TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 125.716
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 9.193
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 71
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 8.938
Özel Haber

Kernek Malatya’nın sembolüdür , Üzerine Türküler yakılmıştır:

“Malatya iline serin dediler, Kerneğin gölüne derin” dediler. Ne yazıkki bu golümüz meydan düzenlemesi adı altında üzerine tonlarca taş dökülerek dolduruldu.Su kaynağı yanlardan çıkmaya başladı, Fuzuli Caddesindeki binaların alt katlarından..

Kernek Malatya’nın sembolüdür , Üzerine Türküler yakılmıştır:

“Malatya iline serin dediler, Kerneğin gölüne derin” dediler. Ne yazıkki bu golümüz meydan düzenlemesi adı altında üzerine tonlarca taş dökülerek dolduruldu.Su kaynağı yanlardan çıkmaya başladı, Fuzuli Caddesindeki binaların alt katlarından sular çıktı. Kernek Parkı çevre tehlikesi yaratmaya başladı. Yanında yeni yapılan inşaatın altından çıkan suyu tahliye etmek için pompa yerleştirilerek her gün kanala su tahliyesi yapılıyordu.

Bu durumu göre Malatya Büyükşehir Belediyesi önce su sızıntılarını önlemek ve bölgeyi taşkınlardan korumak amacıyla Kernek’te yeni bir proje hazırlandı ve uygulanmaya başlandı. Kernek gölü üzerindeki taş ve molozlar çıkartılarak önce su kaynağı yeniden yüzeye çıkartılarak çevreden sızıntılara engel olunacak.ilerde Allah göstermesin gerek kernek gerekse Fuzuli caddesinde olabilecek bir faciayı önleme adına yapılacak en acil işti. Çünkü  kaynak suyu durmaz mutlak süratle yol alır  bir yerde patlak verir .

Doğanın bütün güzelliklerini tüm çıplaklığıyla aynı anda görebildiğimiz bu yönüyle de Türkülerimize konu olan, şehrimizin sembollerinden Kernek Meydanı malumunuz Ahmet Çakır döneminde yapılan düzenlemeyle adeta ruhuna Fatiha okundu. Her Malatyalının önünden geçtiğinde canını sıkan bu manzaraya daha fazla sessiz kalamayan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, bu soruna el atarak yeniden Kernek’i eski haline dönüştürecek projenin müjdesini verdi.

Hafızalarımızda yer edinen Kernek Meydanının yeniden eski günlerine kavuşabilmesi için proje bedeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 Milyon 290 Bin 260 Lira olarak açıklandı yani yaklaşık 4 Milyon 300 Bin Lira diyelim…

Ancak ortada gerçek anlamda sıkıntı varken, büyük tehlike varken, birileri oraya harcanan paranın hesabını soruyor, buna bazı siyasi partilerde alet oluyor.Burda amaç Kernek değil, aklı sıra  “Başkan Gürkan’ı nasıl eleştirebiliriz nasıl sıkıntıya sokarız.”,…asil düşünce tarzları bu. Oysa geçmişte kaynak suyunun üzerine beton dökenlerden hesap sorulmuyor, kaynak suyunu yeniden ortaya çıkarmak isteyen Başkan Gürkan eleştiriliyor…

Kernekle ilgili eleştirili yapılacaksa önce kernekle ilgili çok Bilgi sahibi olacaksınız. Neden buna ihtiyaç duyulduğunu  Fuzuli caddesinde ister iş yeri ister evler de oturan vatandaşlara sorun. Tüm evlerin  bodrum katlarında su çıkmaya başlamadığını  ve fuzuli halkı bu konuda oldukça korku ve endişe yaşadığını göreceksiniz…. Buyrun araştırın

Gürkan’ın kernek projesine eleştirinin mantığı,’üzüm yeme değil, bağcıyı dövme’ mantığıdır. O yüzden Sayın Gürkan hizmetlerini yaparken, empatiye önem vererek hizmet üretmektedir. Kernek’deki bu değişimin temelinde de, empati vardır.O yüzden Sayın Gürkan’ı bu projeden dolayı kutluyorum.

REMZİ HAYTA-ÖZEL

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL