TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 125.716
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 9.193
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 71
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 8.938
Özel Haber

Milleti Kazıklayanları Açıklayın! 

Ticaret Bakanlığı, temel gıda ürünlerinde fahiş fiyat uygulayan 495 firmaya ceza kestik diyor ancak vatandaşların kimler tarafından kazıklandıklarını öğrenmek istiyor. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama da şu bilgilere yer..

Milleti Kazıklayanları Açıklayın! 

Ticaret Bakanlığı, temel gıda ürünlerinde fahiş fiyat uygulayan 495 firmaya ceza kestik diyor ancak vatandaşların kimler tarafından kazıklandıklarını öğrenmek istiyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama da şu bilgilere yer verildi;” Son bir haftada 1674 işletme bazında 22 bin 535 ürün Bakanlıkça denetlendi. Denetleme sonucu elde edilen tespitler Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirilecek ve firmaların savunmalarının alınmasının ardından haksız fiyat artışında bulunduğu tespit edilenler hakkında 10 bin 911 liradan 100 bin 910 liraya, stokçuluk faaliyetinde bulunduğu belirlenenlere ise 54 bin 555 liradan 545 bin 550 liraya varan idari para cezası yaptırımı uygulanacak. Öte yandan, Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Adalet, Hazine ve Maliye, Sanayi ve Teknoloji ile Tarım ve Orman bakanlıkları, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) temsilcileriyle üretici ve tüketici örgütleri, perakende sektörü temsilcilerinden oluşan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunun dün gerçekleştirilen toplantısında, 120 firmaya 3 milyon 595 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi. Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunca bugüne kadar 495 firmaya, 15 milyon 480 bin lira para cezası uygulanması kararlaştırıldı.”

Maalesef Bakanlık tarafından hangi firmaların hangi ürünleri fahiş fiyata sattıkları konusu hakkında bir açıklama yok. Flaş Haber’e konuşan vatandaşlar ise, ”Market raflarında herhangi bir temel gıda ürünün de indirim görebilmiş değiliz. Bakanlık tarafından kesilen cezalar demek ki yeterince caydırıcı değil. Ayrıca hangi firmalar tarafından vatandaşların soyulduğunu da bilmek hakkımız. Tüketiciler olarak bu bilgilere sahip olabilirsek o firmanın ürünlerini boykot ederek bir daha böyle işlere yeltenmesini önleyebiliriz” dedi.

REMZİ HAYTA-ÖZEL

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL