Köşe Yazısı

KAPLAN ‘ŞİMŞEK’ GİBİ ÇAKTI…( BÜLENT KAAN KÖSE YAZDI )

Yeni Malatyaspor’umuz ligde yeni bir dönemin içine giriyor, bu dönemin içerisine girerken de psikolojik olarak düşük bir seviyede Milli araya giriyordu. Bu süreçte ki en önemli detaylardan biri ise takımın..

KAPLAN ‘ŞİMŞEK’ GİBİ ÇAKTI…( BÜLENT KAAN KÖSE YAZDI )

Yeni Malatyaspor’umuz ligde yeni bir dönemin içine giriyor, bu dönemin içerisine girerken de psikolojik olarak düşük bir seviyede Milli araya giriyordu. Bu süreçte ki en önemli detaylardan biri ise takımın kime emanet edileceğiydi. İnanın sosyal medyayı ve gündemi takip ederken Sumudica ismi geçtiğinde havalara uçmuştum. Kalitesi belli olan ve belki de Türkiye ligini ligimizde ki ‘’sözde’’ hocalardan daha iyi bilen bir teknik adam.

Laf yerine gitmiştir umarım. Yeni hoca ile çıkılan ilk maçlar her zaman tehlikeli olmuştur. Emre Belözoğlu – Başakşehir, Alanyaspor – Bülent Korkmaz… Hepsi ilk haftaya galibiyetle başladı. Bunu düşündüğüm zaman neden olmasın demeden edemedim. Önemli olan bizim için burada sonuçtu. Karnı acıkan taraftarlarımız eğer kebaplarını hazırladıysa bu güzel galibiyeti bir mercek altına alalım…

Haftalar öncesinden yapmış olduğum analizlerde ‘’savunmayı doğru yaparsak her maçı kazanırız ‘’ demiştim. Sumudica, takımla çok ama çok kısa bir süre geçirip sadece iki üç idmanla bu kadarını yaptıysa, üç dört hafta sonra neler olur bilemiyorum.

Gerideki dörtlümüz hatasız oynadı. Sorunun oyuncuda olmadığı açık ve net ortadaymış demek ki. Maç başlangıcı ile beraber takımın hemen golü düşünmesi beni mutlu etti. Tetteh ilk dakika o golü atsa belki de tarihi bir skor olacaktı.

İlk çeyrekte ön alan baskısını iyi yaptığımızı söyleyebilirim. Adana Demirspor, hızlı çıkmaya çalışsa da çok oynatmadığımızı söylemeliyim. İrfan hoca topu rakibe bırakıp uzun top deniyordu. Sumudica ise topa sahip olmayı takıma aşılamış. Gözüme çarpan ilk detay ise geriden oyun kurma sevdamızdan vazgeçmiş olmamız.

Aldığımız topların hemen hemen hepsini ikinci bölgeye aktarmaya çalıştık. Bu haftaya kadar koşu mesafelerinde ciddi eksik olan bir Yeni Malatyaspor varken, oyunu bu kadar kontrollü oynamamızın tek sebebi ise ikinci bölgede oynayan oyuncularımızın topsuz attığı koşular. Bu çok kıymetli…  Oyun kontrollü devam ediyor gibi görünse de aslında hareketli bir ilk yarı izledik.

İkinci bölgeden yavaş bir şekilde set hücumu kurma isteğimiz gelecek haftalardaki oyun planımız için beni memnun etti. Maça ilk çeyrekten sonra adapte olduk diyebilirim. Takım ilk etapta saha parselasyonunda sorun yaşasa da, savunma çizgisini öne çıkararak dizildiği için sahanın her yerine hâkim olduğunu söylemek gerek. Özellikle bölge geçişlerinde ve geri dönüşlerde çok iyiydik. Bu sezon 100 km’nin üstüne çıktığımız ilk maç olabilir.

‘’Takım olabilmek’’ sanırım bu maçta sahada gördüğüm en güzel şeylerden bir tanesiydi. Maç içerisinde sahada birbiriyle konuşan bir Yeni Malatyaspor vardı. Akabinde bu yönlendirmeler ile golü bulduk. Âdem’in Hafez’den eli ile topu ceza sahasına istemesi, en büyük gelişim göstergemiz. İletişim ve motivasyon bu işin her şeyi.

Golden sonra ise gayet akıllı oynadık. Toplu bir şekilde savuİkincnma yapmamıza rağmen Tetteh ve Âdem’in bir an olsun rakip sahadan çekilmemesi Sumudica’nın rakibe ‘’ her an size gol atabilirim’’ mesajı… Özgüveni kırılmış bir takım ancak bu kadar toparlanabilirdi.

İkinci yarı için hayli umutluydum. Her ne olursa olsun hocanın kafasında bir gol hedefinin olduğunu biliyordum çünkü kendisi cesur olmanın yanında aynı zamanda realistte bir karaktere sahip. Savunma yaptığınız takımın forveti Mario Balotelli. Ufak hataları affetmez…

İkinci yarının mantalitesi ise çok akıllıcaydı. İlk on dakika tamamen Âdem’in üstüne oynanan oyunla saldırmayı düşünen rakibe fırsat vermeden topu rakip birinci bölgede oyalamak her teknik adamın aklına gelmez.

Genelde Türkiye’de bunun yerine 45 dakika skorun üstüne yatmayı tercih ediyorlar, trajikomik… Atılan uzun toplar ile bulduğumuz ilk atak ise gol olunca, uzun haftalar sonra ilk defa rahat bir maç izledim.

Bu gol rakip takıma ne hissettirdi biliyor musunuz? ‘’Ben bu takımdan nasıl iki gol yedim’’ Bu düşünce oyunun bütün seyrini bize çevirdi.

Bir spor psikoloğu olarak bu tip detayları yakalamayı seviyorum…  İkinci yarı savunma ‘’yapmış’’ gibi görünebiliriz lakin son vuruşlarda biraz daha başarılı olsak maç 4-5 olurdu. Bu galibiyetin keyfini çıkaralım.

Haftalardır eleştirdiğim, Semih Kaya, bu maçın Wallace ile beraber değişmez ismi oldular. Tüm takımı, ama özellikle savunmacılarımızı tebrik ediyorum.

En önemli nokta nedir biliyor musunuz? Hoca maçtan sonra galibiyeti değerlendirmeden Altay maçının analizini yaptı. O maçta da galip geleceğimizden şüphem yok.

Bu yerinde karar için, başta Sayın başkan Adil Gevrek olmak üzere, tüm yönetim kurulumuza teşekkürü borç bilirim. Güzel günler bizim olacak. Haftaya görüşmek üzere…

 

BÜLENT KAAN KÖSE

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL