Köşe Yazısı

Malatya Milliyetçisi Bir Bürokratın Kahramanlık Öyküsü: F.Şinasi Kazancıoğlu  

Yerel basın olarak yıllar içerisinde başta Ankara olmak üzere Malatyalı bürokrat sayısının artması gerektiğini bu şehrin gelişimi açısından çok önemli olduğunu ancak başta siyasiler olmak üzere kamuoyu ve sivil toplum kuruluşları nezdinde bu konuya yeterli ağırlık verilmediğini dile getiriyorduk. Sırf ben bu konuda yıllar içerisinde defalarca yazı kaleme aldım ayrıca az sayıda da olsa Malatyalı bürokratların başarı öykülerini daima haberleştirdim. 

Malatya Milliyetçisi Bir Bürokratın Kahramanlık Öyküsü: F.Şinasi Kazancıoğlu  

Konuyu şuraya bağlamak istiyorum ; 6  Şubat depremlerinde Malatya olarak unutulmaz acılar yaşadık ve çok uzun süre etkisinden asla kurtulamayacağımız günler yaşadık. Ne bu günleri ne de bu günlerde yapılan iyilikleri üzerinden 7 ay geçmiş olmasına rağmen bir an olsun aklımızdan çıkartamıyoruz. Zemheri kışın ortasında, koca bir şehir yerle yeksan olmuş insanlar sığınacak yer ararken, imkanı olanlar il dışına çıkmanın yollarını arıyordu ancak dedim ya karakışın ortasında çok sayıda şehrin yolu ulaşıma kapalı vaziyetteydi. Tüm bu olanaksızlar içerisinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdür Yardımcısı varlığıyla gurur duyduğumuz Doç. Dr.F. Şinasi Kazancıoğlu, depremde hasar gören başta Yazıhan olmak üzere demir yollarının kısa sürede onarılmasını sağlayarak tren yolunu aktif hale getirmeyi başardı ve binlerce vatandaşımızı tamamen ücretsiz şekilde başta Ankara olmak üzere şehirden tahliyesini gerçekleştirdi.  Barınma sorunun olduğu, temiz su kaynaklarının yetersiz olduğu, alt yapının ciddi zarar gördüğü, insanların üstündeki kıyafetleri ile kara kışın ortasında çaresiz kaldığı bir dönemde gerçekleştirilen tahliyenin olağanüstü faydası oldu. Sadece tahliye değil Ankara’ya kendini atan Malatyalılara da sahiplik edilerek ilk etapta misafirhanelere yerleşmeleri sağlandı. Binlerce insan günler sonra sıcak ve güvenilir bir ortamda uyuma, yemek yeme, banyo yapma imkanına kavuştu.

TCDD Genel Müdür Yardımcısı Malatyalı Hemşerimiz F.Şinasi Kazancıoğlu, günlerce ücretsiz ve sorunsuz şekilde tahliyeleri gerçekleştirirken akabinde Malatya’nın en önemli sorunu olan barınma için ne yapabiliriz demeye başladı ve netice de Koç grubunun da destekleriyle 100 adet atıl haldeki vagon bir yaşam alanına dönüştürüldü ve bu vagonlar şimdilerde şehrimize varlıklarıyla değer kalan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde görev yapan hekimlerimize tahsil edildi. İçerisinde bir evde olması gereken tüm ev eşyalarının bulunduğu vagonlar şimdilerde 100 hekimimizin yaşam alanına dönüşmüş durumda.

Deprem afetinden sonra Sivas’a hızlı tren seferleri düzenlenmeye başladı inşallah en kısa sürede bu güzel hizmet ilimize de ulaştırılır, ancak bu gerçekleşene kadar bu güzel nimetten Malatyalı kardeşlerinin mahrum kalmasına gönlü el vermeyen Kazancıoğlu, hızlı tren seferlerinin saatleriyle de uyumlu Malatya-Sivas arasına aktarma tren seferleri koydurarak hem Malatya-Ankara arası ulaşım süresini 9 saatten 6,5 saatte düşürmeyi başardı hem de ulaşım maliyetlerini neredeyse yarı yarına indirtti. Şimdi Malatyalılar dilerlerse tren yoluyla Ankara’da güven içerisinde 6,5 saatte ulaşabiliyorlar.

Bakınız gerçek bir Malatyalı milliyetçisi bürokrat şehrimize ne büyük katkıları olmuş. Bu ilk etapta aklıma gelenler daha çok sayıda irili ufaklı hizmetinin de olduğunu unutmamak lazım. Bu zor zamanda Malatya’nın yardımına koşan varlığıyla gurur duyduğumuz Şinasi Müdürümüze teşekkür ediyorum, böylesi güzel değerlerimize sahip çıkmaya ve bu değerleri artırmak için şehrini seven herkesi göreve davet ediyorum.

REMZİ HAYTA- ÖZEL HABER

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL