Malatya

Malatya’da Cumhuriyet Bayramı Kutlama Etkinlikleri Başladı

Vali Aydın Baruş, İnönü Üniversitesi tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlenen “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu konferansa katıldı. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Konferans Salonunda düzenlenen konferansa Vali Aydın Baruş,..

Malatya’da Cumhuriyet Bayramı Kutlama Etkinlikleri Başladı

Vali Aydın Baruş, İnönü Üniversitesi tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlenen “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu konferansa katıldı.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Konferans Salonunda düzenlenen konferansa Vali Aydın Baruş, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İl Jandarma Alay Komutanı J. Alb. Necmi İnce, Akademik personel ve vatandaşlar katıldı.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ın günün anlam ve önemine binaen yapmış olduğu açılış konuşmasının ardından İnönü Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Neslihan Durak “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu konferans konuşmasını yaptı.

Vali Baruş, “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu konferansın ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Atatürk anıtına çelenk sunma törenine katıldı.

Malatya’da Cumhuriyet´in 96. yıl dönümü, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama törenleri Vali Aydın Baruş, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümg. Selami Arslan,  Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Anıt Şeref Defteri’ni imzalayan Vali Aydın Baruş,  “Aziz Atatürk, Yüce Türk Milleti’nin küllerinden doğuşunun ve tarih sahnesine yeniden damga vuruşunun ifadesi olan İstiklal mücadelesinin zafer tacı olan Cumhuriyetimizin ilanının 97. Yıldönümünde, manevi huzurlarınızda bir araya gelmiş olmanın engin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.

Zamanın yenilmez güçleri olarak addedilen sömürgeci güçlere karşı müstesna liderliğiniz etrafında kenetlenerek tarihin şahitlik ettiği en büyük kahramanlık destanlarından birini yazan milletimiz, Türk’ün bileğinin bükülemeyeceğini bir kez daha bütün cihana ilan etmiş ve kazandığı emsalsiz zaferi Türkiye Cumhuriyeti ile taçlandırmıştır.

Cumhuriyetimizin ilanından itibaren bağımsızlık ve kalkınma yolunda yekvücut olan aziz milletimiz savaş meydanlarında kazandığı zaferleri sosyal ve iktisadi alanlara taşımak için önderliğinizde büyük bir mücadeleye girişmiştir. Uzun harp yıllarının mecalsiz bıraktığı Anadolu halkı Cumhuriyetimizin ilk yıllarından itibaren ortaya koyduğu güçlü irade ve çalışma azmi ile dünyanın sömürge altında yaşayan milletlerine rehber olmuştur.

Dünya milletleri arasındaki uygarlık yarışında, ülkemizi her alanda müreffeh kılma yolunda Zat-ı Alinizin başlattığı kalkınma ve ilerleme hamlesi Cumhuriyetimizin yeni nesilleri tarafından vazgeçilmez hedef olarak benimsenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin her geçen yıl güçlenerek 97. Kuruluş yıldönümünde siyasi, iktisadi ve sosyal alanlarda dünyanın sayılı güçlerinden biri haline gelmesinin gururunu bugün hep birlikte yaşıyoruz.

Müsterih Olunuz, Malatya olarak, birliğimizin ve kardeşliğimizin teminatı olan Cumhuriyetimizi canımızla, kanımızla muhafaza ve müdafaa etmenin vazgeçilmez sorumluluğumuz olduğunun bilincinde ve şuurundayız. Bizlere miras bıraktığınız ilkeleriniz rehberliğinde devletimizin ve milletimizin bekası için, ülkemizi her geçen gün daha ileriye taşımak için yılmadan, yorulmadan çalışarak yolumuza devam etmeye söz veriyoruz.  Milletimizin fıtratında mevcut olan Milli Mücadele Ruhu çıktığımız bu yolda bizleri engellemeye çalışan dâhili ve hârici düşmanlara karşı en büyük şiarımız olacaktır.

Cumhuriyetimizin kurulduğu bu kutlu günün yıldönümünde, başta Zat-ı Aliniz olmak üzere aziz vatan toprakları ve bağımsızlığımız uğrunda ruhunu sonsuz rahmete teslim eden Aziz Şehitlerimizi, ebediyete göç eden Kahraman Gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum.  Ruhlarınız şad olsun” dedi.

Çelenk sunma töreninin ardından Vali Aydın Baruş, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümg. Selami Arslan,  Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile birlikte İnönü Caddesinde vatandaş ve esnaflara bayrak dağıtarak vatandaşların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutladılar.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL