Siyaset

Kılıçdaroğlu Malatyalı Servisçileri Konuştu

“ERDOĞAN BÜTÜN SERVİSÇİLERLE DALGA GEÇTİ” “TAKIM TUTAR GİBİ PARTİ TUTARSANIZ BU SONUCA KATLANIRSINIZ” CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile minibüsçüler arasında geçen ve ülke gündemine oturan konuşmayı..

Kılıçdaroğlu Malatyalı Servisçileri Konuştu

“ERDOĞAN BÜTÜN SERVİSÇİLERLE DALGA GEÇTİ”

“TAKIM TUTAR GİBİ PARTİ TUTARSANIZ BU SONUCA KATLANIRSINIZ”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile minibüsçüler arasında geçen ve ülke gündemine oturan konuşmayı değerlendirdi; “Servisçiler odası Başkanı ‘evimize ekmek götüremiyoruz’ diyor. Erdoğan ‘bu bana çok abartılı geldi, şu keyif çayını iç” diyor. Bu bütün servisçilerle dalga geçmektir.”

AĞBABA YAYINLADI, TÜRKİYE SALLANDI

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba tarafından ortaya çıkarılan, sosyal medya hesabından yayınladıktan sonra ‘trend topic (tt)’ olan ve Türkiye’nin gündemine oturan Erdoğan ile servisçi esnaf arasındaki diyalogu parti grup toplantısında değerlendirdi.

ERDOĞAN MÜJDE VERMİŞ BAK, ASKIDA EKMEK UYGULAMASI

Kılıçdaroğlu Malatya’da yaşanılan ve günlerdir gündemdeki yerini koruyan konuşmayla ilgili “Tarafsız Cumhurbaşkanlığı yapmak için yemin eden Erdoğan, partisinin il kongresine katılmak Malatya’ya gitmiş. Malatya’da servisçiler ise dertlerini anlatmak istemişler. Konuşan Oda başkanı AKP’li. Bunu kendisi söylüyor. Bir şey demiyoruz. Olabilir. Esnaf ‘müjde bekliyoruz’ diyor. Erdoğan’ın verdiği yanıt ‘ne müjdesi, ben müjde verdim zaten’. Oda başkanı senin kulağın duymuyor mu? Koskoca Cumhurbaşkanı size müjde vermiş, siz farkında değilsiniz. Bak askıda ekmek uygulaması. Eğer ekmek bulamıyorsan al oradan götür” ifadelerini kullandı.

BÜTÜN SERVİSÇİLERLE DALGA GEÇTİ

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu “Servisçiler odası Başkanı ‘evimize ekmek götüremiyoruz’ diyor. Erdoğan ‘bu bana çok abartılı geldi, şu keyif çayını iç, keyfine bak’ diyor. Bu bütün servisçilerle dalga geçmektir. Bunu kendi partililerine söylüyor. Servisçiler, çocuklarımızı okula götüren güvendiğimiz kişiler veya fabrikalarda çalışan kişileri işe götüren kişiler. Türkiye’deki sayısı 200 bin kişi. Yani bir arabada iki kişi çalışıyorsa 400 bin kişi buradan evine ekmek götüremiyor. Servisçiler aylarca durdular, öğrenci taşımadılar, yasağa uydular. Şimdi orada konuşan başkana seslenmek isterim. Sana ve bütün servisçilere 1 kuruş dahi karşılıksız para vermediler. Senin başkanının gözünde sosyal devlet yok, Saray devleti var” dedi.

TAKIM TUTAR GİBİ PARTİ TUTARSANIZ BU SONUCA KATLANIRSINIZ

“Bütün servisçiler şunu sormalı: ‘biz vergi veriyoruz, ayrıca gelir vergisi de veriyoruz, bu para nereye gidiyor?’” diyerek konuşmasını sürdüren CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Paranın nereye gittiğini belirleyen siyasi tercihtir. Toplanan paraları ister 5 müteahhite verirsiniz, isterseniz servisçilere verirsiniz. Servisçi takım tutar gibi parti tutarsa bu sonuca katlanacak. Siyasi partiler takım değildir. Sen ‘benden toplanan vergiler çiftçi, asgari ücretli için değil, müteaahit için harcanıyorsa ben de onu harcarım, oyumu vermem’ demelisin. İşte o zaman saygın bir yurttaş olursun” dedi.

AKP’NİN TERCİHİ SERVİSÇİLER DEĞİL LONDRA’DAKİ TEFECİLER!

Kılıçdaroğlu “Erdoğan’ın esnafa, servisçiye ne müjdesi verdiği belli değil. Bizim esnaflarımız için hazırladığımız 17 maddenin maliyetini çıkardık. Esnaf Bakanlığı’nın kurulma maliyeti sıfır. Esnafın kredisi taksitlendirilsin, faiz silinsin dedik; maliyeti 4,5 milyar. Bütçenin yanında devede kulak. Kiralarda stopaj kaldırılsın dedik, maliyeti sıfır. AVM’ler haftanın bir günü kapansın dedik, devlete maliyeti sıfır. Esnafın SGK primlerini işyeri kapalı olunca hazine ödesin dedik; maliyeti 5,7 milyar lira. Küçük bir rakam. Servis işletmecilerden banka teminatlarını almayın dedik, maliyeti yok. Salgın süresince esnafa ceza yazmayın dedik, maliyeti sıfır. Küçük esnafın yanında çalışanların sorunlarını çözün, maliyeti sıfır. Yeniden yapılandırmayı faizsiz yapın dedik maliyeti yok. Esnafa yönelik icra durdurulsun dedik, maliyeti yok. 6,5 milyon sokak esnafını kayıt altına alın dedik, maliyeti yok, hatta kârı var. Salgın boyunca esnafa destek verin dedik, bunun maliyeti 6 milyar lira. Toplamda 17 milyar lira. Malatya’daki başkan kardeşim, bu devlet Londra’daki tefecilere bir günde 76 milyon dolar faiz ödüyor ama sana 17 milyar parayı çok görüyor. Toplanan para bir siyasi tercih meselesidir dedik. Tercih Londra’daki tefeciler oldu, servisçiler değil.” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının bu bölümünü izlemek için:

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL