TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 124.015
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 9.561
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 72
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.297
Köşe Yazısı

Malatya’da Bazı Önemli Yatırımlar Ve Gereken Hamleler (Prof. Dr. Mustafa Talas Yazdı)

Malatya, her şeyin en iyisine ve en güzeline layıktır. Her ne kadar bize kendini acı şekilde tanıtan farklı diyardan kişiler bulunsa da, biz onlara da bunu gösterecek kapasitede olmalıyız. Belki..

Malatya’da Bazı Önemli Yatırımlar Ve Gereken Hamleler (Prof. Dr. Mustafa Talas Yazdı)

Malatya, her şeyin en iyisine ve en güzeline layıktır. Her ne kadar bize kendini acı şekilde tanıtan farklı diyardan kişiler bulunsa da, biz onlara da bunu gösterecek kapasitede olmalıyız.

Belki de “bu Malatyalılar daha beni tanımıyor, onlara gününü göstereceğim ve hara falan kalmayacak” der gibi konuşabilen bir bürokrat haklıdır. Bilemiyoruz. Gerçekten de bize günümüzü göstersin ve biz de daha görmediğimiz ne varsa, hepsini görelim.

Türkiye’de ender bulunan bir kaç merkezden biri olan Sultansuyu Tarım İşletmesi’nde neler oluyor? Gerçekten iddia edildiği gibi depremden etkilenen binaların yıkımından ibaret olan bir tasarruf mu var? Yoksa deprem hasarı bahane gösterilerek asırlık emeklerin ne yapılacağı belirsiz birtakım işlere mi kurban gittiği bir an önce açıklığa kavuşturulmalıdır. Eğer derin şüphe uyandıran çeşitli eylemler söz konusu olmamış olsa, gazeteci kimliği çok net olan kişiler ard arda bu soruları yöneltmez. Elbette onların ellerinde veriler ve duyumlar vardır.

Acaba bu Malatyalılara kendini tanıtacak bürokrata dur diyebilecek bir Malatyalı seçilmiş yok mudur? İlave olarak meclis araştırması yapılmasını önerecek bir seçilmiş de yok mudur? Belki yoktur, biz kendimizi yoruyoruz. Belki de vardır, biz göremiyoruz.

Artık yılan hikayesine dönüşmüş ve otuz yıllık olan bir çevre yolu hikayemiz var. Bu Çevre Yolu’nun ve Güneydekinin projesinin hazırlanması ve tasdikinin yapılmasının Sayın Ahmet Münir Erkal’in belediye başkanı olduğu döneme rastladığını duymuştuk. Daha sonra da Sayın Ali Helvacı’nın Kuzeyin proje revizyonunu yaptırıp Doğanşehir Yolu’ndan Havalimanı’na kadar Akçadağ’ı da kapsayacak şekilde tasarımlattığını da duymuştuk. Proje hayata geçirilmeden önce uzun yıllar dağdan geçsin, ovadan geçsin tartışmalarının vakit kaybettirdiği bu yol hikayesi ovadan olarak kararlaştırıldı ve uzunca süre şuyulandırma ve istimlak işleriyle de vakit kaybedildi. Bu süre zarfında etrafta çevre yollarını bitirmeyen şehir kalmadı. Hatta bazıları bir yönü bitirip diğer yönünü yarıladılar. Söz gelimi Elazığ Güneyi bitirdi. Kuzey’i Keban Kavşağı’na oradan da Harput girişine kadar bitirdi. Belki biz Kuzey’i bitirmeden önce Elazığ bütün şehri çepeçevre saran Çevreyollarını bitirmiş olacak. Onlarda hiç ödenek sorunu olmuyor. Ama Malatya’nın çevreyolu için 10 milyon 2021 yılı ödenek tahsisi gerçekten çok ilginçtir. Kaba bir hesapla yılda 10 milyon ödenekle şu andaki maliyeti 850 milyon civarı olan bu yatırım acaba kaç senede biter? Fiyatların hiç artmadığı koşullarda 10 yılda projenin gerçekleşme düzeyi yüzde 13 gibi bir vaziyet alır. Bu sebeple mutlaka ek ödenek işinin halledilmesi projenin tamamlanması için hayati derecede önem taşımaktadır.

İlimizin turizm potansiyeli en yüksek ilçelerinden olan Arapgir’in yol standartlarının düzeltilmesi acaba ne durumdadır? Hem Arapgir, hem Arguvan, hem Kemaliye, hem Ağın hem de Keban ilçelerini ilgilendiren ve o havza dışında bulunan başka yerlerin de canlanması için hayati derecede önem taşıyan bu yolun yapılması neden gecikiyor ya da gündeme alınmıyor? Hem de sadece bu ilçelere erişim yolu değil, aynı zamanda bu ilçelerin havalimanına güvenli erişimini sağlayan yolların da yapılması artık önemli bir ihtiyaçtır. Bu hususun da dile getiirlmesi ve gündeme alınması için seçilmiş ilgililere ihtiyaç bulunmaktadır.

“Yol medeniyettir”. Ulaşım ve iletişim bu çağın en önemli ayırdedici yönüdür. Bu medeniyet unsurlarından Malatya’nın da azami derecede istifade etmesi Malatyalıların en doğal hakkıdır. Bu bağlamda, yatırımların aksamadan tamamlanması çok önemlidir. Lojistik üssü olmayı hedefleyen Malatya’nın lisanslı depolarının işlevsel olması yol ve altyapı imkanlarının yeterli seviyede olmasına bağlıdır. Siz eğer yolunuzu depolanmış ürünlerin ayağına kadar sorunsuz bir biçimde götüremezseniz, yapılan depoların, yeni iş alanlarının bir ayağının topal olacağını görmelisiniz.

Bütün bunların yanı sıra görsellerini paylaştığımızda, bizi hemen oraya götür diye insanlardan yüksek talep aldığımız güzel ören yerlerimiz ve tabiat parklarımızın acaba yolları ne durumdadır? Gözde olan mekan konumundaki hangi alanın yolları yeterli, hangi alanınki yetersiz? Bu konuda yapılmış bir çalışma var mıdır? İnsanlar hava, kara veya demir yoluyla geldiğinde ne kadarlık bir sürede hedef alana ulaşabilmektedir? Alanların ana yol ile bağlantısını sağlayan ara yollar ne ölçüde turizm standartlarına uygun tarzdadır? Örnek olarak söyleyeyim: Günpınar Şelalesi’nin ana yol ile bağlantısını sağlayan 5 km.’lik ara yol standartlara ne ölçüde uymaktadır? Acaba buraya doğal güzelliğe zarar vermeden nasıl bir metodla standartlara uygun yol yapılabilir? Yine aynı yerdeki otopark ihtiyacı giderilmiş midir? Hala gidenler arabasını bırakacak yer bulamıyorlar mı? Yine Levent Vadisi’nin ana yol ile bağlantısını sağlayan yol ne ölçüde standartlara uymaktadır? Tanınırlık artınca yolun yapımının daha zor olduğu neden düşünülmemektedir?

İspendere’ye çok güzel yatırımlar yapıldı. Burada da yol standartlara uyabilmekte midir? Daha çok tanındığında ve orada çeşitli yapılanmalar olduğunda yolu yapmak ne kadar mümkün olacaktır? Nemrut’u artık kimse diline bile almıyor. Dünya mirası olan bir yere hala doğru dürüst erişimi sağlayan yol yoktur. Aslantepe aynı şekilde. Arada kalmış görüntüsüyle ne insanlar arabasıyla gidebiliyor ne de gidenler yoğun olsa araç park edecek yer bulabilecek durumdadır. Hekimhan’ın Girmana Kanyonu ve Yama Dağı Kayak Tesisleri de aynı şekilde. Eğer yarın oralar çok kullanılırsa, erişim güçlüğü çekileceği anlaşılmaktadır.

Yeşilyurt-Gündüzbey güzergahındaki kahvaltı mekanlarının popülaritesi arttıkça, orada da yol ve otopark problemleri ortaya çıkmaktadır. Bu hususta özellikle Yeni Adıyaman Yolu’nun Çelikhan’a kadar çift gidiş-gelişli yapılması sorunun çözümüne çok fazla katkıda bulunacaktır. Bu husuların hepsini dile getirecek ve yatırım konusunda işin peşine düşecek seçilmişlere ihtiyaç vardır.

Bir önemli husus da Çevreyolunun gecikeceği gerçeğine karşılık, şehrin içinde kalan mevcut çevreyolunun standartlara uygun trafiğe kavuşturulmasıdır. Yol güzergahında bulunan trafik ışıklarının tamamen devre dışı bırakılacağı şekilde köprülü kavşak veya battı çıktıların yapılması şart olmuştur. İlk etapta İstasyon Kavşağı’na Köprülü Kavşak; Sivas Kavşağı, Bostanbaşı Kavşağı, Maşti Kavşağı, SSK Kavşağı, Fahri Kayahan Kavşağı, Çöşnük Kavşağı gibi kavşaklara birer battı çıktı yapılması acil ihtiyaç konumundadır. Bunlardan ayrı Çöşnük’te Necip Fazıl Caddesi’ni İzollutepe’ye bağlayan bir alt araç geçişi, Büyükşehir Belediyesi’nden İnönü Mahallesi’ne bir alt araç geçişi, Organize Sanayi’ye dönüşte bir alt araç geçişi  ve Özsan Sanayi Sitesi’nden Cezaevi yönüne bir alt araç geçişi yapılması acil ihtiyaç olarak durmaktadır. Eğer eşdeğer şehirlere bakılırsa, bunlar tamamlanmış yatırımlar arasındadır. Trafik sorunlarını minimize edecek hamlelerdir.

Bunlardan ayrı Tavşantepe’ye ve Havalimanı Kavşağı’na da bir köprülü kavşak yapılması çok doğru hamleler olacaktır. Bunların bir çoğunu Karayolları ve Büyükşehir Belediyesi koordineli bir biçimde yapabilmelidir.

Havalimanının ek terminal binası projesi de önemli bir ulaşım ve altyapı projesidir. Bu proje de bu yılki ödeneği 10 milyon olan ve bitmesi ek ödeneklere bağlı olan bir projedir. Bu projelerin takibini yapacak ve eksikliğini giderecek seçilmişlere ihtiyaç vardır. Seçilmişlerimiz vardır. Ama daha gür sesli olmaları gerekmektedir.

Eğer her şey güçlü, büyük ve müreffeh Malatya için deniyorsa, ona göre hamleler yapmak gerekmektedir. Girişimci, derdini iyi anlatan, projeleri sağlam temelli olanların kazandığı, aksi durumda olanların kaybettiği bir dönemde yaşıyoruz. Mademki kendini iyi takdim edenler kazanıyor, bu durumda bizim de kendimizi anlatabilme sorunumuzun olmaması gerekmektedir.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL