Ekonomi

Malatya’da Üreticiye “Sıfır Faizli Kredi”

Malatya Kırmızı Et üreticileri birliği başkanı Mehmet Taneli, “Malatya’da hayvancılığı arttıracak ve genç çiftçileri yetiştiriciliğe teşvik ettirecek önemli bir çalışmaya imza attıklarını” ifade ederek, ’Büyükbaş Hayvancılık kâhyası’  kursunun startını verdi…

Malatya’da Üreticiye “Sıfır Faizli Kredi”

Malatya Kırmızı Et üreticileri birliği başkanı Mehmet Taneli, “Malatya’da hayvancılığı arttıracak ve genç çiftçileri yetiştiriciliğe teşvik ettirecek önemli bir çalışmaya imza attıklarını” ifade ederek, ’Büyükbaş Hayvancılık kâhyası’  kursunun startını verdi. Kurs bitiminde 80 genç çiftçiye toplamda 40 milyon tutarında teşvik verileceği bildirildi.

Genç çiftçilere destek vermek ve onları yetiştiriciliğe teşvik etmek amacıyla devlet destekli krediler verilecek. Faizsiz ve 2 yıl geri ödemesi olarak verilecek olan kredilerden yararlanabilmek ve hayvancılığı sürdürebilmek amacıyla genç çiftçiler, ’Büyükbaş Hayvancılık kahyası’  kursu görecekler.

Malatya Şeker Fabrikasında tahsis edilen alanda 1 ay boyunca kurs görece olan genç çiftçiler, buradan aldıkları sertifika ile birlikte toplamda 500 bin TL kredi kullanma imkanına ve bu vesileyle de ülkeye hayvancılık anlamında katkı sağlamayı hedefliyor.

“SIFIR FAİZLİ KREDİ”

Verilen kurs ile alakalı bir değerlendirme yapan Malatya Kırmızı Et üreticileri birliği başkanı Mehmet Taneli; “Halk eğitim müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen kursa katılanlara kâhyalık sertifikası verilecektir. 80 saatlik 4 hafta sürecek olan kurs birliğimiz ve Yeşilyurt Halk eğitim müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenecek. Kursa katılanlara iş güvenliği, hayvan bakımı, beslenme, veterinerlik, hizmetleri gibi alanlarda, hayvan alım ve satımı gibi konularda eğitim verilecektir. Üyelerimize verilecek eğitimden yaklaşık 80 kişiye kurs verilecek, kurs sonunda ise katıcılara sertifika verilecektir. Ziraat Bankasından 0 faizli 2 yıl vadesiz 3 yıl taksit ile kredi alan yetiştiriciler borçlarını eşit taksitler halinde ödeyecekler. 18-40 yaş arası yetiştiricilere verilecek olan kredinin şartları veteriner veya veterinerlik teknikleri veya Halk eğitim müdürlüğü veya üniversite nezdinde verilmiş olan sertifika sahiplerine Ziraat Bankası tarafından kredi tahsisi yapılacaktır. Kursa katılan 80 kişiye verilecek olan Kredi,  yaklaşık 40 milyon lira civarında olacaktır. Bu da Malatya yetiştiricisi için önemli bir katkı anlamındadır. Bu anlamda da başta tarım bakanımıza ve bakanlık yetkililerine,  Ziraat Bankası yetkililerine yetiştiricilerimiz ve birliğimiz adına teşekkür ederim” dedi.

’Büyükbaş Hayvancılık kâhyası’ kursunu çiftçi adaylarına veren Fırat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı eğitmen Selahattin Özmen ise kursun içeriği hakkında şu bilgileri paylaştı: “Büyükbaş Hayvancılık Kahyası’ 80 saatlik dersi ben vereceğim. Kursun sonunda hayvan üreticilerimiz pratik ve bilgili bir üreticilik yapmış olacak. Kursun içeriğinde iş sağlığı güvenliği bu 12 saat boyunca verilecek. Hayvan bakım beslenmesi. Gebelik, doğum ve sonrası işlemler, buzağı, süt sağım bakım ve beslenmeleri bu kursla size vereceğiz. Kursun sonunda sahada daha bilgili ve becerili olarak bu işi sahada yapacaksınız.” dedi. Onay ozan

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL