TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 124.015
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 9.561
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 72
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.297
Köşe Yazısı

Hamza 2 Konya 3 (Bülent Kaan Köse Yazdı )

Yeni Malatyaspor’umuz geçen hafta şans eseri kazandığı puandan sonra alt taraf ile bağlarını koparabilmek için bu maçı ne olursa olsun kazanmak zorundaydı. Konyaspor’da olan hoca değişiminden sonra oyun stilinin değiştiğini,..

Hamza 2 Konya 3 (Bülent Kaan Köse Yazdı )

Yeni Malatyaspor’umuz geçen hafta şans eseri kazandığı puandan sonra alt taraf ile bağlarını koparabilmek için bu maçı ne olursa olsun kazanmak zorundaydı. Konyaspor’da olan hoca değişiminden sonra oyun stilinin değiştiğini, takımın son zamanlarda daha atak oynadığını görmemek için kör olmak gerek. İlhan Palut, oyun sistemi olarak bunu tercih ediyor. Bana kalırsa da bu mantıklı, ben savunacağıma, onlar benden korksun… Bu analizimde de maalesef eleştiri yapacağım, ama sabrım yavaş yavaş tükeniyor. Takım için de, yolun sonu görünüyor gibi….
Takımdan çok ümitli değildim. Dürüst olmalıyım… Kadro her hafta aynı olunca ne hevesim kalıyor, ne de inancım. Her şeyi bir köşeye bırakarak, oturdum televizyonun başına. Maçın başlama düdüğü ile beraber, takım bir tık daha inançlı gibi gelmişti bana. Her zaman her yerde söyledim. Kadro yapımız iyi, ama işletebilmek daha büyük bir meziyet. Hücum oynadığımız zaman her takımı yenebilecek potansiyele sahibiz. İlk çeyrekte oyunu tam anlamıyla kontrol eden takımımız, ileriye gitmekte zaman zaman zorlansa da, topa sahip olmasını bildi. Acquah’ın yalnız kaldığını daha önceki analizlerimde belirtmiştim. Bu durumda, performansını yüzde yüz olarak bir kırk beş dakika verebiliyor. Bir oyuncu satışı yapıyorsunuz, yerine oyuncu da alıyorsunuz fakat, yanında sağ bek orjinli oyuncuyu sahaya sürüyorsunuz…. Aklım almıyor, neden…. Acquah, yapısı gereği çıkışları seven bir oyuncu. Durumu değerlendirdiğinizde merkezde tek başına kaldığında o açığı kapatabilecek bir oyuncunuz bu adamın yanında olmalı ki, sağa sola maç boyunca koşmasın. Cezasını ikinci yarı çektik. Tetteh ve Acquah oyundan neden çıktı… Bu soruyu ayrıca değerlendireceğim. Organize olarak hücum etmeyi, birlikte oynamayı öğrenmeliydik. İlk devrede takımda bu vardı. Ne yalan söyleyeyim mutlu oldum. İstatistiksel olarak Konyaspor’a top göstermedik. Maç içinde Tetteh’in sorumluluk alması da hoşuma gitmedi değil. Buna her şeyden çok ihtiyacımız vardı çünkü. Attığımız golün uzun bir süre sonra organize bir ataktan gelmiş olması gözlerimin pasını sildi. Çalışılmış, güzel bir gol…. Devrenin sonuna doğru bulduğumuz penaltı ile ben dahil her Malatya’lı maçı aldığını düşündü. Almasına alırdık ama, senaryo biraz farklı gelişti. Hazırsak, oyunun ikinci perdesini başlatıyorum.
Sokaktan bir adam çevirip köşeye koysak, takım da bu maçta 2-0 önde olsa… Ne düşünür sizce…? Ben size söyleyeyim. ‘’Ben zaten öndeyim, rakip üstüme gelecek maça iki üç tane hızlı adam alıp farkı açayım’’ bunun başka bir Türkçesi yok. Bu analizi yapabilmek için futbol adamı olmaya, hoca olmaya da gerek yok. Kariyerinde tamı tamına baş yüzü aşkın maç oynayıp rekor kıran Umut Bulut ikinci yarı ne yaptı…. Hoş ilk yarı da bir şey yapmadı da(!) Henüz ülkenin genç yeteneklerinden sayılan, gittiği gün arkadaşından lokmalar dökülen Kubilay Kanatsızkuş… Ne yaptı da maç boyu sahada kaldı canım hocam. Oyunun kontrolünün bizden gideceği her şekilde belli iken Acquah ve Tetteh neden aynı anda oyundan çıkar hocam…. Acquah hangi maçta oyundan çıktıysa ya gol yedik ya da ecel terleri döktük…. Neden canım hocam….
Bana lütfen mantıklı bir açıklama yap. Defansif orta saha çıkarıyorsan yerine aynı rolde oynayan oyuncu almak zorundasın hocam. Acquah’ın alternatifi, suratına dahi bakmadığın Fernando Zuqui….. Bana göre takımın birinci forveti olan Benjamin Tetteh oyundan hiçbir koşulda çıkmamalı ama, eğer oyundan alıyorsan alternatifi Jetmir Topalli…. İlk maçında harikalar yaratan Steve Mallan yedek sağ bek oyuncun olan Zeki Yavru’nun yerinde oynar hocam…. Bu hamleleri yaptığın sürece ben her topu sana atacağım hocam…. Kendi evinde on beş dakikaya iki farklı önde girip maçı veremezsin. Bunun izahı yok. Gözün kapalı kazanıp altı puan fark atacağın takıma psikolojik üstünlüğü de verdin. Lig bitiyor hocam…. Sen her ne kadar hesap etmesen de bu takım şu an küme adayları arasında.
Gençlerbirliği ligin en zayıf halkası, ama bana inanın bu maçı da kaybetmeye yakın olan taraf biziz. Ligi bitirmek üzereyiz, ne hikmetse hala orijinal kadromuzu göremedim. Bu şehire, bu insanlığa yazık değil mi…. Sizce, takımımız haftaya ne yapacak…?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL