Köşe Yazısı

Geçmişe Biraz Yolculuk…Eski Doktorlarımız…! ( Remzi Hayta Yazdı )

Mesleğime Günaydın, Özden Gazetelerinde başladım sonrasında da 1986 yılında yayın hayatına atılan Sabah Gazetesinin temsilciliğini başladım. Asayiş haberlere  önem veren bu gazeteye haber  yakalamak için  gece gündüz  saatlerce hastanelerin acil..

Geçmişe Biraz Yolculuk…Eski Doktorlarımız…! ( Remzi Hayta Yazdı )

Mesleğime Günaydın, Özden Gazetelerinde başladım sonrasında da 1986 yılında yayın hayatına atılan Sabah Gazetesinin temsilciliğini başladım. Asayiş haberlere  önem veren bu gazeteye haber  yakalamak için  gece gündüz  saatlerce hastanelerin acil servislerinin önünde adeta nöbet tutuyorduk. 84’li yıllar İletişimin ve ulaşımının  zor olduğu yıllar bu nede le ambulans  veya ticari  taksi ile gelen adli olaylarla ilgili hastalar araçta iner inmez resimlerini çeker hemen oradan kaçardık kendimizi korumak için  çünkü yakınları  büyük tepki verirdi . Bu nedenle süreç içerisinde hastanelerde tüm doktorlar ile abi kardeş gibi olmuştuk. Hastane önünde bazen tek bazen birlikte nöbet tuttuğumuz  gazeteci Ali Aladağ, Bülent Sarıçiçek ve rahmetli Şerafettin Özhan ile çok anılarım oldu burada.

Geçmiş günler gözümde canlanırken çok şeyin değiştiğini fark ediyorum. Hastaneler bir şehrin, o şehirdeki insanların aynasıdır. İmkanlar kısıtlı olmasına rağmen düzen, disiplin, saygı, had bilme hakimdi. Hastalar muayene için polikliniğe giderken tertemiz giyinir, doktorunu can kulağı ile dinler, sınırını açmaz saygıda kusur etmezdi. Tabii o dönemde doktorlar sadece bir sağlık emektarı  değil şehrin model insanı da oluyordu .Gerek hitapları, gerek giyim ve kuşamları gerekse görgü ve bilgileri halka örnek oluyorlardı. Malatya camiasının en hatırlanır özelliği dışardan tayin olan bir doktoru hemen bağrına basarak onlara sahip çıkmasıydı. Hekimlerimiz hem derin bilgi ve yüksek öngörüleriyle teşhis ve tedavide oldukça başarılı sonuçlar alıyorlardı. O dönemde henüz teknoloji bu denli gelişmediği için doğru teşhis koymak tamamen doktorun mahareti idi.O Yıllarda doktorların özel muayenehaneleri vardı. Daha iyi muayene olmak isteyen maddi durumu iyi olan kişiler hastalar özel muayene giderdi .Çünkü iki tane hastane var bir doktor günde 70-80 hastaya bakıyor..bu nedenle işler oldukça sıkıntıydı. Sabah erken saatinde gideceksin muayene sıra fişi alacaksın. Öyle İnternet ortamında sıra almak nerede. Doktorlarımız özel muayenehanelerinde belli bir ücret karşılığı hasta bakıyordu ancak ücretsiz muayene edip , hastanın cebine köyüne gideceği yol parasını koydukları da olmuştur. Âmâ ben şunu demek istiyorum eskilerin doktorları bir çoğu halen özel hastanelerde görev yapıyorlar. Mesleklerinde çok bilgililerdi, yaptıkları ameliyatlar başarılıydı. Daha yardımseverlerdi. Tabi o zaman doktorların aldıkları maaş da oldukça iyiydi ..

Çok değerli Doktorlarımızı bazılarını kaybettik. Vefat eden tüm doktorlarımıza Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun. Acil de polis odası vardı hasta ile ilgili bilgileri hasta yakınları ayrıldıktan sonra ordan  alıyorduk. Her akşam acil pratisyen doktorların yanı sıra bir uzman doktor nöbetçi kalırdı ve acilde görev yapan personelin yemeklerini uzman doktor ısmarlardı .En bonkör doktor Sezai Demirel’di kısa zaman sonra Devlet Hastanesi başhekimi oldu en uzun süreli başhekimlik yapan doktor unvanını aldı.

Evet öyle başarılı doktorlar vardıki aklıma gelenleri yazmak istiyorum unuttuklarım lütfen beni bağışlasın 35 yıllık süreç sonuçta..Doktor Dahiliyeci Ahmet Diyarbakırlı, Kulak Burun doktoru Abdulkadir Değirmenci, Uğur ve Funda doğan çifti.,Dr.Necdet Erdoğlu, Fizikçi Ali Galip Gündoğar, Ortepedi Mustafa Gündoğar, Bülent Topaloğlu, Dr.Neşet Savaş, Dr.Ayten Savaş,Dr.Mine Ekiz, laburant.Dr.Asuman Sezer, Dr.Talat Bozkurt,çok sevdiğim biricik ablam Çoçuk Doktoru Gülen Hopoğlu,Dr.Kadir Atay,Bevliye Dr.Gani Bulut,Dr. Ahmet Nisan Öztaş, Dt.Nihat Tecellioğlu(Uzun Yıllar Başhekim Yardımcılığı yaptı )..Rahmetli  Nöroloji  Dr.Kadir Değirmenci, Üroloji Şerafettin Erdoğan, Genel Cerrah Doğan Kantarcı, Dahiliye Dr.Abdulkadir Kaya ve Eşi Şahinaz Kaya,Göz Doktoru Ali Rıza Özgül, Göz Doktoru Aysun Köylüoğlu, Ciddiye Dr.Ziya Köylüoğlu, Kadın Doğum Dr Turgut Murat Pektekin, Dahiliye Dr.Selcuk Kutluk, Genel Cerrah Dr.Mustafa Ateş, Fizik Dr.Levent Demiralp, Nefroloji Dr.Savaş Sipahi, Psikiyatri Dr.Cafer Karabulut,Genel Cerrahi Mustafa Eroğlu, Dahiliye Dr .Erdal Göçmez, Dâhiliye Dr. Remzi Özhan, İntaniye Dr. Rüstem Turan,,Göğüs Dr.İrfan Atasoy,Nöroloji Yusuf Ziya Bahşi, Dahiliye Kardiyoloji   Dr. Sezai Orhan, Beyin Cerrahi Dr.Bülent Bozyiğit,KBB Nihat Kavukçuoğlu, Dâhiliye Dr.Lütfü Karslıoğlu, Çocuk Doktoru Celal Kalkan,Göz Doktoru Halil Aslan, Göz Doktoru Naki Doğan,Beyin Cerrahi Ramazan Başkan. Nöroloji Dr.Cengiz Erata,Psikiatri Dr.Ahmet Ünal, Nöroloji Dr.Mehmet Gülersönmez,Göz Doktoru  Dr.Turan Aslan,Çoçuk Doktoru Mehmet Gündüz… Kbb Şinasi Karamel Göz doktoru Selahattin korkmaz. ve geçtiğimiz gün vefat eden . Dt.Ali Ulvi Gökalp, 6 Şubat Depreminde Hayatını Kaybeden deprem şehidi Dr. Ekrem Tunce….Op.Dr.Erol Ozmutlu. Abdullah Gelen kadın doğum psikiyatri uzmanı Levent Ermete

Başhemşire Firdevs Karakaş  ,Baş Hemşire Muavinleri, Nevin Yalvaç,Hafize Gürkan ,Saadet Değirmenci,Makbule Koç ,Kıymet Özbay ,Emine Dede,

Başhemşire Firdevs Karakaş’dan sonra Tuba Aydoğdu hemşirelik hizmetleri müdürlüğü yaptı. Kan Bankasında değerli bir hemşire ablamız vardı Saadet Yıldırım. Canımız çay isteyince giderdik abla çayın var mı? Hiç yok demezdi.’’ Oturun abi hemen yaparız çay’’.İşi güçü rastgelsin melek gibi insanlardı. Başhekim sekreterleri Sevim , Meryem Çelik ablamız ve Başhekim Yardımcısı Nihat Tecellioğlu’nun yanında görev yapan ve Şuan Eğitim Araştırma Hastanesinde Özel kaleme bakan değerli kardeşim Murat Bayındır, bunlar o yıllar unutamadığım değerli isimlerdi birde  Rahmetli  Nöroloji  Dr.Kadir Değirmenci  Doktorumuzla da hiç  unutamadığım  çok güzel anılar oldu. Mekanı cennet olsun Nur içinde yatsın.

Velhasıl henüz değerlerimizi, saygımızı yitirmediğimiz, bilginin kıymetli olduğu, sağlık emekçisine ölçülü davranmayı bildiğimiz, onlarında kendi misyonlarına yakışır davrandığı günler özlenen günler oldu. REMZİ HAYTA-MALATYA FLAŞ HABER

NOT: Bu yazımda unuttuğum isimler olabilir lütfen beni bağışlasınlar unuttuğum isimlerden özür diliyorum şimdiden

YORUMLAR (1)

  1. Sema Ünver diyorki:

    Selamlar Remzi bey yazınızi okudum beni de çok mutlu etti Baş hemşire Muavini Saadet Değirmencinin kızıyım Van’da çalıştığım okulun penceresinden bakarken yazınız beni çocukluğuma götürdü her birinin simasini hatırladım Annem 41 yıl Malatya devlet hastanesinde çalıştı çok uzun yıllar idareci olarak görev yaptı sanırım ondan mütevelli hayatımda çocukluğumda yer almışlar annemin ismini ve arkadaşlarınin isimlerini duyunca mutlu oldum her biri birbirinden değerli güzel özveri ile hizmet etmiş güzel insanlar. Yazinizi anneme ileteceğim ve çok mutlu olacaktır emeğiniz için teşekkür ederim.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL