yaşı düşürüldü

Vatandaşlar borçlanma hakları ile beraber prim eksikliklerinde oluşan açıkları kapatabilecek. Her ne kadar vatandaşlar borçlanma yöntemleri ile beraber erken emekli olma hakkına sahip olsa bile bazen yanlış anlaşılıyor ve sorunların olmasına neden oluyor. Prim borçlanması ile 49 yaşında, sigorta girişleri ile beraber 51 yaşında emekli olmak mümkün olacak.

Hangi meslekler erken emeklilik hakkına kavuşacak?

TSK görevlileri

Demir ve çelik alanlarında yer alan işçiler

Gazeteciler

İtfaiye erleri

Emniyet ve MİT mensubu vatandaşlar

Su altında çalışma hayatına devam edenler

Madenci gibi birçok kesim yıpranma paylarından yararlanabilecekler.

İsteyenler gelen yıpranma payı ödemelerini; prim gün ödemesinde kullanabilecekleri gibi isteyenler de en fazla 3 yıl olacak şekilde yaş haddinin düşürülmesi kapsamında kullanabilir.

Doğum borçlanması ile erken emekli olabileceksiniz…

Kadınlar doğum borçlanması yaparak en fazla 3 çocukla 6 yıl daha erken emekli olabilecek. En fazla 3 çocukta tercih edilebilen bu borçlanma sırasında her çocuk için 2 yıl erken emeklilik hakları getirilecek.

Prim borçlanma bedelleri belli oldu mu?

En düşük asgari ücretli çalışan ile en yüksek ücretli çalışan vatandaş için borçlanma sırasında prim bedelleri belli oldu.

Günlük olarak verilen en düşük prim ödemesi 27,28 TL olurken en yüksek 204,60 TL olacak. Aylık olarak belirlendiği zaman en düşük 818,40 TL, en yüksek olarak da 6138,00 TL belirlemeleri yapılır.

Staj sigortası olanlar dikkat!

Staj sigortası artık eskisi gibi devre dışı bırakılmıyor. Kadınlardaki doğum borçlanması, erkeklerdeki askerlik borçlanması gibi avantaja dönüşebilecek. Borçlanma ile beraber tüm vatandaşlar ortalama olarak 1 ya da 2 yıl daha erken emekli olma haklarının sahibi olacak.

Askerlik borçlanması ile erken emekli olabileceksiniz.

Erkekler askerlik borçlanması yaparak ortalama olarak 1 ila 2 yıl arasında daha erken emekli olabilecekler. Bu kapsamda eğer erkekler askere gitmeden daha önce sigortalı olarak işe girmiş ve askerde oldukları sürede iş verenler tarafından sigortalar ödenmediyse askerlik borçlanması haklarından yararlanılacak.

Nutuk.com.tr

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL