Malatya

Keskin” Ahilik Haftası kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan ve hükümetimizin değerli bakanlarından yeni bir destek ve katkı paketi müjdesini bekliyoruz”

TESK Yönetim Kurulu Üyesi, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birilği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, “Esnafımız da işini kaybedince işsizlik maaşından yararlandırılan işçiler gibi pandemi sürecinde işsizlik maaşı gibi bir ödemeden..

Keskin” Ahilik Haftası kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan ve hükümetimizin değerli bakanlarından yeni bir destek ve katkı paketi müjdesini bekliyoruz”

TESK Yönetim Kurulu Üyesi, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birilği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, “Esnafımız da işini kaybedince işsizlik maaşından yararlandırılan işçiler gibi pandemi sürecinde işsizlik maaşı gibi bir ödemeden yararlandırılmalı. İnsanların karnını doyuramazsanız mutlu edemezsiniz, huzur ve güveni sağlayamazsınız. Ahilik Haftası kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan ve hükümetimizin değerli bakanlarından yeni bir destek ve katkı paketi müjdesini bekliyoruz” dedi.

Keskin yaptığı yazılı açıklama da, “Pandemi sürecinin mağduru olan esnaf ve sanatkar kesimine Ahilik Haftası nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve Hükümetimizden yeni bir katkı ve destek paketi bekliyoruz.  Koronavirüs salgını nedeniyle özellikle servisçi, nakliyeci, kırtasiyeci, kahvehane, çay ocağı, okul kantinleri, eğlence merkezleri, toplu yemek işyerleri, canlı müzik meslekleri gibi çok sayıda esnaf ve sanatkarımız mağduriyet ve geçim sıkıntısı içindedir.  Esnaflarımızın büyük bir bölümü eş, dost ve akrabalarını destek ve katkıları ile ayakta durmaya çalışmaktadır.  6 aydır zor şartlar altında geçimini sağlamakta ve evine ekmek götürmekte artık zorlanan esnaf ve sanatkarlarımız bulunuyor. Açık olan esnafta, açık olmayan esnafta büyük bir sıkıntı içindedir. İşyeri kiraları, vergiler, taksitler, primler ödenememekte, raflara yeni ürün konamamakta.” Dedi.

Keskin açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Pandemi döneminde destek için esnafa verilen kredilerin de geri ödeme sürelerinin başladı. Vergi ve prim borçları, birikmiş kira borçları derken kredi ödemeleri de başlıyor. Birçok esnaf yüzde 30 kapasiteyle çalışırken bu borçları ödeyemez. Ödeme süresi gelen krediler de diğer devlet alacakları en az 2021 Haziran ayına kadar ertelenmeli. Tüm bu borçlar düşünüldüğünde esnafa özel yeni bir ekonomik paket hazırlanmalı. Vergi ve prim borçları başta olmak üzere kamuya olan borçlar uzun vadeli ve faizsiz olarak yeniden yapılandırılmalı. Bu nedenle Ahilik Haftası kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan ve hükümetimizin değerli bakanlarından yeni bir destek ve katkı paketi müjdesini bekliyoruz. Koronavirüsten kaynaklı zorunlu uygulamalar nedeniyle vergi, sosyal güvenlik, kredi, kira ve piyasaya olan diğer borçlarını ödeyemeyen esnafımız için sosyal devletin bir gereği olarak bu destek ve katkıyı istiyoruz. Esnafımız da işini kaybedince işsizlik maaşından yararlandırılan işçiler gibi pandemi sürecinde işsizlik maaşı gibi bir ödemeden yararlandırılmalı. İnsanların karnını doyuramazsanız mutlu edemezsiniz, huzur ve güveni sağlayamazsınız.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL