Güncel

Kabine Toplantısı Sona Erdi! Erdoğan Açıklama Yapıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, artan vakalar sonrası yeni kısıtlama ve yasakların ele alındığı Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunuyor. Erdoğan, “Maske ve mekan denetimlerinde uygulanan cezaların bazı kamu kurumlarında yapacak işlemler öncesi ödenmiş..

Kabine Toplantısı Sona Erdi! Erdoğan Açıklama Yapıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, artan vakalar sonrası yeni kısıtlama ve yasakların ele alındığı Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunuyor. Erdoğan, “Maske ve mekan denetimlerinde uygulanan cezaların bazı kamu kurumlarında yapacak işlemler öncesi ödenmiş olması mecbur hale getirilecek. dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe’de Kabine toplantısı yapıldı. Corona virüsü salgınında son durumun değerlendirildiği toplantıda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da artan vaka sayılarına ilişkin il bazında bir sunum yaptı.

 

Toplantıda görüşülen diğer önemli konular ise Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ın oldubitti girişimleriyle tırmanan gerilim, Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac’ın ekim ayında görevi bırakacağını açıklamasının ardından yeni hükümetle ilişkiler, terör örgütü PKK’ya karşı yurt içinde ve yurt dışında yürütülen operasyonlar oldu.

 

“SALGIN TÜM DÜNYADA TESİRİNİ ARTIRARAK HİSSETTİRİYOR”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 

* Koronavirüs salgını tüm dünyada tesirini artırarak hissettiriyor. Avrupa bölgesinde salgın yeniden tırmanışa geçmiştir. Türkiye salgınla mücadelesini tüm imkanlarıyla kararlılıkla sürdürüyor.

 

“ARTIŞ HEPİMİZİ ÜZÜYOR”

 

* Son dönemde gerçekleşen artış hepimizi üzüyor. Milletimizi bir kez daha temizliğe dikkat etme, maske kullanımına davet ediyorum.

 

* Virüs taşıdığını bildiği halde, evde karantina kalmak yerine sokağa çıkan işe giden herkes hem yasal olarak suç işlemekte hem de büyük bir vebal altına girmektedir.

 

* Bu tedbirlerin amacı tüm insanlarımızın sağlığını korumaktır. Tedbir bizden takdir Allah’tandır.

 

* Bizim inancımızda tedbirsiz tevekkül olmaz. Elbette bu salgın devam edecek değildir. Tarihteki salgınların 2 yıl sürdüğünü biliyoruz.

 

* Türkiye salgının en başından itibaren hem tedbirler hem de hastalara verilen hizmetler bakımından küresel çapta örnek gösterilen ülkeler arasında yer almıştır.

 

“ÖNÜMÜZDEKİ YILIN İLK AYLARINDA AŞILARI HİZMETE SUNMAYI PLANLIYORUZ”

* Ülkemizin her köşesine ulaşan yatırımlarımızın önemini salgın döneminde çok iyi anladık. Önlemlerimiz sayesinde krizi çok rahat yönettik. Yerli aşımızı üretmek için hızla çalışmaya devam ediyoruz.

* 8 aşı çalışmasından 2’sinde hayvan deneyleri başarıyla tamamlandı. Bir firmanın altyapısı aşının üretimine uygun hale getirilmiştir. İnşallah önümüzdeki yılın ilk aylarında bu aşıları milletimizin hizmetini sunmayı planlıyoruz.

 

“İL BAZINDA 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARA SINIRLAMA YAPILABİLİR”

 

* Maske ve mekan denetimlerinde uygulanan cezaların bazı kamu kurumlarında yapacak işlemler öncesi ödenmiş olması mecbur hale getirilecektir.

 

* Kafe ve restoranların denetimi sıklaştırılacaktır. İl bazında 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ulaşım saatlerinde sınırlama yapılabilecektir.

 

* Yerli aşıda da insan üzerinde çalışmaları önümüzdeki aylarda yapılacaktır.

 

DEPREM KONUTLARI İÇİN ÖDENECEK BEDELLER BELİRLENDİ

 

* Elazığ ve Malatya depremlerinin ardından başlanan konut inşaatları son aşamasına gelmiştir. Vatandaşlarımızın bu konutlar için ödeyeceği bedelleri tespit ettik.

 

* Buna göre her iki ilde de 2+1 konutlar şerefiye bedellerine göre 510 ile 725 TL arasında aylık ödeme ile vatandaşlarımıza teslim edilecektir.

 

* 3+1 konutlar için ise 730 ile 995 TL arasında bir bedel belirlenmiştir.

 

“SİNSİ TUZAKLARI BOŞA ÇIKARTIYORUZ”

 

* Mücadele stratejimizi yaşanan krizin çok katmanlı yapısına göre belirliyoruz. Ülkemizi 2023 hedefleri kılavuzluğunda bölgesel ve küresel bir güç haline getirmekten asla taviz vermiyoruz.

 

* Bir yandan virüsü yenmek için bilimsel çalışmaları yönetirken bir yandan ekonomimize yönelik sinsi tuzakları birer birer boşa çıkartıyoruz.

 

“EKONOMİMİZ ÇOK CİDDİ YÜKSELİŞ MESAJLARI VERİYOR”

* Karadeniz’de keşfettiğimiz doğalgaz rezervi milletimize umut vermiştir. Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi yok sayıp, ısrarla kendi tezlerini kabul ettirmeye çalışanlar diplomasi masasına yaklaşmaya başladı. Ekonomimiz 3. çeyrek için çok ciddi yükseliş mesajları veriyor.

Sözcü

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL