Ekonomi

İşsizlere Müjde Geldi! Tam 17.200 TL İŞKUR Desteği ile Herkes Faydalanabilir

Korona virüs salgını nedeni ile işsizlik rakamları ne yazık ki giderek artmaya devam ederken işsiz kalan vatandaşlara devlet destekleri de artıyor. Devlet tarafından ödenen destekler ne yazık ki yetersiz kalırken ihtiyaç sahibi kişilere dev destek İŞKUR’dan geldi. İŞKUR tarafından işsiz vatandaşlarımıza 4 bin 800 TL ile 17 bin 200 TL arasında destek ödemesi müjdesi geldi!

İşsizlere Müjde Geldi! Tam 17.200 TL İŞKUR Desteği ile Herkes Faydalanabilir

İŞKUR MESLEK EDİNDİRME KURSLARI İLE İŞSİZ VATANDAŞLARA DEVLET DESTEĞİ!

Tüm dünyayı olumsuz olarak etkileyen korona virüs salgını Mart ayında ne yazık ki ülkemizi de etkisi altına almış, zorunlu karantina kararları nedeni ile ne yazık ki pek çok işyeri kapatılmıştı.

Kapatılan iş yerlerinde çalışan vatandaşlarımız da işsiz kalmıştı. İşsiz kalan kişilerin yeniden iş bulmalarını sağlamak adına İŞKUR meslek edindirme kursları açıldı. Bu kurslara katılan kadınlara İŞKUR üzerinden 400 TL kreş desteği verilirken aynı zamanda kursiyerlere kurum günlük 30 ile 95 TL arasında harçlık veriyor.

Haftada 6 gün olarak programlanan bu kurslara katılan kişiler günlük ise en az 6 en fazla 8 saat süren derslere katılıyorlar. Bu kurslara katılan kişilere;

Sanayi sektörü için açılan mesleki eğitim kurslarında günlük 60 TL,

Geleneksel alanlarda yer alan mesleki eğitim kurslarında günlük 40 TL,

İstihdam garantisiz olarak açılan mesleki eğitim kurslarında ise günlük 95 TL İŞKUR cep harçlığı ödemesi yapılıyor.

İŞKUR MESLEK EDİNDİRME KURSLARI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Açılan mesleki eğitim kurslarına katılan kişilerin sahip olmaları gereken bazı özel koşullar bulunmaktadır. Bunlar;

En az 15 yaşını doldurmuş olmak,

Açılan kursa uygun olan meslek şartları için belirlenmiş özellikleri taşımak,

Bu kurslar için açılan iş ve meslek danışmanlık hizmetlerinden yeteri kadar yararlanmak,

Emekli olmamak,

Kurslara düzenli devam etmesini engelleyecek bir yaptırım içinde bulunmamak.

Bu kriterlere uygun olan herkes İŞKUR tarafından açılan meslek edindirme kurslarına katılma hakkına sahiptir.

İŞKUR MESLEK EDİNDİRME KURSLARI İLE 17 BİN 200 TL CEP HARÇLIĞI DESTEĞİ!

Açılan kurslardan yararlanan işsiz vatandaşlarımız program süresi boyunca cep harçlığı desteği imkanından yararlanırken İŞTE Anne programı ile ise bu kurslara katılan anneler aynı zamanda aylık 400 TL kreş parası almaya hak kazanıyor.

Açılan programlara katılan kişiler 26 günlük kurs programlarında en düşük 780 TL en yüksek 2 bin 870 TL destek alırken, 160 günlük kurs programına katılan kişiler ise en düşük 4 bin 800 TL ve en yüksek 17 bin 200 TL para alma hakkı elde edecekler.

Kursa devam eden kişilere aynı zamanda İŞKUR sağlık primi ödemesi yapacak. İŞKUR üzerinden açılan meslek edindirme kursları programları hakkında bilgi almak için İŞKUR internet sitesi üzerinden verilen ilanları takip edebilir, sizin şartlarına uyan pozisyonlar için başvuru yaparak işsiz kaldığınız dönemi fırsata çevirebilirsiniz.

Size sunulan fırsat ile hem işsiz kaldığınız günler için cep harçlığı alabilir hem de kurs bitiminde İŞKUR meslek sertifikası alarak daha kolay iş bulmanızı sağlayacak yeni bir mesleğe kavuşabilirsiniz.

Nenasil.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL