Malatya

GÜRKAN: MASKE, MESAFE VE HİJYEN KURALLARINA UYALIM

İçişleri Bakanlığının Genelgesi doğrultusunda, ‘Sağlık için Hepimiz için’ sloganı doğrultusunda Malatya Valisi Aydın Baruş,  Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Necmi İnce, İl Sağlık Müdürü..

GÜRKAN: MASKE, MESAFE VE HİJYEN KURALLARINA UYALIM

İçişleri Bakanlığının Genelgesi doğrultusunda, ‘Sağlık için Hepimiz için’ sloganı doğrultusunda Malatya Valisi Aydın Baruş,  Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Necmi İnce, İl Sağlık Müdürü Recep Bentli,  Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odası (MESOB) Başkanı Şevket Keskin Malatya merkezde bulunan esnafları ziyaret ederek, korona virüs salgını denetiminde bulundular.

Keskin: Sosyal mesafenin korunması gerekir

Özellikle salgın döneminde sayın valimiz başta olmak üzere Belediye Başkanımız, Sağlık İl Müdürlüğümüz, Emniyet teşkilatımız olsun Esnaf ve Sanaatkar kesimine gösterdikleri yakın ilgiden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Bu salgından korunmak için maske kullanılması, Sosyal mesafe kuralı ve ellerin sık sık yıkanması gerekiyor. Bu kurallara çok dikkat etmek gerekiyor. Bana ne dememek gerekir. Dünya’nın uğraştığı bir hastalık. Kurallara uydukları için esnafıma da teşekkür ediyorum. Özellikle Sayın Valime, Büyükşehir Belediye Başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Hem maske, hem dezenfektan olayında, temizlik anlamında yaptıkları desteklerden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Gürkan: Bütün hastalarımıza acil şifalar diliyorum

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise denetlemeler sırasında yaptığı konuşmada, “İçişleri Bakanlığımızın Genelgesi doğrultusunda İlimiz idarecileri ve Sivil Toplum Kuruluşlarımızın Başkanları ile birlikte Pandemi hadisesiyle ilgili Malatya’daki uygulamaları yerinde görüp incelemek maksadıyla bugün esnaf arkadaşlarımızı ziyaret ettik.

Yapmış olduğumuz ziyaret sırasında maske, sosyal mesafe kuralları ve hijyen koşullarına uyma noktasında gerçekten azami titizliği ve hassasiyeti gösteren esnaf gruplarımızı gördük. Esnafımızın bu hassasiyetinden dolayı tüm esnaflarımıza teşekkür ediyorum.

Özellikle son süreçte Covid 19 kriziyle ilgili yoğun bir salgın süreci başladı. Burada biz maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyma noktasında azami titizliği gösterirsek hem kendi sağlığımız açısından, hem aile sağlığımız açısından, hem de toplum sağlığımız açısından üzerimize düşen sorumluluğu ve yükümlülüğü yerine getirmiş oluruz. Bu süreçte salgından etkilenen bütün hemşerilerime geçmiş olsun diyorum. Allah’tan bütün hastalarımıza acil şifalar diliyorum. Bütün hemşerilerimize ve vatandaşlarımıza var olan kurallara biraz daha hassasiyet göstermeleri gerekmektedir” dedi.  

Vali Baruş: Ellerimizi sık sık dezenfekte etmeliyiz

Bugün İçişleri Bakanlığımızın ‘Sağlık İçin, Hepimiz İçin’ sloganıyla Türkiye genelinde başlatmış olduğu işyerlerine yönelik denetim uygulamasını Malatya’da gerçekleştiriyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanımız ve ilgili kamu kurumu amir arkadaşlarımız ile birlikte vatandaşımızın, esnafımızın covid-19 salgını ile mücadelede hassasiyet göstermelerine dikkat çekmek.

Biliyorsunuz Malatya olarak kritik günlerden geçiyoruz. Şu anda Covid-19 salgının yükselişe geçtiği illerden birisiyiz. Geçirdiğimiz Kurban bayramının da etkisiyle ilimizde vaka sayısında önemli bir artış olduğunu görüyoruz. Bizi esas endişelendiren hastanelerde tedavi gören, yoğun bakımda tedavi gören, Covid-19 salgınından dolayı değil, diğer rahatsızlıklarından dolayı tedavi gören hastalarımıza yeteri kadar dikkat etmemiz gerekiyor. Ama hastanelerimizde bu salgın nedeniyle başvuranlarda, polikliniklere başvuranların sayısında çok fazla artış olunca bu sefer diğer hastalarımız ile doktorlarımızın ve sağlık görevlilerimizin ilgilenmesi çok zorlaşıyor.

Malatya olarak dikkat etmemiz gereken husus üç temel kurala harfiyen riayet etmektir. Maske, Sosyal mesafe ve temizlik,  kişisel temizliğimizi mutlaka yapmalıyız. Ellerimizi sık sık dezenfekte etmeliyiz. Esnafımızı ziyaretimizde de kendilerine bu konuda uyarıda bulunuyoruz. Mutlaka her gelen müşterinin ellerini dezenfekte etmesini sağlamaları gerekir. Çünkü dokundukları nesneler vasıtasıyla kendilerine hastalığın bulaşması mümkün. Bu nedenle çok dikkat etmeleri gerekir” dedi. 

Maske konusunda Malatya’da uygulamalar ve denetimler yaparak, vatandaşları uyardıklarını ifade eden Vali Baruş, “Uyarılara rağmen buna riayet etmeyenlere ceza uygulaması yapılıyor. Bu denetimlerdeki amacımız ceza uygulamak değil. İnsanımızın dikkatini çekmek, bu kurallara riayet etmesi konusunda hassasiyetini temin etmektir.

Malatya olarak bugünlerde çok dikkatli olursak ve toplumsal ilişkilerimizde, diğer insanlarla ilişkilerimizde dikkat edersek, sosyal mesafe kuralına riayet edersek, inşallah bu süreci daha sağlıklı atlatırız. Önümüzdeki süreçte mutlaka vaka sayılarını düşürmemiz lazım. Yoksa hastalığın yayılmasındaki riskin daha da artması nedeniyle, daha zor durumlarda kalabiliriz. Şuanda hastanelerimizde bir sorun yok. Tedavi koşullarımızda bir sorun yok ancak, evlerinde izole edilen ve takibi gereken çok sayıda hastamız var. Dolayısıyla sağlık görevlilerimiz bunların takibi noktasından da büyük fedakarlıkla çalışıyorlar. Ama onlarında birer insan olduğunu lütfen unutmayalım.  Bütün yükü sağlık teşkilatımız üzerine atmayalım. Biz kendimiz kurallara riayet edersek hem onların üzerindeki yükü hafifletiriz, hem de diğer insanlara bu hastalığın bulaşmasının önüne geçeriz. hem kendi sağlığımız için hem yakınlarımız için, tüm Malatyalılar için bu kurallara riayet edelim” şeklinde konuştu.  

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL