1100
Asayiş

Malatya’da Hırsızlık Şebekesi Çökeltildi

Malatya’da çok sayıda hırsızlık olayını gerçekleştirdikleri belirlenen çeteye yönelik polis tarafından operasyon düzenlendi. Operasyonlarda 21 ayrı olay aydınlatılırken, 12 zanlı gözaltına alındı. Malatya İl Emniyeti Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri,..

Malatya’da Hırsızlık Şebekesi Çökeltildi

Malatya’da çok sayıda hırsızlık olayını gerçekleştirdikleri belirlenen çeteye yönelik polis tarafından operasyon düzenlendi. Operasyonlarda 21 ayrı olay aydınlatılırken, 12 zanlı gözaltına alındı.

Malatya İl Emniyeti Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, Gaziantep’ten Malatya’ya gelerek bir çok kamu kurumunda çok sayıda inşaat malzemesi çaldıkları tespit edilen çete üyelerinin yakalanmasına yönelik çalışma başlattı. Ekipler hırsızların tanınmamak için çok sayıda araç çaldıklarını belirlerken, çete üyelerinin yakalanması için üç aylık bir sürede yapılan teknik ve fiziki takiplerin ardından 32 ekip 180 personelin katılımlarıyla 11 adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Düzenlenen operasyonlarda 21 ayrı hırsızlık olayı aydınlatılırken, 12 zanlı gözaltına alındı.

“GENİŞ KAPSAMLI OPERASYON”

Operasyonlara ilişkin İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren’le birlikte açıklamalarda bulunan Malatya Valisi Hulusi Şahin; “Malatya’da son birkaç ay içerisinde özellikle kamu kuruluşlarına dadanan bakır telleri ve güneş enerjisi santrallerinin elektrik aksamlarını çalan şebekelere yönelik olarak İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimiz planlı 2 çok önemli operasyon yaptı.  Bunlardan bir tanesi yılbaşı gecesiydi. Yapılan operasyonda son 15 gün içerisinde yakılmış 7 adet güneş enerjisi sistemleri, santrallerinde hırsızlık olayını yapan il dışından gelen bir şebeke suçüstü yakalandı. 31 Aralık 2022 gecesi 13 ekip ve 80 personel ile yapılan operasyonda 8 şüpheli çaldıkları kablolar ile suçüstü yakalandı.  Ayrıca yine bir başka çete son 3 aydır şehrimizde Türk Telekom kablolarını, kırsaldaki vatandaşlarımızın evlerindeki tarım aletlerini, elektrikli tarım aletlerini, Belediyelerin ve yerel yönetimlerin, diğer bazı kuruluşların logar kapakları gibi demir aksamlarına dadanmıştı.  Bunlarla ilgili son 3 aydır ekiplerimiz planlı bir hazırlık yaptılar. 16 Ocak 2023 tarihinde 32 ekip 180 personelin katılımı ile büyük çaplı bir operasyon yaptık.  Bu operasyon ile 11 ikamet ve işyerinde ve 4 araçta yapmış olduğumuz çalışmalarda 21 hırsızlık olayını aydınlattık.” ifadelerinde bulundu.

SİPARİŞ ÜZERİ İNŞAAT MALZEMESİ ÇALIYORLAR

Malatya’da tespit edilen bir inşaat şirketi tarafından alınan siparişler doğrultusunda hırsızlığın yapıldığını belirten Vali Şahin; “Bahsi geçen adreslerde sadece hırsızlık malları bulmadık, aynı zamanda 14’ü kısa dipçikli olmak üzere 20 adet tüfek, 5 adet tabanca, çok sayıda kesici alet, mühimmat ve bir miktar uyuşturucu, tarihi eser olduğunu düşündüğümüz bir adet yüzük, 2 adet çalıntı motosiklet, 1 adet çalıntı oto bulduk. 12 şüpheli ile ilgili işlem yapıldı bu operasyonda. Yakaladığımız şüphelilerin 11’i 2 ile 62 su kaydı olan kişilerdi. 12’incisi çok özel onu da ayrı söyleyeyim dedim. O şahıs bir inşaat şirketi olan bir şahıs ve bu şahıs bizim tetkiklerimize göre organizatör, çete lideri olan bir şahıs. Sipariş üzeri inşaat malzemeleri çaldırıyor. Bunları daha sonra pazarlıyor. O şahsı da gözaltına aldık. Adli işlemler devam ediyor.” diye konuştu.

“KOLLUK KUVETLERİMİZ ETKİN MÜCADELE İÇİNDE”

Malatya’da kolluk küvetlerinin etkin bir şekilde mücadele verdiklerini dile getiren Vali Şahin; “Ben İl Emniyet Müdürümüzün şahsında Emniyet Müdürlüğümüzün tüm ekiplerini kutluyorum. Böylece Malatya’mız özellikle hırsızlık suçları açısından çok rahatlamış oldu. Özellikle faili meçhul pek çok olay böylece aydınlatıldı.  Aydınlatma oranları bakımından Malatya, Türkiye ortalamasının epeyce üstüne çıkmış oldu. Malatya halkımıza da buradan şunu ifade etmek istiyorum. Evlerinde rahat uyusunlar. Emniyetimiz, Jandarmamız ve tüm kolluk kuvvetlerimiz başta hırsızlık olmak üzere tüm suçlarla etkin bir şekilde mücadeleye devam ediyorlar.”dedi.Onay OZAN/ Foto: Simge BOZAN

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL