TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 125.716
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 9.193
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 71
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 8.938
Siyaset

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu Arapgir Onar Köyü İçin Turizm Desteği Talebi

Milliyetçi Hareket Partisi Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu TBMM Genel Kurulunda söz alarak Arapgir İlçesinde bulunan Onar köyünün tarihi önemine değinerek, Arapgir, Kemaliye ve Ağın Turizm destinasyon bölgesi içerisinde bulunan ve..

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu Arapgir Onar Köyü İçin Turizm Desteği Talebi

Milliyetçi Hareket Partisi Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu TBMM Genel Kurulunda söz alarak Arapgir İlçesinde bulunan Onar köyünün tarihi önemine değinerek, Arapgir, Kemaliye ve Ağın Turizm destinasyon bölgesi içerisinde bulunan ve bu bölgede turizm açısında ayrı bir çekim merkezi oluşturacak Arapgir Onar Köyü Anadolu’nun En Eski Cem Evi, tarihi Kaya Mezarları ve Göktürk Alfabeleri ile Yazılı Yazıtlarının bulunduğunu belirterek, bu tarihi değerlerin incelenmesi, kazı çalışmalarının ve araştırmaların yapılması, ayrıca çevre düzenlenmesinin yapılması için Turizm Bakanlığından destek istedi.

MHP Malatya Milletvekili Fendoğlu Konuşmasında;

“Danişmentlilere Ev Sahipliği Yapmış Arapgir’de; Oğuzların Bozok Kolu, Bayat Boyu, On-Ar Oymağından, Hoca Ahmet Yesevi Soyundan Gelen Şeyh Hasan Onarın Kurduğu, Anadolu’nun En Eski Cem Evi Onar Köyünde dir. Bu Cem Evi’ne Ev Sahipliği Yapan Onar Köyümüzde bulunan kaya mezarları köyün tarihi önemini ayrıca göstermektedir.

19 Kaya Mezarı Roma Dönemi’ne dayanmakta ve mezar odalarının bir kısmı yaşam ve ibadet mekânı olarak da kullanılmıştır. Ayrıca son dönemlerde Göktürk Alfabeleri ile Yazılı Yazıtlar bulunmuş ve bunların bilimsel olarak incelenmesi önem arz etmektedir. Onar Köyümüzün Turizmde önemli çekim merkezi haline gelmesi için Turizm Bakanlığımızın desteğini bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.

TUTANAK METİN

BAŞKAN – Sayın Fendoğlu…

MEHMET CELAL FENDOĞLU (Malatya) – Danişmentlere ev sahipliği yapmış Arapkir’imizde Oğuzların Bozok kolu Bayat boyu Onar oymağından Hoca Ahmet Yesevi soyundan gelen Şeyh Hasan Onar’ın kurduğu Anadolu’nun en eski cemevi Onar köyündedir. Bu cem evine ev sahipliği yapan, Onar köyümüzde bulunan kaya mezarları köyün tarihî önemini ayrıca göstermektedir. 19 kaya mezarı Roma dönemine dayanmakta ve bu mezar odalarının bir kısmı yaşam ve ibadet mekânı olarak da kullanılmıştır. Ayrıca son dönemlerde Göktürk alfabeleriyle yazılı yazıtlar bulunmuş ve bunların bilimsel olarak incelenmesi önem arz etmektedir. Onar köyümüzün turizme önemli bir çekim merkezi hâline gelmesi için Turizm Bakanlığımızın desteğini bekliyoruz.

Teşekkür ederim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL