Malatya

Keskin; “Ahilik yaşatılsaydı koronavirüs için polisiye tedbir almaya gerek kalmazdı”

TESK Yönetim Kurulu Üyesi, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, “Ahilik toplumsal yapı içerisinde eğitsel, kültürel, mesleki, ahlaki ve dini birçok alanda işlev gösteren önemli bir..

Keskin; “Ahilik yaşatılsaydı koronavirüs için polisiye tedbir almaya gerek kalmazdı”

TESK Yönetim Kurulu Üyesi, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, “Ahilik toplumsal yapı içerisinde eğitsel, kültürel, mesleki, ahlaki ve dini birçok alanda işlev gösteren önemli bir teşkilatlanma konumundadır. O nedenle Avrupa Birliği kriterleri yerine Anadolu kriteri olan Ahilik kriterleri resmi kurumlarda ve toplumda ön plana çıkartılmalı” dedi.
Keskin, Ahilik Haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklama da, “Ahilik;  Türk toplum hayatında sıradan bir sivil toplum kuruluşu olmanın çok ötesinde sosyal hayatın tamamını şekillendiren bir teşkilatlanmadır. Ahilik toplumsal yapı içerisinde eğitsel, kültürel, mesleki, ahlaki ve dini birçok alanda işlev gösteren önemli bir teşkilatlanma konumundadır. Avrupa Birliği kriterleri yerine Anadolu kriteri olan Ahilik kriterleri resmi kurumlarda ve toplumda önplana çıkartılmalı. Kendi medeniyetimizin, kendi kültürümüzün, kendi sanatımızın bir parçası olan, kendi milli ve yerli değerimiz olan Ahilik Sistemi toplum içinde ne kadar yaygınlaştırılır ve yaşatılırsa toplum da geleceğe o kadar sağlam ve emin adımlarla yürüyecek, huzur ve sağlık açısında sıkıntı çekilmeyecektir.  Eğer Ahilik Sistemi, sadece esnaf ve sanatkarda değil, toplumun her kesiminde etkili ve ilgili bir şekilde yaşatılıyor olsa idi koronavirüs tedbirleri için polisiye tedbirlere almaya gerek kalmazdı. Çünkü Ahilikte öncelik kul hakkı yaşamın temel taşıdır. O nedenle ekonomide, sağlıkta, üretimde, kültürde, sanatta tekrar büyümenin ve büyük olmanın temel çözümü Ahilik sistemidir. Sosyal bütünleşmenin temel aracı ahilik sistemidir.” dedi.

Yaşanan Koronavirüs süreci nedeniyle esnaf ve sanatkarın önemli bir kesiminin büyük sıkıntılar içinde olduğunu belirten Keskin,  “Koronavirüs sürecini en mağdur kesimi esnaf ve sanatkar camiasıdır. Aylarca işyerini açamayan, aylarca eline ücret geçmeyen, sadece işyerinin değil evinin bile kirasını ödeyemeyen esnaf ve sanatkarımız çok büyük sıkıntılar içindedir. Verilen destek ve katkılar yetersizdir.  Esnaf ve sanatkarlarımız için yeni dönem tedbir ve katkılar talep ediyoruz. Esnafımız zararda etse, karda etse her haline şükür etmektedir.  Yetkililer esnaflarımızı gezdiklerinde esnaflarımızın  ‘Çok şükür’ demelerini yanlış anlıyor ve  ‘Esnafımızın durumu iyi,  çok şükür ediyor’ diyorlar. Ancak esnafımız da içerde dertlenirken, dışarıda yetkililerle ‘sorun yok’ fotoğrafı veriyor. “ ifadelerini kaydetti.

Keskin, “Başta esnaf ve sanaatkârlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın Ahilik Haftası’nı kutlar işlerinde hayır, bereket ve bol kazançlar diler, pandemi süreciyle hep birlikte mücadele ettiğimiz şu günlerde Ahilik Haftası’nın hayırlara vesile olmasını dilerim.” dedi.

Ayrıca 33. Ahilik Haftası 14-20 Eylül etkinlikleri Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ın katılımı ile Kırşehir ilinde kutlanacaktır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL