TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 221.052
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.294
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 51
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.093
Köşe Yazısı

İMPARATOR İRFAN BUZ… (BÜLENT KAAN KÖSE YAZDI )

Yeni Malatyaspor’umuz, geçen hafta  kazanmış olduğu galibiyetten sonra ligde kalma konusunda büyük iş başarırken takımın en dikkat çeken yönü kaybetmemesi oldu. Kendi ipimizi kendimiz kestiğimiz için mutluyum. Genel hatları ile..

İMPARATOR İRFAN BUZ… (BÜLENT KAAN KÖSE YAZDI )

Yeni Malatyaspor’umuz, geçen hafta  kazanmış olduğu galibiyetten sonra ligde kalma konusunda büyük iş başarırken takımın en dikkat çeken yönü kaybetmemesi oldu. Kendi ipimizi kendimiz kestiğimiz için mutluyum. Genel hatları ile her iki yarıyı değerlendirdiğimiz farklı bir analiz olacak.

Maça geçen haftaki kadromuz ile çıkmış olmamız takımın oyun belirli bir oyun şablonunun oturmasını beni mutlu eden detaylardan. Takımın üstünde son haftalara girilirken çok net bir şekilde psikolojik baskının olduğunu söylemek gerek. Hep söyledik, yine söyleyelim. Malatya, bu  ligin kalesi olacak Anadolu takımlarından. Hatayspor, bu ligin en kompat oynayan takımlarından. Hızlı oyunculara sahipler. Takımın bu noktada önde oynadığını söylemek lazım. Gelelim ilk yarıya….

Takımın bu performansından hiç memnun değilim. Bazı durumlarda elimizdeki işi ayağımıza düşürüyoruz. İlk çeyrekte topa hiç sahip olamayan takımımız, Hatayspor’un orta saha üstünlüğüne engel olamadı. İşin ilginç tarafı bana soracak olursanız Hatayspor’da ligi kafasında bitirmiş.

Birçok pozisyona girme şansı varken zaman zaman değerlendiremedi, zaman zaman da istemedi diyebilirim. Akintola’nın oyundan düşmüş olması takımın ileriye gidememesine sebep oldu diye düşünüyorum.

Oynamayan rakibimizi sahada ilk yarıda gezinerek ‘’gel bana gol at’’ dedik. Dikine oyunu çok fazla oynayamayan ve beklerini hücuma katamayan takımımız, üretken olma konusunda ciddi sorun yaşadık. Takım sahada yoktu diyebilirim.

Maçlara kafa olarak ‘’ beraberlik’’ hedefi ile çıktığımızda, bu iş sarpa sarıyor. Ligin diğer maçlarını da düşününce, yapmamız gereken tek şey bir gol bulmaktı. Oyunu ayrıca değerlendireceğiz ama, ikinci yarı oynayabildiğimiz oyunu neden ilk yarıda oynayıp işi bitirmiyoruz?

Takım istediği zaman önde basarak oyunu domine edebiliyor. Orta sahada Mallan’a daha fazla sorumluluk yüklemek demek takımı her zamankinden önde oynatmak demek. Bunu başarınca Hatayspor’a top göstermedik.

Son haftalarda oynadığımız oyun takdir edilesi. Bu işi, İrfan Hocamdan başkası yapamazdı. Farklı bir şablon sergiliyoruz.  Birçok oyuncumuza eklemeler yapıldığını söylemek lazım. Tetteh sahada iken tek görevi top indirmek. Muhtemelen önümüzdeki sezon bu isme benzer iki farklı oyuncu alınıp uzun top taktiğine dönülecek.

Planlardan bir tanesi bu. Pas yapabilmek futbolda önemli bir detaydır. Siz, takım halinde sabırla top ile oynayıp rakibi peşinizde koşturursanız, bir şekilde de gol bulursunuz. Reaskiyon gösterebilmek, maçtan kopmamak en sevindirici detaylardan.

Takımın sezonu kafasında bitirdiği bir maç oldu diyebilirim. Bu noktada oyunu değerlendirirken bunlara bakmalıyız. Eleştirilecek hiçbir şey yok. İrfan Buz , bu takımın tek hocası olmalıdır. Önümüzdeki sezon çok eğleneceğiz.

Takımın kalitesini bu kadar kısa sürede ortaya çıkarmış olması futbol vizyonunu ortaya koyuyor. En azından İrfan Buz ile bir oyun karakterine sahibiz. İrfan Buz’un Malatya’sı ihtiyacı olan her maçtan puan alır. Yönetimimizi, teknik ekibimizi kutluyorum. Önümüzdeki sezon Avrupa’ya tekrar gidebileceğimizi düşünüyorum. Şehrin bir ideali, bir hedefi olmalı ve transferler buna göre yapılmalı.

İlk yapılması gereken ise hoca ile uzun soluklu sözleşme yapmak. Listesini alıp, bütçeye göre ne isterse almalıyız.  Bu adam olmasa, Alanya, Ankara, Rize maçından kim alacaktı 9 puanı. Hakkı verilmeli. Hoca şehrin neye ihtiyacı olduğunu biliyor. Bununla beraber kadro mühendisliğinde, hak etmeyen kim varsa, teşekkür edip uğurlamalıyız. Sizce, önümüzdeki sezon neler olacak?

 

YORUMLAR (1)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL