Özel Haber

Kozmopolit Malatya’nın Çimentosudur: “EŞREF DOĞAN “

Malatya nüfus yapısı bakımından oldukça kozmopolit bir şehir olmasına rağmen yıllardır huzur ve güven içerisinde yaşıyorsak kanaat önderlerinin ayrıştırıcı değil birleştirici bir dili tercih etmeleridir ki bu isimlerin başında Cem..

Kozmopolit Malatya’nın Çimentosudur: “EŞREF DOĞAN “

Malatya nüfus yapısı bakımından oldukça kozmopolit bir şehir olmasına rağmen yıllardır huzur ve güven içerisinde yaşıyorsak kanaat önderlerinin ayrıştırıcı değil birleştirici bir dili tercih etmeleridir ki bu isimlerin başında Cem Vakfı Malatya Şubesi Başkanı Eşref Doğan gelir…

Anadolu’nun köklü şehirlerinden birisi olan Malatya,bu zamana kadar onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış, farklı kültürlerden etkilenmiş; onları etkilemiş kadim bir kenttir. Yıllarca devam eden göç hareketleri sonucu ortaya farklı etnik ve mezheplere  sahip insanların bir araya yaşadığı çok kültürlü bir şehir yapısı ortaya çıktı. Ne mutlu bizlere ki farklılıklara saygı duyan, huzur dolu bir şehirde yaşıyoruz. Fakat insanları bir arada barış içerisinde yaşamalarına zemin hazırlayan ana güç toplumsal liderlerin tercih ettiği dil ve yaşam biçimleri olsa gerek.

Bu noktada Alevi inancının önde gelen isimlerinden birisi olan Malatya Cem Vakfı Başkanı Eşref Doğan ismine özellikle değinmek istiyorum. Tarihsel süreç içerisinde özellikle dış güçler içteki farklılıkları kaşımak adına türlü oyunlar sahnelediğini biliyoruz özelikle Malatya gibi farklılıkları barındıran şehirler hedef alındı. Ancak Eşref Doğan gibi isimlerin olaylara yaklaşımı, tutumu, sağduyusu, sakinliği ve verdiği mesajlar bu tür oyunları boşa çıkardığı gibi bizleri daha da fazla bir araya getirmeye hizmet etti.

Yangına körükle gitmek isteyenlere inat kardeşlik dilini tercih eden;  insanların inançlarına ve bunları yaşama isteklerine saygı duyan ve saygısını da yaşayarak gösteren Sayın Doğan’ın varlığı bu anlamıyla çimento görevi görüyor.

Zordur Eşref Doğan’ın sorumluluklarını üstlenmek çünkü bu makamı siyasi veya dünyevi çıkarları için pekala kullanabilirdi; önce memleketim değil önce ben diyebilirdi…Öyle yapmadı ama Malatya’da bir araya gelmesi zor gruplarla ortak paydada buluşturmayı başardı; toplumsal mesajları birlikte verdirmeye gayret etti; Bayrak ve Millet sevdasını kılavuz yaptı…

O yüzden bugün Eşref Doğan ismi sadece Alevi vatandaşlar arasında değil toplumun genelinde saygı görüyor, sevgi besleniyor, sözleri dikkate alınıyor, nasihatlerine kulak veriliyor…

Bana göre  Türkiye’nin en büyük sorunu birliktelik… İçte ne kadar güçlüysek dışta o kadar güçlü ve etkiliyiz. O nedenle iç barışa katkı sağlayan, kardeşlik, sevgi ve saygı dilini ağızlarından eksik etmeyen, sözde değil eylemde de bu duyguyu size hissettiren Eşref Doğan gibi değerlere ihtiyacımız var.  Birliğimiz, dirliğimiz ve huzurumuz için emek veren Eşref Dede’ye teşekkürlerimi iletiyorum.Saygılar..

REMZİ HAYTA- ÖZEL HABER

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL