Köşe Yazısı

MALATYA’DA GÜÇ KAYBI

Malatya ciddi anlamda güç kaybına uğramış illerdendir. Özellikle hizmet alma konusunda kısır döngüler içerisine girmiş durumdadır. Kamu yatırımlarından pay alma konusunda çevresinde bulunan illerin çok gerisinde kalmaktadır. Her şeyden önce..

MALATYA’DA GÜÇ KAYBI

Malatya ciddi anlamda güç kaybına uğramış illerdendir. Özellikle hizmet alma konusunda kısır döngüler içerisine girmiş durumdadır.
Kamu yatırımlarından pay alma konusunda çevresinde bulunan illerin çok gerisinde kalmaktadır. Her şeyden önce çevre iller arasında bir çevreyolu olmayan tek şehir Malatya’dır. Adıyaman’da, Kahramanmaraş’ta, Sivas’ta ve Elazığ’da çevreyolu yapılmıştır. Güneyde tamamlandıysa kuzeyde, kuzeyde tamamlandıysa güneyde yeni çevreyollarının inşaatı sürmektedir. Malatya’da ise kuzeyde kararlaştırılan çevreyolunda 1 km bile açılmış bir yol yoktur. Bu neyin ifadesidir? Yatırım kararı verilmiş olan projelerin ilerleyememesinin sebebi nedir? 650 milyon TL lik projeye 2020 ödeneği 13 milyon TL olarak tespit edilirken, hangi amaç güdülmüştür? Yıllık 13 milyon TL ödenek ile bu yol yirmi yılda bile bitmez. Takipçisi kimdir? Buna karşılık hemen güneyimizde Hatay’dan Gaziantep’e gidecek aynı düzeydeki yatırımın bu yılki ödeneği 150 milyon TL’dir. Ek ödenekle bunun 250 TL’yi bulacağı aşikârdır. Şimdi birinin 3 veya 4 yılda bitirilecek ödeneği bulup diğerinin bulamamasının nedeni nedir?
Havalimanı terminali çok yetersizdir. Bu yetersizlikten dolayı, Malatya Havalimanı her geçen gün irtifa kaybediyor. Zaten çok daha iyi konumdaki Gaziantep Havalimanı ek hizmet binaları hemen ihale edilip inşaata başlanırken, en eski ve en yetersiz bölge havalimanı olarak Malatya Havalimanı’nın yeni terminal binasının akıbeti ne olmuştur? Var mı bir gelişme? Neden bu konuda da hep Elazığ’a karşı kaybeden taraf olunuyor? Şartları daha iyi olduğu için Malatya’ya kaldırılacak ek seferler Elazığ’a kaldırılıyor? Bunu gören bir Malatya aşığı yetkili yok mudur?
Malatya Çevreyolu’ndan önce Kömürhan Tunelleri ve köprüsünün devreye sokulması, hatta Güneyi bitmiş Elazığ Çevreyolu’nun kuzeyi de ilerleme kaydederken, bu ilave çevreyolunun bitme aşamasına gelmesi nasıl oluyor? Bu ilave yol hangi ödenekle hallediliyor?
Her iki ili kapsayan bir deprem yaşandı. Dikkatlerden kaçmayan bir ayrıntı ile karşılaşıldı. Elazığlı yetkililerin üslubu “Malatya’ya ne oluyor ki, deprem Elazığ’da oldu. Bunlar da nereden çıkıyor ki?” şeklindeydi. Bu tavrın nedeni çok kısa süre içerisinde anlaşıldı. Elazığ’ı adeta yeni baştan imar edecek 19 bin küsür konut kararı çıkarken, Malatya’ya 4 bin küsür konut kararı çıktı. Raporların ifadesine göre hasarlı bina Malatya’da daha çok iken, Malatya daha büyük iken neden Malatya’ya Elazığ’ın dörtte biri kadar konut uygun görülmüştür? Bunun özel bir sebebi var mıdır? Malatya’nın yetkilileri kendini ifade edememiş midir?
Malatya, her geçen gün kan kaybediyor. Ekonomik anlamda işsizliğin artışının çok yüksek olması da bunun göstergeleri arasındadır.
Bütün bunların yanı sıra, hava ulaşımında devletin uyguladığı teşvikten de mahrum olan Malatya, yurt içi ve yurt dışı uçuşlarda da devre dışı kalıyor. Elazığ’daki lobi devreye girerek önce Malatya’nın Almanya uçuşları devre dışı bırakıldı. Sonra da yurt içinde uçuş frekansları azaltıldı ve uçuş maliyetleri yüksek tutuldu. Önce sadece İstanbul uçuşlarında cazip olan Malatya, zamanla bu cazibesini de Elazığ’a kaptırdı. Hiçbir yetkili yok mudur Malatya’nın bu sıkıntısını çözdürsün? Gerçekten de bu durum uçuş maliyetlerini yükseltiyor ve yolcuların Elazığ’a yönelmesi konusunda zorlama yapılıyor. Bunu anlamak çok zor değildir. Kısa bir tarama yapılırsa, Elazığ’a uçuşun Malatya’ya uçuştan daha ucuz ve seçeneklerin daha çok olduğu net olarak görülebilir. Bu Malatyalı yetkililerce görülmüyor mu? Bu hususta her daim Malatya Havalimanının askeri olduğu şeklinde anlamsız bir savunma kullanılıyor. Askeri olması hiç bir şekilde sorun değildir. Eğer sorun olsaydı, Kayseri, Konya ve Diyarbakır için de sorun olurdu. Yıllarca Türk Havacılığının merkezi olan Yeşilköy Atatürk Havalimanının da yanında Harp Okulu ve askeri havaalanı mevcut idi. Hiç sorun olmuyordu.
Elbette sıkıntılar bunlar ile de sınırlı değildir. Malatya’nın lobi eksikliği herkesin malumudur. Eğer güçlü lobiler oluşturulabilir ve sorunlar daha güzel bir biçimde anlatılabilirse, Malatya gelişmeye daha uygun bir diyar olarak bölgenin yıldızı olma vasfını kimseye kaptırmayacaktır. Eğer bu güçlü lobi devrede olursa, Karayollarının merkezi konumundaki Elazığ’da hiçbir yetkili çıkıp Malatya ödeneğini kestirmenin ve azaltmanın hesabını yapamayacaktır. Mevcut durumda dikkat edilen şey, ne kadar karayolu altyapısı kuvvetli olursa olsun, Malatya’ya çıkan ödeneğin Elazığ’dan fazla olmamasının gerektiği şeklindeki anlayış egemen anlayış olmazdı.
Bir diğer önemli mevzu hızlı tren güzergahı ile ilgilidir. Sürekli farklı güzergahlardan bahsedilmesi, bizi acaba Malatya bypass mı ediliyor duygusuna musallat etmektedir.
Yatırım ve hizmet almada iller arası ayrımcılık olmamalıdır. Çünkü her ildeki insan vatandaştır ve her ildeki insan vatandaş olarak vergi ödemektedir.
Sonuç olarak kentimize ve değerlerine sahip çıkalım, kentimizi diğer kentlere karşı öğrenilmiş çaresizlikler içerisine sokmayalım lütfen…

Prof. Dr. Mustafa TALAS
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL