TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 228.192
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 13.029
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 232
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 35.167
Köşe Yazısı

GERİ DÖNDÜK… (Bülent Kaan Köse Yazdı )

Yeni Malatyaspor’umuz, geçen hafta kaybettiği maçtan sonra ligde tutunabilmek adına bu maçtan mutlak suretle puanla ayrılmak zorundaydı. Fenerbahçe ve Malatyaspor’umuzun durumu, genel anlamda yanlışlarımıza, eksiklerimize ve doğrularımıza değindiğimiz bir analiz..

GERİ DÖNDÜK… (Bülent Kaan Köse Yazdı )

Yeni Malatyaspor’umuz, geçen hafta kaybettiği maçtan sonra ligde tutunabilmek adına bu maçtan mutlak suretle puanla ayrılmak zorundaydı. Fenerbahçe ve Malatyaspor’umuzun durumu, genel anlamda yanlışlarımıza, eksiklerimize ve doğrularımıza değindiğimiz bir analiz olacak. Genel anlamda takımın aldığı bir puandan memnunum. Lig seyri açısından önümüzü açtı diyebilirim.

Maçın başlama düdüğü ile beraber, artı olarak değerlendirebileceğimiz detaylardan bir tanesi, İrfan Hoca kimseyi dinlemeden kafasındakini anlatabilmek için doğru kadroyu çıkarıyor olması takımın saha içerisinde zaman zaman taktiksel anlamda eksikleri olmasına rağmen doğru bir şekilde yayılmasına, rakibin boş alanlarını kapatmasına sebep oldu. Uzun bir süre sonra 4-2-3-1 ile başlayıp, maç içerisinde 4-4-2 varyasyonuna döndük diyebilirim. Bu noktada, takımın aynı kadro ile farklı varyasyonlarda oynamak, önümüzdeki haftalarda elimizi kuvvetlendiren detaylardan bir tanesi. İlk çeyrekte, kontra taktiğini öne çıkarmış olmamız takımın birlikte oynama alışkanlığı kazanması beni mutlu ediyor. Birbirimizin için savaşmazsak, hiçbir şey kazanamayız. İrfan Buz, takım için her şeyini verebilecek bir adam. Bu isme sahip çıkmak gerekiyor. İlk golde yaşadığı sevinci hiçbir teknik adamda görmedim. Yönetimden ricam, hoca ile önümüzdeki sezon devam etmesi.

Genel olarak yediğimiz gole kadar, takımın performansından memnunum. Kontra taktiği adına kanatlarda Mustafa ve Fofana’yı değerlendirmek doğru bir hamleydi. Geçen hafta yapmış olduğum analizde Serdar Aziz’in bize avantaj sağlayacağını söylemiştim. Beklerin ağır olması, çıkışlarımızda bize büyük avantaj sağladı. Takımın kanatlardan ön alanda oynuyor olması, Fenerbahçe’nin çıkış yapamamasına, sezon boyu yaşamış olduğu sıkıntıyı iyi bir şekilde ezberlememiz ile, sadece top çevirmesine sebep oldu. Özgüvene ihtiyacımız var, takımın golden sonra da, Fenerbahçe’nin üstüne gitmiş olması çok değerli bir hamleydi. Fofana’nın, Gökhan Gönül’e üstünlük sağlaması, koşu mesafesi konusunda iyi olan bir oyuncunun, yaşça yüksek olan bir oyuncuya karşı üstünlük sağlamış olması, kadro tercihi açısından doğru. Rakibimizin, Fenerbahçe oluşu takımın daha da bir üst seviyede oynamasına sebep oldu. Önceki analizimde söyledim. Kaybedecek bir şey yok. Hücum, hücum, hücum! Kaybedeceksek böyle kaybedelim… İlk yarıda “oyun” olarak rakibinize üstünlüğün baz alınması gerektiğini düşünüyorum. Benim için ilk yarıdan sonra bu oyunu devam ettirmek gerekiyordu. Önemli olan puan. Hep beraber dönelim ikinci yarıya…

Takımımızın, Kovid 19 vakalarından dolayı rotasyon olarak çok fazla bir tercihi olmadığından, yedek kulübesinde fazla alternatifi olmadığından değişiklik açısından çok seçeneğimiz yoktu. Her şeye rağmen bu kadar pozisyon veren bir takımın bazı şeyleri “daha” farklı yapması gerekiyordu. Bu alternatiflerden birincisi, her ne olursa olsun, puana da ihtiyacımız olsa da bu kadar geri kapanmak bize yakışmadı. İkinci yarıyı elim yüreğimde izledim. Bu durum Malatyaspor’a yakışmıyor. İkinci bölgedeki üstünlüğü Fenerbahçe’ye çok verdik. Acquah’ın performansını biraz daha geliştirmesi gerekiyor. Bu maç özelinde Ertaç’ı ayrıca tebrik ederim. Takımı son dakikaya kadar ayakta tutarak maçı “benim için vermeyin” dedi. Oyuncu değişikliklerinden sonra takımın nasıl bir diziliş ile sahaya yayıldığını çözemedim. Bu Fenerbahçe’ye karşı bir şekilde üç puan almamız gerekiyor olsa da, bir puan ile rakiplerimizin bize üstünlük sağladığı haftada boş dönmedik. Rakibimiz hiçbir zaman Fenerbahçe olmasa da, Gustavo çıktıktan sonra, Jetmir Topalli hamlesi takımın rakibin üçüncü bölgesinde top tutmamıza yardım edecekti. Rica ediyorum, bu çocuk değerlendirilsin. Tetteh ile beraber oynarsa, ne demek istediğimi anlayacaksınız. Fofana’nın oyundan çıkmış olması bölge geçişleri açısından bize sıkıntı yarattı. Hoca’nın bunlara dikkat edip, “Tetteh’e nasıl top ulaştırırım” sorusunu iyi analiz etmesi, Mallan’a daha fazla “şut “ imkanı vermesi gerekiyor.

Ligi genel olarak değerlendirince, zirve takibinde olan bir takımdan çok ama çok önemli bir puan alarak önümüzü açtık. Her şeyi kenara koyup, son haftaya kadar takıma sahip çıkalım. Olur da, ligden düşersek, ben tüm şehir adına takıma sahip çıkarım, kimse merak etmesin. Önümüzde bir Kasımpaşa maçı var. İrfan Buz’un iki maç olsa da Kasımpaşa’yı yönettiğini düşünürsek avantaj bizde. Ben hocaya ve takıma güveniyorum. Biz bu ligde kalacağız.  Sizce, takım ne yapacak?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL