TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 125.716
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 9.193
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 71
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 8.938
Özel Haber

FLAŞ HABER Yazmıştı; Artık Zorunlu!!! 

Flaş Haber olarak kısa süre önce artan kuraklıkla mücadele kapsamında yeni binalarda yağmur suyu depolama sistemi zorunlu kılınmalı demiştik. Bugün yayımlanan Resmi Gazetede ki yönetmelik değişikliği ile zorunlu hale getirildi. ..

FLAŞ HABER Yazmıştı; Artık Zorunlu!!! 

Flaş Haber olarak kısa süre önce artan kuraklıkla mücadele kapsamında yeni binalarda yağmur suyu depolama sistemi zorunlu kılınmalı demiştik. Bugün yayımlanan Resmi Gazetede ki yönetmelik değişikliği ile zorunlu hale getirildi. 

 Flaş Haber olarak, 18 Ocak tarihinde yayımladığımız “Binalarda Yağmur Suyunu Depolama Sistemi Zorunlu Olsun” başlıklı haberimizde, Küresel ısınma ve kuraklık tehdidine dikkat çekerek, yeni binalarda yağmur suyunun depolanmasının zorunlu olmasını gerektiğini belirtiştik. 

 Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’te konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı: 

 “2 bin metrekareden büyük parsellerde yapılacak yapılarda mekanik tesisat projesine; çatı yüzeyi yağmur sularının, tabii zemin altında tesis edilecek yağmursuyu toplama tankında toplanması, gerekmesi halinde filtre edilerek yeniden kullanılması amacıyla yağmursuyu toplama sistemi projesi de eklenir. İlgili idarelerce daha küçük parsellere ilişkin de zorunluluk getirilebilir. Yağmursuyu toplama tankı, parselin yan, arka veya parsel sınırına 3 metreden fazla yaklaşmamak kaydı ile ön bahçe zemini altında konumlandırılır. Toplama tankı tahliye hattı varsa yağmursuyu şebekesine bağlanır, atık su şebekesine bağlanamaz.”  

 Bu yönetmelik değişikliği ile artık 2 dönüm ve üzerinde inşa edilecek yapılarda yağmur suyu depolama sistemi zorunlu olurken, daha küçük arazilerde ise yetki Belediyelere devredildi. Belediyeler isterlerse artık tüm yeni binalarda yağmur suyu depolama sistemini zorunlu hale getirebilir. 

 Flaş Haber olarak yapılan düzenlemeden mutluluk duyduk ancak yeterli değil. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’dan beklentimiz, hem 2 dönümden küçük dahi olsa yeni yapılan tüm binalara bu sistem zorunlu kılınsın hem de bahçeli evde oturan konut ya da daire sahiplerine belirli bir süre tanıyarak mevcut yapılarda da yağmur suyu depolama sistemi zorunlu hale getirilmesi yönünde Büyükşehir Meclisinden karar alınmasını sağlamak. Bu konu suyu bilinçli kullanma konusunda atılacak ilk ciddi adım olacaktır. 

MALATYA FLAŞ HABER-ÖZEL

İŞTE  18 OCAKTA YAZMIŞ OLDUĞUMUZ HABER

Binalarda Yağmur Suyunu Depolama Sistemi Zorunlu Olsun

Küresel iklim değişimi ile birlikte artan kuraklığa çok geç olmadan hazırlık yapmak geleceğimiz açısından büyük önem arz ediyor. Su, insan hayati için vazgeçilmez bir ürün. Küresel ısınma ile beraber su..

Küresel iklim değişimi ile birlikte artan kuraklığa çok geç olmadan hazırlık yapmak geleceğimiz açısından büyük önem arz ediyor.

Su, insan hayati için vazgeçilmez bir ürün. Küresel ısınma ile beraber su kaynaklarımız azalmaya devam ettiği gibi artan nüfus ile beraber hem su tüketimi artmakta hem de sanayileşmenin neticesinde su kaynaklarımız hızla kirlenmekte.  Bugün belki çok şiddetli şekilde su sorunu yaşamıyoruz, ancak hiç de uzak olmayan gelecekte su krizlerinin patlak vereceği bir gerçek. O halde bugünden su ile ilgili politikalar belirleyip kademeli şekilde hayata geçirmek zorundayız.

Suyu tasarruflu kullanmak elbette çok önemli ancak yeterli değil. Kırsal kesimde neredeyse yaşayan insan kalmadı, artan kent nüfusu hızla betonlaşmayı da beraberinde getirdi. Düne kadar Tecde, Karakavak gibi mahalleler yeşil alan iken bugün betona ve asfalta kurban gitti hatta gerek hava gerekse de su kaynaklarımız bakımından çok kıymetli olan Beydağlarının eteklerini dahi betonlaştırdık. Plansız şehirleşme artık bir gerçeğimiz bu nedenle mevcut tablo içeresinde çözümler üretmeliyiz.

Bildiğim kadarıyla Malatya’da yağmur suyunu depolayıp, başta yeşil alanı olmak üzere binasının su ihtiyacını karşılayan tek kamu binası var o da Battalgazi Belediyesi’nin hizmet binası. Selahattin Gürkan’ın imzasını taşıyan bu eser bu yönüyle de  fark yaratıyor.

Demek ki Selahattin Başkan’da su kaynaklarının öneminin farkında o zaman bizim bir önerimiz olacak. Bugünden itibaren inşaatı başlayan tüm yeni binalarda yağmur suyu depolama sistemi zorunlu kılınsın bu da yetmez belirli bir takvim içerisinde yeşil alanı olan tüm bina ve müstakil evlere yağmur suyu depolama sistemine geçme şartı getirilsin. Çok uygun fiyatlara mal edilecek bu sistemler sayesinde şehir merkezinin sulama suyu sorununu hiç içme suyu kullanmadan çözüm üretmiş olabiliriz.

Elbette su kaynaklarının korunması, tasarruf gibi konularda çok sayıda çözüm üretilebilir. Bu konuda da MASKİ aracılığıyla bilim insanlarının da katılımıyla bir sempozyum organize edilebilir ve şehrimizin gerçeklerine uygun bir yol haritası çizilebilir. Su iler ilgili mutlaka bir politikamızın olması lazım. Malatya su fakiri bir şehir, kendimizi gelecek yıllara hazırlamak mecburiyetindeyiz.

REMZİ HAYTA-MALATYA FLAŞ HABER -ÖZEL

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL