Özel Haber

Malatya’da Yeni COVİD-19 Vakaları Görülüyor

Covid-19 salgınıyla mücadelede sürecinde normalleşme adımlarını toplum olarak öylesine hızlı atıyoruz ki adeta ikinci dalgaya davetiye çıkartıyoruz. Covid-19 salgını sürecinde 1 Hazirandan itibaren yasaklar kaldırıldı ve kontrollü sosyal yaşam dönemine..

Malatya’da Yeni COVİD-19 Vakaları Görülüyor

Covid-19 salgınıyla mücadelede sürecinde normalleşme adımlarını toplum olarak öylesine hızlı atıyoruz ki adeta ikinci dalgaya davetiye çıkartıyoruz.
Covid-19 salgını sürecinde 1 Hazirandan itibaren yasaklar kaldırıldı ve kontrollü sosyal yaşam dönemine geçildi. Uzmanlar yeni dönem de mutlaka maske takılarak sosyal mesafe kuralına uyulması gerektiğini, mümkün mertebe evde kalınmasının daha doğru olacağını televizyon ekranlarından defalarca beyan etmesine rağmen; aylardır ülkenin sağlığı için gece gündüz çalışan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın tüm uyarılarına rağmen maalesef vatandaşlar salgın yokmuşçasına, her şey bitmişçesine davranması bir anda yeni vakaların artmasına neden oldu. Bir dönem ilimizde hiç yeni vakan görülmezken son günlerde bu tablonun bozulduğunu yeni vakaların ortaya çıktığını öğreniyoruz.
Bu noktada Malatya Valisi Aydın Baruş’u pandemiyle mücadele sürecinde daha sıkı tedbirler almaya, alınan kararları ise istinasız uygulatmasını bekliyoruz. Çarşı pazarda maskesiz gezen insan sayısı çoğalıyor; sosyal mesafenin adı bile okunmuyor. Muhakkak Vali Bey’in de önüne her gün yeni vaka sayıları geliyordur eğer şimdi işi sıkı tutmazsanız bir anda Malatya’da da tıpkı Konya ve Diyarbakır’da olduğu gibi vaka sayılarında patlama olur.
Bu süreçte elbette yeniden sokağa çıkma yasaklarının gelmesini, sevdiklerimizin ölmesini istemiyorsak kurallara uymalıyız ancak aramızda kural tanımayan, bana bir şey olmaz diyen onlarca insan var bu nedenle Sayın Valim, bu süreçte sizlere büyük sorumluluklar düşüyor. Toplum olarak gereken ne ise istisnasız uygulamanızı bekliyoruz…Özellikle Şehir Merkezi ve ara sokaklarında maskesiz insan sayısı yüzde 50 civarında, toplu taşıma araçlarının çok sıkı denetlenmesi ve ayakta yolcu alanlara karşı etkili mücadelenin sürdürülmesini gerekiyor.
Pandemir sürecinde özellikle Sağlık ve Emniyet teşkilatımızın yapmış olduğu özverili çalışmalarının emeklerinin boşa gitmemesi için yeni tebdirler ve kurullar getirilmesi alınan kararlar sıkı uygulanmalı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL