Köşe Yazısı

MALATYA NEREYE GİDİYOR?… (BÜLENT KAAN KÖSE YAZDI )

Saygıdeğer okurlarım, çok sevgili hemşerilerim. Bu haftaki analizimiz her zamanki formatımızdan bir tık farklı olacak. Maçtan hemen sonra yazmak istemedim. Olaylar taze iken, bazı şeyleri farklı aktarmak pek huyum değildir…

MALATYA NEREYE GİDİYOR?… (BÜLENT KAAN KÖSE YAZDI )

Saygıdeğer okurlarım, çok sevgili hemşerilerim. Bu haftaki analizimiz her zamanki formatımızdan bir tık farklı olacak. Maçtan hemen sonra yazmak istemedim.

Olaylar taze iken, bazı şeyleri farklı aktarmak pek huyum değildir. Öncelikle bu gecikmeden dolayı herkesten özür diliyorum.

Yeni Malatyaspor’umuz herkesin hayal ettiği gibi uzun süredir Süper Lig’de mücadele ediyor. Geçmişimizi anımsadığımız zaman Avrupa gördüğümüz zamanlarda oldu.

Bu süreçlerin hepsi görmek istediğimiz hareketler. Son yıllarda, çok uzun zamandır ligi rahat bitiremiyoruz. Her sene, acaba bu sene düşecek miyiz? Korkusunu yaşamaktan sıkıldım.

Takımın çok uzun yıllardır, bir sürekliliği yok. Bu durum beni yaralıyor. Bu sezon, hepsinden farklı olarak, ortası olmayan bir 12 haftayı geride bıraktık. Sumudica tercihi doğru, bu konuda hiçbir risk yok. Doğru olmasına doğru da takımda ne yazık ki kötü olan oyuncuyu kesecek alternatif oyuncu da yok. Modern futbolda biz bu duruma kreatif oyuncu eksikliği diyoruz.

Dün, sizler gibi ben de maçı izledim. Başakşehir’in kadro kalitesi bizden çok üst düzeyde evet, bunu kabul edelim. Kabul edelim ama asıl sorunumuz bu değil. Realiteye , yani gerçeğe odaklanacak olursak, ligdeki en zayıf kadro yapılanması Yeni Malatyaspor’da. Şöyle bir örneklendirme yapayım.

İkinci bölgede haftalardır yokları oynayan, sahada ne yaptığını bile bilmeyen Ryan  Aabid’in yedeği Rahman Buğra…. Sanırım yeterli olmuştur.

Steve Mallan oyuna girdiği zaman, Ndog’u çıkarmak istediğinizde, merkeze adam alamıyorsunuz. En az dört ya da beş bölgeye ciddi transfer lazım. Stoperde hata üstüne hata yapan Semih Kaya, kesilemiyor çünkü yedeği yok.

Hep söyledim, yine söylüyorum. Takımdaki mevcut sağ beklerin sayısına bakalım, madem bu kadar sağ bek oyuncumuz var, neden stoper oynamakta zorlanan Semih Kaya, 3’lü savunmanın sağ tarafında oynuyor? Bir başka şey daha ekleyeyim…

Steve Mallan, orjini sol bek olan Karim Hafez’den ne kadar kötü de merkezde Hafez oynuyor? Sumudica, bu planı neye dayanarak yaptı? Bu kadarına yönetimimiz tarafından ciddi şekilde müdahale edilmeli. Saha içerisindeki oyuncular, Malatya’da olmaktan rahatsızmış gibi maça çıkıyorlar. Bu oyuncu grubuyla ne kadar puan toplayabilirsiniz ki?

Maçta hiçbir şey oynamadık. Abartmadan söylüyorum, gerçekten oynamadık. Başakşehir, elini kolunu sallaya sallaya 3 puan aldı. Kendi aralarında antrenman maçı yapsalar, belki daha çok ter atarlardı. Takımın psikolojik atmosferinde ciddi problem var.

Oyuncuların aklı sahada değil. Son iki haftada oynayan Yeni Malatyasor, benim takımım değil. Bu takım, eğer gerçekten ‘’Çok’’ kötü olsa, Adana Demirspor ve Altay’dan 6 puan alamaz. Bu takıma yalnızca takviye gerekiyor hem rotasyona, hem de saha içinde lider olabilecek, sorumluluk alabilecek isimlere ihtiyaç var.

Mounir, Âdem, Tetteh, eğer kötüyse, vay halimize (!) Profesyonel olarak oynayan bir camia, üç kişinin eline bakar mı? Bence bakmamalı. Sorun saha içi değil, saha dışı gibi görünüyor. Bir Psikoloğa ciddi ihtiyaç var.

Önce, takımı sahaya adapte etmek lazım. Sporcunun da bir insan olduğunu unutmadan hareket edilmeli. Milli aradan sonra Giresun ile karşılaşacağız. Şimdiden söyleyeyim, eğer bu topu, yani oynamadığımız topu oynamaya kalkarsak, 3-4 farkla mağlup olur, Malatya’ya döneriz. Milli aradan sonra görüşmek dileği ile. Esen kalın…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL