Sağlık

Korona aşısına iki haftadan az bir süre kaldı

CNN, Rus yetkililerin iki haftadan az bir süre içinde, başkent Moskova’daki Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilmiş korona aşısına onay vermeyi planladıklarını buyurdu. Amerikan CNN Televizyonu, Rus yetkililerin iki haftadan az bir..

Korona aşısına iki haftadan az bir süre kaldı

CNN, Rus yetkililerin iki haftadan az bir süre içinde, başkent Moskova’daki Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilmiş korona aşısına onay vermeyi planladıklarını buyurdu.

Amerikan CNN Televizyonu, Rus yetkililerin iki haftadan az bir süre içinde, başkent Moskova’daki Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen bir koronavirüs aşısına onay vermeyi planladıklarını duyurdu.

Sputnik anı’
Aşının çalışmalarını finanse eden Rusya Ulusal Varlık Fonu’nun Başkanı Kirill Dmitriev, 1957’de Sovyetler Birliği’nin dünyanın yörüngesine ilk uyduyu yerleştiren ülke olmasına gönderme yaparak “Bu bir Sputnik anı” dedi.

Dmitriev şöyle konuştu:

“Amerikalılar Sputnik’in sinyallerini duyunca şaşırmışlardı. Aşıda da aynısı. Rusya bunu başaran ilk ülke olacak. Ama bilim insanlarımız birinci olmak için değil insanları korumak için çalışıyor.”

CNN, Rusya’nın projeye ilgili hiçbir veri paylaşmadığına dikkat çekerek aşının ne kadar güvenli ya da etkili olduğunun bilinmediğini aktardı.

‘Rus bilim insanları Kremlin’in baskısı altında’

Bazı gözlemciler, Rus bilim insanlarının aşı çalışmalarında, Rusya’yı küresel bir bilimsel güç olarak lanse etmek isteyen Kremlin’in siyasi baskısı altında olduğunu öne sürüyor.

CNN’e göre Rus bilim insanları aşının ikinci aşamasını 3 Ağustos’a kadar tamamlamayı, üçüncü aşamada da sağlık çalışanlarının aşılanacağını belirtiyor.

Rus uzmanlar, başka hastalıklar için geliştirilen aşıların modifiye edilmiş versiyonu olması nedeniyle bu aşının fazla zaman almadığını söylüyor.

Rusya Savunma Bakanlığı aşının asker üzerinde de denendiğini açıkladı.HABER3

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL