Eğitim

Rektör Karabulut: Üniversitemizin Hastanesi Olacak

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, yeni kurulan Tıp Fakültesini kapsayacak bir Hastane için çalıştıklarını belirterek, “Üniversitemizin bir hastanesi mutlaka olacak. 8 İlçemizde kampusumuz var. İlçelerimizde..

Rektör Karabulut: Üniversitemizin Hastanesi Olacak

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, yeni kurulan Tıp Fakültesini kapsayacak bir Hastane için çalıştıklarını belirterek, “Üniversitemizin bir hastanesi mutlaka olacak. 8 İlçemizde kampusumuz var. İlçelerimizde yetişen ürünlere önem veriyoruz ve bunun için gerekli bölümleri açıyoruz” dedi.

“ÖĞRENCİLER HER AN BANA ULAŞABİLİR”

İstanbul’da düzenlenen “Arslantepe’den Yenikapı’ya” Malatya Günlerine katılan ve açılan stnatda ziyaretçileri kabul eden Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Üniversitemiz tam bir huzur üniversites olma yolunda ilerliyor. Kadın bir rektör olarak öğrencileri evlatlarım gibi görüyorum. Öğrencilerim de beni anne gibi gördüklerini söylüyorlar. Bunu pekiştirmek için “Rektöre mesaj var” uygulaması başlattım. Öğrenciler bana gece gündüz mesaj yazabiliyorlar, her an bana ulaşabilirler. Aktif bir şekilde iletişim halindeyiz, gençlerle kafeteryada birlikte oturuyuz, sohbet ediyoruz. Pandemi sürecinde online olarak hep bir arada olduk gençlerimizle. Bayramda bile evlerine misafir olduk. Pandemiyi fırsata dönüştürdük ama gençler okula gelince gördük ki onlar da bizi çok özlemiş” diye konuştu.

“8 İLÇEDE MESLEK YÜKSEK OKULUMUZ VAR”

Turgut Özal Üniversitesinin 8 İlçede kampusu olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Karabulut, İlçelerin kendine özgü ürününü ve geleneklerini de ön plana çıkartacak şekilde programlamalar ve projeler yaptıklarını ifade ederek “8 ilçemizde meslek yüksek okulumuz var ve her bir şekilde çalışıyoruz. Mesela Arapgir’de üzüm, reyhan yetiştiriciliğinden tutun tıbbi aromatik bitkiler bölümüne kadar. Ziraat fakültemizde bahçe bitkileri bölümünden tutun sebze yetiştiriciliği gibi bölümlerimiz var ve bunlarla ilgili yüzlerce aktivite yaptık. Farklı bakanlıklarla protokoller imzaladık, uzaktan eğitimleri kendi yazılımımız ile yaptık. Mühendislik ve doğa bilimleri fakültemiz var. Biyomedikal anlamdaki gelişimden tutun yazılım mühendisliğine kadar birçok alanda gençlerimizin aktif şekilde çalışabileceği aynı şekilde doğa ile toprak ile iç içe olan birçok projeye de ev sahipliği yapıyoruz. Hipoterapi merkezimiz var. Engelli çocuklarımız da gelip ata binebiliyorlar. Hat sanatçılığından tutun da birçok alanda hem uzaktan eğitim ile hem hayat boyu öğrenme merkezimiz, sürekli eğitim merkezimiz ile gece gündüz çalışarak süreci yönettik” ifadelerini kullandı.

“STAJ SEFERBERLİĞİ BAŞLATTIK”

Eğitim hayatı sonrası iş hayatına hazırlık anlamında öneme sahip olan staj programları için de çalışmalar yaptıklarını ifade eden Rektör Karabulut, “Geçen hafta üniversitemizin akademik açılışında Son Başbakan Binali Yıldırım aramızdaydı, rahmetli Turgut Özal’ın oğlu Efe Özal’ı ve gelinini ağırladık, gençleri Ceo’larla buluşturduk. Her ilçemizin bir hamisi var. Ciddi anlamda destek veren iş insanlarımız var ve bu şekilde özellikle gençlerimizi staj seferberliğinde buluşturuyoruz. Staj seferberliği kapsamında, gençlerimizi staj imkanları sunacak iş yeri sahipleri insanlarla, sanayicilerle buluşturduk. Birçok protokol yaptık. Moda tasarım öğrencilerimiz ile defile yaptık mesela kadın ve aile araştırma merkezimiz destek oldu, orada bayrak sevgisini, kadını, okuyarak gençlerin kendini geliştirebileceğini moda ile sergiye sunduk” diye belirtti.

“GENÇLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ”

Prof. Dr. Karabulut, “Gençler, topluma faydalı olduklarını hissettikleri zaman değerli hissediyor ve biz bunu oluşturmaya çalışıyoruz. Birçok ülkeyle mesela İtalya ile anlaşmamız var, Belçika ile anlaşmamız var. Üniversitemizle ortak bulunan bölümlerde anlaşma yapıp hem oradan öğretim görevlisi alıyoruz hem bizden gidiyor ve gidip gelen tüm gençlerimizin ve öğretim görevlilerimizin söylediği şey en özgür çalışabildiğim yer kendi ülkemin, kendi üniversitesi diyorlar. Ben de yurt dışına gidip geldiğimde bunu söylemiştim. Burada her türlü imkân ve ekipman var yeter ki beynimizi işimize odaklayıp akademinin ruhunu hissetmek, akademik ruhu gençlere de hissettirmek lazım” ifadelerine yer verdi.

“GENÇLERİN YETENEKLERİNİ ORTAYA ÇIKARMALIYIZ”

Öğrencilerin sosyal ve kültürel aktiviteler yapmasını ve toplumda söz sahibi olmalarını hedeflediklerini ifade eden Rektör Prof. Dr. Karabulut, “TSE’den güvenli kampüs tescili aldık, gençlerin kendini güvende hissedeceği kampüsümüz ve 8 ilçede meslek yüksekokulumuz var. Kampüsümüzde öğrenciler ata binip doğal ortamda her türlü aktivitesini yaptıktan sonra öğrenci yaşam merkezinde dinlenebiliyorlar. GETAT merkezimiz aktif bir şekilde çalışıyor, kupadan tutun da sağlık bakanlığı tarafından onaylı olarak Türkiye çapında ilk akupunktur eğitimi veren üniversite olduk. Türkiye’de ilk olan, Aile Bakanlığı ile ortak protokolünü de oluşturduğumuz yaşlılarla öğrencilerimizi buluşturduğumuz geraontoloji bölümümüz var. Biz Kale Göl otelimizi projeye tahsis ettik. Yaşlılarla gençleri bir araya getirip toprak ile buluşturup onların huzuru refahı için çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve kıymetli eşi Emine Erdoğan’ın özellikle GETAT alanında yapılan çalışmalarda çok büyük destekleri oldu onlara teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“YEŞİLYURT VE BATTALGAZİ YERLEŞKELERİNE YURT YAPILACAK”

Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aysun Bay Karabulut,öğrenciler ve aileleri tarafından en çok merak edilen konulardan biri olan yurt sorunu olduğunu da belirterek “Yurtlar konusunda Gençlik ve Spor Bakanlığına teşekkür ediyoruz. Süreç içerisinde destek istedik geri çevirmediler. Yeni yurtların da yapılma projesi var hem Yeşilyurt hem Battalgazi yerleşkemiz için. Beşinci nesil üniversite olmak için eğitim öğretimin yanında araştırma geliştirme, topluma hizmet çok önemli. Biz mümkün olduğunca eğitim öğretim, araştırma, akademik makale sayısını arttıracağız ve diğer taraftan da bu akademik makaleleri ne zaman topluma hizmete dönüştürürsek o zaman başarıyı yakalamış oluruz diye düşünüyoruz. Beşinci nesil üniversite olma yolunda akreditasyon olarak kalite faaliyetlerimizi hayata geçirmeye, bilinçli kalite uygulamaları yapmaya çalışıyoruz. Battalgazi ve Yeşilyurt yerleşkesi içerisine öğrenci yurdu yapılması için projelerimizi hazırladık”diye belirtti.

“İHTİYACI OLAN ÖĞRENCİYE BURS VE KIYAFET YARDIMI YAPILIYOR”

Turgut Özal Üniversitesinde öğrencilere verilen burslar ve giyinme yardımlarına da açıklık getiren  Prof. Dr. Karabulut, “Genç butik mağazamız var, her bir öğrenci gidip dört tane kıyafeti, ayakkabılarına kadar alabiliyorlar. Vakfımızca ihtiyacı olan öğrencilerimiz için burs imkanı sağlıyoruz. Yeme içme hususunda da talepleri anında değerlendiriyoruz, bizzat kontrol ediyorum, glütensiz menü isteyen, çölyak hastaları için menü isteyenler, diyet menüsü isteyen var hepsini değerlendirmeye aldık çalışmalar yapıyoruz. İhtiyaç sahibi her öğrencimizin tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz” diye konuştu.

“TIP FAKÜLTEMİZİN HASTANESİ OLACAK”

Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesinin Eğitime başladığını ancak Fakülte bünyesinde bir hastanesi olması gerektiğini de kaydeden Prof.Dr. Aysun Bay Karabulut “Önce Tıp Fakültesi binamızı yapmak istiyoruz. Bunun yanında Tıp Fakültesine ait bir Hastanemiz olması gerekiyor. Görüşmelerimiz var, Tıp Fakültemizin bir Hastanesi mutlaka olacak. Tıp Fakültesi Hastanesi yapılana kadar mevcut Hastanelerimizle de protokoller yaparak çalışacağız. Ancak hedefimiz Tıp Fakültesinin ihtiyacı olan hastanenin bir an önce karşılanması olacak” diye tamamladı.

Haber: Elif Tilbaç-YENİ MALATYA GAZETESİ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL