04 Aralık 2020 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 194.435
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 32.736
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 193
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 4.811
Sağlık

Pfizer/BioNTech koronavirüs aşısının acil kullanımı için başvurdu

Amerikan ilaç şirketi Pfizer ve Alman İlaç şirketi BioNTech, yeni tip corona virüs (Covid-19) aşısının acil kullanım izni için başvuru yapacağını duyurdu. Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur..

Pfizer/BioNTech koronavirüs aşısının acil kullanımı için başvurdu

Amerikan ilaç şirketi Pfizer ve Alman İlaç şirketi BioNTech, yeni tip corona virüs (Covid-19) aşısının acil kullanım izni için başvuru yapacağını duyurdu.

Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech, aşının koruma özelliğinin yanı sıra iyi bir güvenlik kaydına sahip olmasının, acil kullanıma uygun olduğu anlamına geldiğini açıkladı.

Acil kullanım için ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) bugün başvuru yapacağını duyuran Pfizer ve BioNTech, Avustralya, Kanada, Avrupa ve Japonya’daki kurumlara da halizarda müracaat etmeye başladı.

Amerikan ilaç firması Pfizer, BioNTech ile yeni tip corona virüse karşı geliştirdiği aşının 3’üncü aşama denemelerini sonuçlandırdığını ve aşının virüse karşı yüzde 95 etkili olduğunu duyurmuştu.

Aşının yaş, etnik grup ve cinsiyete karşı tutarlılık gösterdiği ve FDA’nın gerekli güvenlik kriterlerini karşıladığı belirtilmişti. Pfizer, 2020’de aşıdan 50 milyon, 2021’in sonuna kadar da 1,3 milyar doz üretilmesini planlıyor.HABER3

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL