Özel Haber

Hastalık Durduk Yere Yayılmıyor

Malatya’da son günlerde gerek bazı vatandaşların umursamaz tavırları gerekse de yetersiz tedbirler yüzünden Kovid-19 tanısı koyulan hasta sayısında patlama yaşanıyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınında, ülkemizde..

Hastalık Durduk Yere Yayılmıyor

Malatya’da son günlerde gerek bazı vatandaşların umursamaz tavırları gerekse de yetersiz tedbirler yüzünden Kovid-19 tanısı koyulan hasta sayısında patlama yaşanıyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınında, ülkemizde ilk vaka Mart ayında tespit edilmişti.   Sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulandığı, iş yerlerinin kapalı olduğu, ölüm sayılarının ülke genelinde pik yaptığı dönemde bile Malatya’da salgın minimal seviyelerde seyrediyordu. Hastanelerimizde sunulan başarılı sağlık hizmetleri sayesinde de şehrimizde salgın yayılmamıştı. Fakat, Temmuz ayında Malatya’da bir anda hastalığın seyri değişti. 30 Temmuz tarihinde toplanan İl Pandemi Kurulu toplantısı sonrasında Malatya Valisi Aydın Baruş tarafından Malatya’da hastalıkla ilgili şu bilgiler paylaşıldı: “Özellikle son 2 gündür günlük 100’lü rakamları aşan hasta sayılarına ulaştık. Toplamda pozitif vaka sayımız 2 binin üzerine çıktı. Şuanda aktif olarak takip edilen bin civarında hastamız var. Maalesef 44 vatandaşımızı koronavirüs salgını nedeniyle kaybettik. 6 binin üzerinde vatandaşımız pozitif vakanın temaslısı olarak evlerinde izole edildiler. Hasta sayılarından da anlaşıldığı üzere artık neredeyse hepimizin çevresinde en az bir tane koronavirüs hastalığına yakalanmış veya geçirmiş bir tanıdığımız var. Neredeyse her sokakta en az bir pozitif vakamız oldu. Muhtemelen bundan sonraki günlerde de benzer durumlarla karşılaşacağız.” 

Vali Baruş sözlerinin sonuna ise şu ifadeleri ekledi;” Bayramda kurallara dikkat etmezsek, kontrollü sosyal hayatı yanlış anlayarak eski alışkanlıklarımızı devam ettirirsek, Malatya olarak bizleri zor günlerin beklediğini, sosyal ve ekonomik hayatta önemli sorunlarla karşılaşacağımızı, yeniden bazı kısıtlama önlemlerine geri dönmek zorunda kalacağımızı ifade etmek isterim.”  

Sayın Valim, Flaş Haber olarak daha önce defalarca çarşıda, pazarda sosyal mesafe kurallarının ihlal edildiğini, çok sayıda maskesiz vatandaşın dışarıda dolaştığını, denetimlerin yeterli olmadığını vurgulamıştık. Bizim açımızdan gelinen nokta hiç de şaşırtıcı olmadı.

Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca, neredeyse her gün zaten vatandaşları tatlı üslubuyla uyarıyor ancak dikkate almayan, bana bir şey olmaz diyen ciddi bir kesim var. Bu nedenle kentin elbette her noktasına yetişmeniz mümkün değil ancak ana merkezlerinde denetimleri sıklaştırmanızı, kural ihlali yapan vatandaşlar hakkında yasal işlemleri uygulamanızı toplum sağlığımız açısından talep ediyoruz. Bu şekilde devam ederse sizin de dediğiniz gibi bizleri zor günler bekliyor olacak…

MALATYA FLAŞ HABER – REMZİ HAYTA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL