Köşe Yazısı

GERÇEKÇİ BİR VALİ’YE KAVUŞTUK ….( Remzi Hayta Yazdı )

Malatya Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri olarak Malatya Valisi Ersin Yazıcı’ya hem yeni görevinin hayırlı olması temennisini iletmek hem de gazeteci gözüyle şehirde yaşanan aksaklıkları ilk ağızdan iletmek için ziyarete..

GERÇEKÇİ BİR VALİ’YE KAVUŞTUK ….( Remzi Hayta Yazdı )

Malatya Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri olarak Malatya Valisi Ersin Yazıcı’ya hem yeni görevinin hayırlı olması temennisini iletmek hem de gazeteci gözüyle şehirde yaşanan aksaklıkları ilk ağızdan iletmek için ziyarete gittik. Bu ziyaretin bende bıraktığı izi sonunda söyleyeceğime baştan ifade edeyim son derece gerçekçi bir Vali’ye kavuşmuşuz.

Gerçekçi derken şunu ifade etmek istiyorum, Malatya Valisi Ersin Yazıcı lafı eğip bükmeden, kelime oyunu yapmadan, görünen köye kılavuz istemeden, problemleri halı altına süpürmeden, La Fonteine’den masallar anlatmadan bu şehirde yaşanan aksaklıkları açık yüreklilikle ifade ediyor, kabul ediyor ve çözüm üretme arayışında. 6 Şubat depremlerinden beri Malatya’nın beklenen hızda ayağa kalkamamasının en önemli nedeni var olan sorunları yokmuş gibi davranan bir zihniyetti oysa Vali Yazıcı açık yüreklilikle dile getirdiğimiz sorunların var olduğunu kabul ediyor.

Örneğin Malatya’da hırsızlık vakaları ortalamanın çok üzerinde vatandaşlar endişeli güvenlik kaygısı yaşıyor sorununu kabul ediyor bu konuda yani hırsızlıkla mücadele için bizzat İl Emniyet Müdürlüğü uhdesinde özel bir ekibin kurulduğu bu sorunun kısa sürede bıçak gibi kesileceğini ifade etti.

Enkaz kaldırma sürecinin çok ağır ilerlediğini kabul ediyor, bu konuda yıl bitmeden Malatya’da tüm ağır hasarlı yapıların yıkılarak enkazlarının kaldırılacağını ifade ediyor. Öte yandan yıkım esnasında yeteri kadar su tankerinin bulunmadığını, yıkım yapan firmaların tüm uyarı ve şikayetlere rağmen bildiğini okumaya devam ettiklerini dile getirdik, Vali Yazıcı bugünün milat olduğunu, bu konuda yıkım yapan firmalarla bir araya geldiğini yerinde ayrıştırma yapmaya devam eden firmalar olursa maddi cezaların dışında ilave tedbirler alacaklarını ve asla geri adım atmayacaklarını kararlılıkla vurguladı.

Bunların dışında Malatya Valisi Ersin Yazıcı, 99 depremini bizzat yaşamış bu dönemde tecrübe edinmiş bir isim dolayısıyla deprem sonrası şehrin yeniden ayağa kalma sürecinde bu deneyimlerinden şüphesiz faydalanacaktır. Son derece disiplinli, çalışmayı seven, olaylara çok boyutlu yaklaşabilen deneyimli bir Valiye sahip olmak şu süreçte büyük bir şans Malatya için.

Malatyalılar yeni Vali Ersin Yazıcı’dan büyük beklentiler içerisindeler. Depremden sonra Malatyalıları deprem kadar en az liyakatsiz idarecilerde yıpratıyor diye haber yapmıştım. Vali Yazıcı önderliğinde aklın egemen olduğu bir yönetim anlayışıyla Malatya’nın yaralarını saracağına inanmak istiyoruz.  

Sayın Valimize de izah ettim Malatyalıların acil beklentisi şehrin yeniden güvenli bir yapıya kavuşması ve ağır hasarlı yapıların kaldırılması sonrasında ise daha önce defalarca depremlerde yerle bir olmuş bir deprem şehri Malatya’nın depreme dirençli şekilde inşa edilmesi. Sayın Yazıcı bunları gerçekleştirebilirse Malatya’nın efsane Valileri arasındaki yerini rahatlıkla alabilir. REMZİ HAYTA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL