Köşe Yazısı

Milletvekili Sonuçları Sürpriz Oldu….(Remzi Hayta Yazdı )

Bir seçim sürecini daha tam bir demokrasi olgunluğu içerisinde geride bıraktık. Malatyalı seçmen deprem afetine rağmen beklentilerin çok üzerinde bir oranda sandığa sahip çıktı ve seçimlerin sonucunda  milletvekili dağılım tablosu Malatya’da..

Milletvekili Sonuçları Sürpriz Oldu….(Remzi Hayta Yazdı )

Bir seçim sürecini daha tam bir demokrasi olgunluğu içerisinde geride bıraktık. Malatyalı seçmen deprem afetine rağmen beklentilerin çok üzerinde bir oranda sandığa sahip çıktı ve seçimlerin sonucunda  milletvekili dağılım tablosu Malatya’da değişmedi. 

Genel seçimlerden önce ekonomide yaşanan sıkıntılar, üzerine deprem afetinde vatandaşların özellikle iktidar vekillerine dönük tepkileri üzerine bir de AK Parti tabanını çok da memnun etmeyen milletvekili listelerini görünce 2018 seçimlerinde Malatya’da 4 vekil çıkarmayı başaran AK Parti’nin bir vekilini kaybedebileceğini, bu vekilin de Yeniden Refah, MHP, CHP veya çok düşük ihtimalde versem İyi Parti arasında gidip geleceğini ön görmüştüm. CHP 5 bin, Yeniden Refah Partisi de 10 bin oyla bir milletvekili çıkarmayı başaramayarak ön görümü doğrulamış oldular. İyi Parti ise hatalı aday listesi yüzünden tam manasıyla sandıkta seçmen tarafından çok ağır şekilde cezalandırıldı ve sonuç olarak 4. Vekil yine Ak Parti’de kaldı. 

CHP Milletvekili Aday Listesi açıklandığında herkes 3. Sıradan Aday Gösterilen Eski İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay’ı ikinci sıradan aday gösterilmesi gerektiğini ifade ediyordu ben ise aksine CHP’nin uzun yıllar sonra ilk defa doğru aday sıralaması ile seçmenin karşısına çıktığını yazmıştım. Netice de Battal Hoca, kendi memleketi olan Pütürge’de bile destek göremediğini oy alamadığını görüyoruz. Bugün Pütürge’de AK Parti ile CHP oyları yer değişse ikinci milletvekili CHP’de kalacaktı dolayısıyla Enver Kiraz, çok uzun yıllar Malatya’da partisinin il başkanlığı yapmış, şehre hakim bir siyasetçi idi ancak bazı ilçelerde yeterli çalışmayı yapamadıkları için bugün 5 bin oyla bir vekil kaybetmiş oldular. 

İyi Parti’nin milletvekili listesi açıklandığında , “Malatya’da İzi Olmayanın Sandıkta Yüzü Olmaz” diye bir haber yazmış, halihazırda Malatya’da yaşamayan bir ismin ilk sıradan aday gösterilmesinin hatalı olduğunu yazmıştım. Malatya’da İyi Parti logosuyla vekil çıkartacak kadar oy alması mümkün değil tek şansları bu şehirde tanınmış, saygın bir ismi aday göstermekti onu da yapmadılar. Şeyhmuz Bey değerli bir insan olsa bile Malatya’da oy karşılığı olmayan bir adaydı. İl Başkanı Hakan Yılmaz’ın bu gerçeğe rağmen partisinin Genel Merkezini uyarmaması bu başarısızlığı kendisine de yazar. Parti 2018 seçimlerine göre Malatya’da oy kaybetti ve bence bu seçimlerin yerelde en başarısız partisi  oldu. 

Yeniden Refah Partisi 1. Sıra Milletvekili Adayı Bilal Yıldırım, zaten Malatya’da tanınan sevilen bir isimdi bir de üzerine AK Parti’nin listesi eleştirilince tepki oyları ile birlikte vekil seçilebileceğini belirtmiştim. Netice de 40 bin oy aldı ve çok az oy farkıyla seçilmeyi başaramadı. Yine de alkışlanacak bir başarı var ortada. 

MHP’nin listesi de kendi tabanına hitap eden başarılı bir listeydi mevcut milletvekillerini korumayı başardılar ancak üzerine çıkaramadılar. Bu tablo da teşkilatı üzmez, başarısız da kılmaz. 

Son olarak Ak Parti… Ak Parti Malatya’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerine göre yaklaşık 100 bin az oy aldı ama bence son derece başarılı oldular. Depremin ardından Malatya’da büyük bir yıkım olmasına rağmen ülke gündeminde kendisine yer bulamamasından tutunda sahada yaşanan bir takım aksaklıklardan dolayı mevcut vekillere tepkiler vardı. Tepkiler milletvekili dağılımını etkilemeyecek düzeyde kaldı ve AK Parti Malatya’da 4 vekilini korumayı başararak önemli bir başarı elde etmiş oldu. 

Bu seçim sonuçlarının yerelde bir takım değişimlere gebe olduğunu da düşünüyorum. Hep birlikte yaşayıp göreceğiz. REMZİ HAYTA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL