TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 228.192
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 13.029
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 232
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 35.167
Köşe Yazısı

Kanayan Yara ‘’BİTİRİCİLİK’’ ( Bülent Kaan Köse  Yazdı )

Yeni Malatyaspor’umuz, geçen hafta aldığı beraberlikten sonra takım beraberliğini kazandığı için içim rahattı. Oyun olarak akıllı bir duruş sergilediğimizi düşünüyorum. Alt sıralardaki takımlar kan kaybetmeye devam ederken, bir şeyleri oturtmanın..

Kanayan Yara ‘’BİTİRİCİLİK’’ ( Bülent Kaan Köse  Yazdı )

Yeni Malatyaspor’umuz, geçen hafta aldığı beraberlikten sonra takım beraberliğini kazandığı için içim rahattı. Oyun olarak akıllı bir duruş sergilediğimizi düşünüyorum. Alt sıralardaki takımlar kan kaybetmeye devam ederken, bir şeyleri oturtmanın tam sırası olduğu aşikar. Genel hatlarıyla iki takıma değineceğimiz, ağırlıklı pozisyon değerlendirmesinin ilk yarıdan olacağını güzel bir analiz olacak.

Maçın başlama düdüğünden önce, takımın standart bir kadrosunun olması, sezon boyunca bas bas bağırdığımız isimlerin sahaya monte edilmesi en iyi şey. En azından 11’i yazarken birkaç ismin üstüne eklemeler yapıyoruz. Kontra taktiğine iyice empoze olmuş durumdayız. Kalan haftalarda çok bir şey değişeceğini sanmıyorum. İlk yarıda sahaya iyi yayılan, geniş alanda oynayarak aynı zamanda da alan daraltan Yeni Malatyaspor’umuz, hücum yönünü tamamen kanatlara çevirmiş. Fofana – Mustafa ikilisi ile rahatça çıkabiliyoruz. İstediğimiz zaman pozisyon üretebilme aşamasına da yavaş yavaş geldik. Kasımpaşa’nın topla oynamasına rağmen çok fazla pozisyon üretememesi, her bölgenin yavaş yavaş geliştiğinin işareti. Bazı noktalarda Wallace’ın çok fazla topla oynaması beni korkuttu. Ağır bir oyuncu olması, dönüşlerde sıkıntı yaşamasına sebep oluyor. Bireysel performansları ayrı ayrı değerlendirdiğimde her şeyin iyi gittiğini düşünüyorum.

Bir deplasman takımının girdiği pozisyonları bu kadar cömertçe harcamaması gerekiyor. Yanlış anlaşılma olmasın, Kasımpaşa çok diri takım. Lideri evlerinde neredeyse pozisyon vermeden yendiler. Bu noktada, kompakt bir şekilde iyi kapandık ve iyi de pozisyona girdiğimizi düşünüyorum. Maçı izlerken ahlar varlar içerisinde kaçan öyle pozisyonlar oldu ki, onlara ne yazılır ben de bilmiyorum. Biraz futbol şansı olması gerekiyor. Gol yememeye empoze olan takımımız biraz daha üçüncü bölge varyasyonuna ait antremanlar yapmalı diye düşünüyorum. Tetteh’e daha fazla top ulaştırmalıyız. Bu çok zor olmamalı. Oyunu, rakip sahaya yıktığımızda top ile oynarken bir pozisyon üretemiyorsak, kaleye şut çekmeliyiz. Özellikle ilk yarıda Acquah’ın çok fazla pozisyona girdiğini düşünüyorum. İrfan Hoca özel olarak ilgilenirse farklı bir takım oluruz.

İkinci bölgenin sertleşemesi gerekiyor. Kaptırdığımız toplarda, geriye dönüşlerde çok fazla sıkıntı yaşamasakta hızlı bir şekilde topa sahip olmayı öğrenmemiz gerekiyor. Pas bağlantılarını daha ‘’doğru’’ bir biçimde yaparsak, Kasımpaşa’nın ritmini iyi şekilde dengelememiz, Thelin’in topla çok buluşamamasına sebep oldu. Hadebe – Thelin eşleşmesi doğru seçenek. Genel anlamda değerlendirdiğimde yarı boyunca ısıran, isteyen, vazgeçmeyen bir Malatya vardı sahada. Ne yalan söyleyeyim, özlemişim. Yönetimden ricamdır, İrfan Buz ile önümüzdeki senelerde de devam edelim. İnsanlar, Malatyaspor dediğinde akla gelen ilk isim İrfan Hoca olsun. Süreklilik, bize çok şey kazandıracak. Herkes rahat olsun, biz bu ligde kalacağız…

İkinci yarı başlamadan, takımın oyun şablonunun aynen devam edeceğini düşünüyordum fakat, beklediğim gibi olmadı. Kapanabiliriz, bu hiç problem değil ama, Fenerbahçe maçında da aynısını yaptık. Bu huydan da vazgeçmek gerek. Bu da iyi değil. Eğer bunu yapacaksak, ilk yarı skoru almamamız lazım. Son haftalara doğru buraya yavaş yavaş eğreileceğimizi düşünüyorum. Karşımızda her zaman temposu düşük bir takım ve son vuruşlarıı bu kadar lakayit yapan bir ekip olmaz. Oyun sürekliliğini kısa süre içinde kazanamak zorundayız. Artık hataya yer olmayan haftalara girmiş bulunmaktayız. İlk yarı, ayrı ikinci yarı ayrı bir takım izledik. En azından puan alıyoruz, takımın özgüven kazanabilmesi için ‘’bitiricilik’’ çalışması gerekiyor. İnanıyorum, olacak….

Eleştirilerimden bir tanesi de, hoca geldikten sonra çokça faul ve korner alıyoruz ama bua özgü bir taktiğimiz yok gibi. Bu durumun bir an önce çözülmesi gerekiyor. Gol yüzdemizin artması gerekiyor. Genel hatları ile değerlendirdiğimde tutuk bir ikinci yarı oldu. O yüzden çok fazla değerlendirilecek bir şey yok. Önümüzde kritik bir Alanyaspor maçı var, bu maç takımın ligdeki seyri açısından belirleyici olacak. Fikstürün en zorlu ayağına girmiş bulunmaktayız. Her zaman söyledim, yine söylüyorum. Bu takım düşmeyecek. Sizce, takım Alanya’da ne yapar?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL