17 Ocak 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 156.792
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 7.550
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 168
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 8.005
Özel Haber

Mantar Gibi Türeyen Market Zincirlerine Kim Dur Diyecek!!!

Eskiden her mahalle başında bir market zinciri var derken şimdilerde aynı mahallenin hem başında, hem ortasında hem de sonunda varlar. Adeta bir mantar gibi çoğalan ve küçük esnafı yok eden..

Mantar Gibi Türeyen Market Zincirlerine Kim Dur Diyecek!!!

Eskiden her mahalle başında bir market zinciri var derken şimdilerde aynı mahallenin hem başında, hem ortasında hem de sonunda varlar. Adeta bir mantar gibi çoğalan ve küçük esnafı yok eden bu market zincirlerine kim ya da kimler dur diyecek…

Dev market zincirleri durmadan, duraksamadan yeni şubeler açarak çok az sayıda kalan küçük esnafı da yok etmeye devam ediyor. Bu marketler öylesine bir yapıya dönüştü ki artık market demekte yetersiz kalıyor. Çünkü  içerisinde ekmek , kırtasiye malzemesi, et ve et ürünleri, teknolojik aletler, beyaz eşya, giyim, ayakkabı, çiçek, mobilya, halı kısacası iğneden ipliğe  satmadıkları ürün yok. Bu market zincirlerinin bir yere şube açması demek yakınında yıllardan beri çalışan çok sayıda farklı alanlarda hizmet veren küçük esnafın yok olması demek. Bizim kültürümüzde küçük esnafın yeri ayrı ama bu mesele kültür meselesinden de öte artık istihdam ve yerel ekonomi tehdit eder hale büründü. Sadece küçük esnaf değil yerel market zincirlerimiz de bu işten olumsuz etkileniyor. Bu marketlerde iki bilemedim üç kişi çalışırken hepimizin ortak değeri olduğu için örnek veriyorum bir Esenlik Market de yaklaşık 10 kişi ekmek yiyor. Esenlik ya da diğer yerel marketler elde ettikleri kar bu şehirde kalırken bu şirketler karlarını aldıklarını gibi gidiyor şehir ekonomisine neredeyse hiçbir katkıları yok.

Pervasızca çoğalan,  adım başı şubeler açan bu market zincirlerine artık bir sınırlandırma getirilmeli. Örneğin belirli bir kilometrekare alanda en fazla şu sayıda market olmalı, her markette en az şu kadar sayıda personel istihdam edilmeli, belirli sayıda kalemde ürün satabilmeli…Bu tür önlemler için elbette geç kalındı ancak zararın neresinden dönülse kardır . Bu yüzden muhakkak hem yerel ekonomiyi hem de küçük esnafı koruyacak adımlar atılmalı.

REMZİ HAYTA-ÖZEL

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL